Як Норвегія збирається воювати з Росією: Винищувачі F-35, багатоцільові субмарини та нові ракети

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Перший норвезький винищувач F-35 Lightning II приземляється на військово-повітряній базі Luke, штат Арізона, 10 листопада 2015 року ВВС США

У новій військовій стратегії Норвегії головною загрозою визнана Росія, а загрозою меншої міри — Китай. Один із п'яти фрегатів у них, правда, затонув у 2018-му, і чим його замінити — норвежці поки не знають…

Про це пише The National Interest.

Норвегія отримала нову військову стратегію. Щоб стримувати російські збройні сили, а у випадку війни здобути над ними перемогу, Осло зміцнює свій північний гарнізон і вкладає кошти в підводні човни, малопомітні винищувачі та ракети земля-повітря.

Однак уряд Норвегії не планує замінити військовий фрегат, який в 2018 році спочатку сів на мілину, а потім затонув. Це рішення, насправді, означає 20-відсоткове скорочення норвезького надводного флоту, здатного діяти в океанській зоні.

Прем'єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг представила нову військову стратегію в середині квітня 2020 року. Цей 123-сторінковий план в галузі оборони називає головною загрозою Росію, а загрозою меншою мірою — Китай. "Це країни, де влада не хоче визнавати значимість демократії, верховенства закону, а також того факту, що люди мають незаперечні права", - заявила Сульберг.

Щоб бути краще підготовленим до війни, уряд Норвегії планує додати майже 2 мільярди доларів до вже існуючого і розрахованого на вісім років плану. В останні кілька років уряд в Осло витратив близько 7 мільярдів доларів на свою армію, чисельність якої складає 23 тисячі осіб.

Відповідно до нової стратегії північна бригада норвезьких збройних сил отримала додатковий батальйон, що складається з декількох сотень військовослужбовців. Крім того, армія країни отримає з Німеччини приблизно 100 нових бронетранспортерів G5 для заміни застарілих американських бронетранспортерів M-113.

Сучасні норвезькі зенітно-ракетні комплекси, оснащені однією з версій американських ракет AIM-120, отримають новий сенсор. Осло також купить нові зенітно-ракетні системи ближнього та дальнього радіусу дії, які стануть доповненням до вже наявних у норвезьких сухопутних і військово-повітряних силах приблизно 72 установок NASAMS середнього радіусу дії.

Військово-морські сили Норвегії отримають з Німеччини чотири нові підводні човни Тип 212 для заміни старих шести субмарин. Модернізація дозволить продовжити використання чотирьох фрегатів класу Fridtjof Nansen і шість корветів класу Skjold.

Однак норвезький флот не буде замінювати п'ятий фрегат Helge Ingstad, який в 2018 році спочатку сів на мілину, а потім затонув. Рятувальники змогли підняти цей корабель на поверхню, проте уряд країни вирішив, що його відновлення не має економічного сенсу. Втрата фрегата Helge Ingstad без заміни означає втрату 1/5 основного надводного флоту Норвегії.

Поки не ясно, яким чином Норвегія збирається компенсувати цю втрату. Однак експерти аналітичного центру "Ренд корпорейшн" (RAND) вважають, що Норвегія має спробувати це зробити. "Норвегія — важлива морська країна з протяжною береговою лінією, вона повинна контролювати морські комунікаційні шляхи для посилення союзницьких сил, а також для виконання економічних функцій", — відзначили експерти "Ренд".

За даними "Ренд", офіційні особи НАТО порадили Осло, принаймні, розглянути питання про придбання безпілотних надводних кораблів. "З урахуванням обмежених ресурсів і несподіваної втрати фрегата в 2018 році, союзницькі офіційні особи підкреслили необхідність розглянути питання, яким чином Норвегія у найкращий спосіб буде здійснювати різноманітні морські операції — або із залучення інших можливостей, або з використанням нових (наприклад, безпілотних) рішень".

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п'ятого покоління кращі?

Нова стратегія Норвегії не передбачає жодних змін щодо існуючого плану придбання 52 малопомітних винищувачів F-35A для заміни старих F-16, а також 8 патрульних літаків P-3C. Крім того, Норвегія бере участь у програмі НАТО щодо створення 9 повітряних танкерів A330.

Однак експерти корпорації "Ренд" настійно закликають Міністерство оборони Норвегії використовувати винищувачі F-35 по-новому. "Винищувачі F-35 являють собою значний розвиток не тільки військово-повітряних сил Норвегії, але і того, яким чином ситуаційний аналіз, низька помітність, сенсори і обробка даних дозволять в майбутньому проводити операції у всіх областях".

"Офіційні союзницькі особи підкреслили необхідність для Норвегії продовжити експерименти з новими концепціями, включаючи зв'язок літаків із наземними та морськими можливостями для максимального використання потенціалу винищувачів F-35".

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...