Як одна з найбільших економік світу переживає вільне падіння

Berlingske
Berlingske
США планують переламне у міжнародній політиці рішення Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Berlingske

Свіжі дані свідчать, що коронакриза завдала по економіці США найжорстокішого в їхній історії удару. Економічна активність знизилася як ніколи, а безробіття досягло найвищого з 1930-х років рівня. У якийсь момент були ознаки, що країна почала досить швидко відновлюватися, але новий спалах коронавірусу припинив цей процес. На Сполучені Штати чекає затяжна криза.

У другому кварталі цього року найбільша економіка світу пережила найсильніший з моменту закінчення Другої світової війни спад. Внутрішній валовий продукт (ВВП) США скоротився на 9,5% після падіння на 1,3% в першому кварталі. Це демонструє, наскільки сильно від коронакризи постраждала економіка США, яку не призупинили так, як це було зроблено в Європі, але де сфера послуг має ще більше значення, ніж у нас.

Американці в своїх економічних відомостях фіксують результати в перерахунку на річні темпи, тоді як ми в Європі просто враховуємо зміни у відсотках. Тому рекордно низька цифра, яка з'явиться в багатьох заголовках, складе 32,9 % — астрономічне квартальне зниження. Але розраховувати його таким чином не має сенсу, бо мова йде про обмежену подію, до того ж цю цифру неможливо порівняти з європейськими даними.

Новини за темою: Друга хвиля коронавірусу: США переживають найпотужніший удар

Загальне падіння економічної активності за перші пів року в США склало 11%, що порівнянно з 12% в Німеччині. Таке велике скорочення двох головних експортних ринків Данії дещо говорить про те, з якими проблемами доводиться зараз боротися данським компаніям.

За інформацією Dansk Industri, робота 94 тисяч данців прямо або побічно пов'язана з експортом у США, при тому що в експортному секторі в цілому зайняті трохи більше 800 тисяч осіб.

Споживання страждає першим

Цілком очікувано, що почався економічний відкат у США зі зниження споживання громадян. Його інтенсивність впала на 13%, що стало прямим наслідком введеного в квітні часткового або повного карантину. Багато штатів на півдні і Середньому Заході почали відкриватися вже на початку травня, тому загальний спад за весь квартал не виявився більшим. Споживання товарів впало майже на три відсотки, що багато в чому і зумовило значне скорочення в квітні і подальше зростання.

Не дивно, що різко скоротилися і інвестиції - як у бізнес, так і в житлове будівництво, оскільки багато заводів і будівництва закрилися на початку кварталу. Тут теж, як ми вже знаємо, в якийсь момент потім відбулося різке поліпшення.

Найбільшу точку зростання забезпечило державне споживання та інвестиції, що зросли на цілих чотири відсотки. Це більше, ніж будь-коли за час фінансової кризи. Цифра свідчить, наскільки швидко цього разу були задіяні великі пакети допомоги. Зате активність в окремих штатах і в місцевих органах влади знизилася, незважаючи на її рекордний рівень у багатьох областях системи охорони здоров'я. В першу чергу це наслідок того, що були закриті школи та університети. Місцевій владі в найближчі місяці доведеться піти на серйозні фінансові обмеження, оскільки падіння економічної активності і високий рівень безробіття обрушили податкові надходження до мінімуму, в той час як витрати зросли.

Все пішло не так

У середині червня у президента Дональда Трампа були всі економічні підстави здобути перемогу на виборах. Зайнятість відновлювалася набагато швидше, ніж очікувала більшість аналітиків: у травні і червні третина звільнених через карантин повернулася до роботи. Індикатори довіри сильно зросли як у промисловості, так і в сфері послуг. Споживачів підтримали рекордно великими пакетами допомоги, тому їхня довіра до влади була напрочуд високою на тлі такого зниження активності і зростання безробіття. Наявний дохід господарств сильно виріс в квітні і травні, склавши противагу рецесії.

Але потім бумерангом прилетіли наслідки безвідповідального виходу з карантину.

Мало того, що кількість померлих зараз знову становить більше тисячі на день, та ще й економіка знову в руїні. Великі штати закрили бари та інші місця розваг, а на ресторани і багато громадських місць наклали суворі обмеження. У ряді більш обережних штатів зняття карантину призупинили. Це позначається і на повітряному сполученні, де кількість пасажирів не змінювалася відтоді, як почала набирати обертів інфекція, застигнувши на рівні на 74% менше, ніж минулого року. Зате, як і раніше, є ознаки нормалізації стану тих галузей промисловості, яких не торкнулися нові обмеження. Те ж стосується і будівництва.

Глава Федеральної резервної системи США Джером Пауелл (Jerome Powell) минулого тижня сказав на засіданні з грошово-кредитної політики, що "розвиток економіки буде багато в чому залежати від поширення вірусу". Це звучить не надто обнадійливо, і, ймовірно, пізніше в цьому році Центробанк вживе ще якихось заходів. Вже були зроблені історичні за своїми масштабами кроки в спробах забезпечити приплив грошей в малий і середній бізнес США, в той час як процентні ставки знизили до мінімуму.

Новини за темою: Сенат США виділяє рекордну суму в історії Америки для боротьби з коронавірусом та його наслідками

Переговори між республіканцями і демократами у Вашингтоні про ще один пакет допомоги ні до якого конкретного результату поки не призвели. А це означає, зокрема, що термін дії тимчасової заборони виставляти мешканців на вулицю закінчився. Те саме з цього тижня торкнеться і щоденних субсидій низькооплачуваним працівникам, які у багатьох з них були більше, ніж сама зарплата за роботу. Можливо, звісно, що влада випише американським громадянам ще один чек, якщо партії нарешті дійдуть згоди. Чи достатньо цього буде для запобігання серйозному зменшенню споживчої довіри, з'ясується пізніше.

У США завжди була хороша здатність до відновлення, але цього разу їм, ймовірно, доведеться спуститися в коронавірусну прірву ще нижче, перш ніж почнеться поліпшення. Кількість нових заявок на допомогу з безробіття знову стала зростати. Так що, цілком ймовірно, ситуація з безробіттям буде залишатися на одному рівні протягом усього літа. Найбільший спад активності в післявоєнний період трапився в 1946 році, коли демонтували військову машину. Тоді ВВП впав на 11,6%. Навряд чи показники цього року досягнуть такого ж рівня, але все вказує на розвиток ситуації саме в цьому напрямку.

Зустрічний вітер економіки означає, що президенту Трампу нема чому особливо радіти напередодні фінального прискорення в передвиборній гонці. У різке відновлення і V-подібну криву за межами Білого дому ніхто більше не вірить.

Ульрік Харальд Біє

Переклад ІноЗМІ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...