Як працює інфляція і від чого залежить зростання економіки?

В'ячеслав Бутко
В'ячеслав Бутко

Економіст

Національний банк України rp.gov.ua

Про інфляцію. Не так і просто розібратися, чи поспішає ФРС, чи запізнюється ЄЦБ, чи "гальмує" НБУ в тих чи інших діях, так само як і зрозуміти - хто з них все робить правильно і вчасно.

Про це пише В'ячеслав Бутко на своїй сторінці в Facebook.

1. Ціни не піднімаються і не падають в унісон. Те, що ми називаємо "інфляцією", – середній показник зростання і падіння цін на всі товари та послуги в споживчому кошику, що відображає витрати всіх споживачів. Ці ціни змінюються з безлічі причин, включаючи розвиток технологій, очікування, настрої та смаки споживачів, вартість імпорту.

2. Люди по-різному відчувають інфляцію. У спільному дослідженні ФРБ Чикаго й Університету Чикаго за 2004-2013 рр. вона сильніше відчувалася літніми, незабезпеченими людьми, а також багатодітними сім'ями. Свою роль грають також канали продажів. Згідно ще одного дослідження за 2014-2017 рр., інфляція товарів, проданих онлайн, на 1,3% нижче, ніж показував Індекс споживчих цін для тієї ж категорії товарів.

3. Ще одне велике розходження – між товарами та послугами. З моменту закінчення рецесії 2008-2099 рр. улюблена ФРС міра інфляції – зміна цінового індексу для особистих споживчих видатків – в середньому показувала 1,5% за рік. Однак якщо подивитися на два головних компоненти індексу роздільно, то з'ясується, що інфляція послуг становила 2,2% щороку, а товарів – 0,3%. Проблема в тому, що фінансова політика не може розглядати економіку товарів окремо від економіки послуг, а виводити середнє значення тут не зовсім справедливо.

Новини за темою: У Кабміні підготували законопроєкт, за яким боржників більше не випустять з України

4. У 1963 р. Мілтон Фрідман стверджував, що "інфляція скрізь і завжди є суто фінансовим феноменом", маючи на увазі, що ФРС може майже повністю контролювати її за допомогою грошової маси. В теорії, за його словами, ціни не можуть вирости, якщо ФРС не закачає ще більше грошей в економіку. Але він помилявся. Навіть якщо ФРС нічого не зробить, інфляція може зрости, якщо банки будуть видавати більше кредитів, а гроші – швидше циркулюватимуть в економіці країни.

5. Є навіть точка зору про те, що підвищення процентних ставок не стримає тенденцію до підвищення цін, а навпаки – стимулюватиме їх зростання. Цю ідею висловив в 1930-х роках Ірвінг Фішер, базуючись на простому твердженні - номінальна процентна ставка дорівнює реальній ставці з урахуванням інфляції. Наприклад, якщо номінальна процентна ставка – 2%, то при нульовій інфляції реальна ставка також дорівнює 2%. Якщо ФРС підніме номінальну ставку до 4%, а реальна залишиться на тому ж рівні (2%), то інфляції доведеться також зрости до 2% (2+2=4). Сумнівно? Але у 2016 р. президент ФРБ Сент-Луїса Джеймс Баллард заявив, що "неофішерські ідеї можуть мати серйозний вплив на наше обдумування майбутньої фінансової політики".

Загалом, якщо ФРС, ЄЦБ, НБУ, et cetera піднімають ставки, щоб запобігти підвищенню інфляції або знижують ставки, щоб пожвавити економічне зростання, це ще не означає, що є ПОВНЕ розуміння:

  • як працює інфляція і від чого залежить зростання економіки;
  • що призводить до зростання або спаду інфляції та економіки.

P.S. Але економічні полемісти впевнені в тому, що все прекрасно знають і розуміють…

В'ячеслав Бутко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...