Як під Харковом автобус розстрілювали: Повна реконструкція та особи нападників

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Facebook

Головна новина за вчора і сьогодні - це напад на автобус організації "Патріоти за життя" у Харківській області. Хроніка подій і позиція сторін.

Про це пише Страна.uа.

Поліція повідомила, що невідомі обстріляли його з травматичної зброї. Однак хто вони - досі офіційно не повідомляється. Як і всіх подробиць інциденту.

У розпорядженні "Страны" опинився внутрішній документ поліції, в якому описуються всі деталі стрілянини під Харковом.

Що заявили в МВС і поліції

Для початку наведемо офіційну версію подій.
Близько сьомої вечора біля міста Люботин, що в 30 кілометрах від Харкова, стався напад на мікроавтобус "Мерседес". У ньому їхали активісти організації "Патріоти за життя", яку очолює нардеп від ОПЗЖ Ілля Ківа.

Поліція описує те, що трапилося так. Під час руху автобуса дорогу йому переїхав автомобіль Mitsubishi. З нього вийшли кілька людей з травматичною зброєю і відкрили вогонь по автобусу. Після чого поїхали.

У пресрелізі поліцейських спочатку говориться, що машина була одна. Однак нижче по тексту йде, що встановлені кілька машин, на яких рухалися стрілки. І це більше схоже на правду: оскільки пізніше, в Красноградському районі затримали 14 осіб, причетних до нападу на автобус. Навряд чи б вони помістилися в одне авто.

Причому поліція замовчує, що під Люботиним була не тільки стрілянина. За даними правоохоронців, троє людей постраждали від поранень гумовими кулями. А четвертий отримав струс мозку. Тобто мало місце також побиття, про яке правоохоронці прямо не говорять, але воно зафіксовано на відео, зняте очевидцями.
На ньому видно, як кілька десятків чоловіків підходять до автобуса, який вже стоїть на узбіччі з розбитим склом. Чути постріли, групи по кілька людей б'ють людей прямо на дорозі.

Той факт, що поліція опустила факт побиття - не єдине питання до того, що відбувається. Вчорашня реакція МВС в особі міністра Авакова і його заступника Геращенка також показує, що вони схильні пом'якшувати картину. І подавати справу так, ніби мали місце "розбірки" однаково "нехороших" політичних опонентів. А не напад озброєних бандитів на активістів громадської організації, які не порушували закон. 

Так, Арсен Аваков заявив, що нападники "з м'язами і без мізків" стріляли в "таких самих (тобто теж "без мізків" - Ред.), які їхали з "політичних гастролей". Правда, яке це дає право в них стріляти – незрозуміло. Але міністр таким чином своє ставлення до жертв нападу позначив. 

з відкритих джерел

Його заступник Антон Геращенко також подає історію як "конфлікт між двома групами прихильників різних політичних сил". Тобто як би йшли "розбірки".

Однак є великі сумніви, що таке офіційно озвучене трактування подій має хоч якісь підстави.

Що насправді сталося в Люботині

У розпорядженні "Страни" опинився внутрішній документ поліції, який описує те, що відбувалося під Харковом.

По-перше, заблокував рух не один автомобіль, а два. Перший - чорний позашляховик Mitsubishi Pajero на дніпропетровських номерах АЕ9309ОС. Другий - мікроавтобус Volkswagen Transporter з номерами того ж регіону КЕ1312КЕ.
Фото останнього вчора публікував заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Як вже розповідала "Страна" - цей автомобіль зареєстрований на голову Дніпропетровського "Нацкорпусу" Івана Куриленка.

з відкритих джерел

У довідці МВС йдеться, що на активістів Ківи напали зі зброєю, гумовими кийками і битами. Про що в поліцейських релізах також замовчувалося. Вони обстріляли автобус, потім почали бити тих, хто вийшов, після чого - розносити сам бус.

Також у внутрішньому документі поліції зазначено, що троє поранених мали вогнепальні поранення кінцівок (про що говорив Ківа, але немає в офіційних повідомленнях МВС).

На місце події прибуло все керівництво поліції області - включаючи начальника Валерія Сокуренка. Затримувати нападників почали через годину після події.
Першу партію взяли на 87-му кілометрі дороги Харків-Перещепине, біля заправки "Татнафта". Поліція зупинила чорний "Паджеро", де знаходилося п'ять бойовиків. Всі - жителі Дніпра. Ось їхні імена: Даценко, Квитка, Гарманов, Кит і Мокренко. Всі не старше 30 років.

Другу партію на сріблястому Volkswagen Transporter затримали на трасі "Харків-Ялта". Пофамільний список затриманих (також дніпровців): Бурдов, Бондарь, Булах, Голота, Жидченко, Коваленко, Литвинов, Савотін, Дужко.

Тобто всього 14 осіб.

Побіжна перевірка показує, що вони мають відношення до "Нацкорпусу". Так, затриманий Савотін, судячи з інстаграму, входить в Дніпровське відділення партії.

з відкритих джерел

А Олег Булах в 2017 році платив в "Нацкорпус" членські внески - 20 гривень.

Страна.ua

Ще один внесок "Нацкорпусу" робив затриманий Антон Мокренко.

Страна.ua

У цьому ж документі згадується Кирило Даценко. Його фото з татуюванням "Вальгалла" є в Facebook.

Страна.ua

З "Нацкорпусу" Максим Гарман - він у друзях у лідера Дніпропетровського осередку Івана Куриленка, на чиїй машині стався напад. Ось його фото з місцевих ЗМІ.

Страна.ua

Тепер, чим вони були озброєні. На місці нападу експерти знайшли:

- 16 гільз. З них шість - від 9-міліметрового травматичної патрона "Рись", сім - теж травматичного патрона "Хантер Армс" на 9-мм. Одна гільза від патрона Safari - не уточнюється, травматичної або гладкоствольної, дві від резинострельного револьвера "Терен".

- також на асфальті знайдено патрон Safari на 9 міліметрів.

Також у автобуса знайдена футболка з логотипом "Нацкорпусу". Що вона там робить - в довідці не пояснюється.

Страна.ua

У затриманих автомобілях теж знайшли зброю. Всередині "Паджеро" - пістолет-гумостріл "Форт", порожня обойма, складаний ніж.

Страна.ua

У "Фольксвагені" - газовий пістолет і патрони. Вся зброя зареєстрована на Кирила Литвинова з Дніпропетровської області, що знаходився в машині.

Страна.ua

Далі поліція наводить свідчення потерпілих.

Один з них - Денис Баштовий - каже, що група "патріотів" прямувала до Харкова з Полтави, де у них проходив з'їзд. Ще перед виїздом їх з Полтави активісти помітили, що їх фотографують представники "Нацкорпусу" - Кирило Магдаленко, Іван Бєлгородський та Іван Салтанов.

Вели їх, не особливо ховаючись, від самої Полтави. По дорозі бус "патріотів за життя" обігнав той самий Volkswagen Transporter, а в Харківській області до нього приєднався чорний "Паджеро".

Коли вони під'їхали до Люботина, їхній автобус намагався обігнати автомобіль Audi з литовськими номерами, проте йому це не вдалося. Після цього їх спробувала підрізати Маzdа і "Паджеро". Також він заявляв про Porsche Cayenne, який переслідував бус.

Дорогу перекрили в результаті "Фольксваген" і "Паджеро", після чого бус зупинився. З них вибігли люди, які відразу порізали шини у автобуса. Той спробував рушити з місця, але їхати на ободі не вийшло.

Потім вони почали стріляти по автобусу і кидати каміння, а також фаєри. Частина пасажирів лягли на підлогу, інші піддалися паніці і вискочили назовні, але бігти їм не вдалося - їх атакували нападники.
"Втекти хлопцям не вдалося, оскільки на них відразу нападали на вулиці і починали бити по кілька людей відразу", - говорить Баштовий. Під час побиття вони кричали, що це тільки початок.

Все це відбувалося 5-7 хвилин - до команди "відходимо". У цей момент на дорозі почали збиратися люди.

Допитаний водій мікроавтобуса показав, що розмови про переслідування почалися ще в Полтавській області. Його свідчення приблизно збігаються з іншими свідками. Також він, як і Баштовий, стверджує, що були ще автомобілі, крім "Фольксвагена" і "Паджеро" - тільки називає він Toyota Camry, яка теж переслідувала бус.

Джерело "Страны" в організації "Патріоти за життя" говорить, що про загрозу нападу представники МВС були повідомлені заздалегідь. Однак жлдної реакції не послідувало.
"Деякі топчини просто не брали трубку. Очевидно, що "Нацкорпус" веде проти нас системну бандитську війну за прямого сприяння влади. Це було зрозуміло ще по тому, як в середу вони намагалися напасти на одного з наших керівників Олега Ширяєва в Києві. І ніякої реакції на це. Але такі випадки роблять нас тільки згуртованнішими. Ми будемо розширюватися і активізуємо нашу роботу по залученню нових активістів в нашу організацію", - сказало джерело в "Патріотах - За життя".

Висновки з документа

Головний висновок - нападники однозначно з "Нацкорпусу" (хоча партія свою причетність офіційно заперечує). Одна машина, як мінімум, належить голові партії в Дніпрі, також серед нападників - як мінімум п'ять, членів партії Білецького.

І влада, яка у своїх пресрелізах згадує "Патріотів - За життя", мовчить про партійну приналежність нападників.

Друге - поліція говорить про вогнепальні поранення. Тоді як у затриманих були тільки гумостріли. Чи то кульові поранення завжди так характеризують, чи то була і вогнепальна зброя - але її не знайшли (або не стали шукати).
Очевидно, що метою нападників був терор, залякування. При цьому стріляли націоналісти на поразку - тобто могли цілком когось вбити. У зв'язку з чим і відкрито справу не тільки за статтею "Хуліганство", а й "Замах на вбивство".

Також не витримує ніякої критики версія про "розбірки". Потерпілі показують, що їхню машину переслідували майже на всьому шляху прямування з Полтави до Харкова. Крім того, поліція не зафіксувала поранень або травм у тих, хто напав на групу людей Ківи. А значить мова йде про агресивну акцію націоналістів з Дніпра.

Головне питання - як буде йти слідство. Незважаючи на те, що влада цього разу публічно занепокоїлися нападом (його засудив навіть президент, який раніше мовчав з таких приводів, а також ряд "слуг народу") - є ймовірність, що націоналісти знову вийдуть на свободу. Також поки немає даних про затримання Івана Куриленка, на чиїй машині приїхали нападники. Це голова "Нацкорпусу" в Дніпропетровській області.

По тому як далі піде розслідування і буде зрозуміло - наскільки влада не тільки на словах (які вони можуть вимовляти в піар-цілях напередодні виборів), але й на ділі готові покласти край політичному насильству в Україні.
Якщо затримані будуть незабаром відпущені, а сама справа так і не дійде до суду з конкретними тюремними термінами і якщо не будуть притягнуті до відповідальності організатори і керівники цього нападу (очевидно, що вони пов'язані з "Нацкорпусом"), то тоді всі заяви Зеленського та інших офіційних осіб залишаться лише порожнім струсом повітря. А ті, хто нападає на політичних опонентів, а також ті, хто ними керує в черговий раз переконаються у своїй безкарності.

І тоді відповідальність за подальші напади лежатиме вже не тільки на них, а й на керівництві країни.

Олександр Шахов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...