Як "Нафтогаз" втягує президента Зеленського в аферу з американським LNG

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій

naftogaz.com

Приватна компанія США Louisiana natural gas Exports Inc і уряд України домовилися про постачання в Україну LNG через термінали в Польщі в обсязі 6-8 млрд куб. м щорічно з подальшим його транспортуванням в європейські країни через хаб на базі українських підземних сховищ. Що це означає?

Про це пише Юрій Корольчук на своїй сторінці в Facebook.

Про це повідомив заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Костянтин Чижик.

Заява Міненерго про готовність компанії з США постачати скраплений газ (LNG) обсягом 6-8 млрд куб. м щорічно - не відповідає дійсності і носить характер "афери". До того ж дійсним лобістом поставок LNG із США виступає не Міненерго, а "Нафтогаз". Більш того, дії Міненерго і "Нафтогазу" свідчать про те, що вони використовують президента Володимира Зеленського у своїх маніпулятивних цілях. Адже саме Зеленському пропонують прийняти остаточне рішення по збитковому імпорту LNG із США, а також по продовженню дії контракту з головою "Нафтогазу" Коболевим.

"Ми вже підписали лист про наміри (LOI - Letter of intent) з американською компанією. Більше того, вони готові були підписати меморандум з конкретними цифрами і зобов'язаннями, але нам чисто юридично потрібен певний час на відпрацювання всіх питань, щоб уповноважити відповідні органи на підписання такого контракту", - сказав заступник міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Костянтин Чижик.

Важко знайти державу або уряд, які будуть ґрунтуватися або здійснювати розрахунок балансу споживання газу, грунтуючись на звичайному листі про наміри. Фактично, Міненерго демонструє українцям чистий аркуш паперу і пропонує повірити в американський газ.

Проте, існує низка дійсно ринкових причин, які не дають підстав довіряти заявам Міненерго та "Нафтогазу".

  1. На сьогодні технічно можливе отримання з боку Польщі понад 2 млрд куб. м газу. Тому ні 6, ні 8 млрд куб американського газу фізично не можуть потрапити в Україну. Міненерго цю проблему ігнорує. А "Нафтогаз" за попередні 6 років не зробив і кроку, щоб дійсно технічно розширити "трубу" в напрямку Польщі. Аналогічно і в Польщі немає технічних можливостей поставляти більше 2 млрд куб. м газу в рік.
  2. Зараз на світовому ринку європейські та китайські контрагенти відмовляються, переглядають або взагалі скасовують попередні угоди про укладення договорів з США про постачання LNG-газу. Фактично Україною намагаються закрити фінансову діру, яка виникла у компаній США, які торгують LNG.
  3. Формування газового "хаба" в Україні фактично лише на підставі "угоди про постачання зрідженого газу із США призведе до того, що газовий "хаб" збанкрутує вже у перший день свого існування. І Україні доведеться дотувати діяльність "хаба" за рахунок бюджету. Тобто, виділяти кошти "Нафтогазу", який фактично продовжує контролювати роботу підземних сховищ (адже анбандлінг де-факто не відбувся). Це перший аспект "афери" "Нафтогазу" з LNG-газом США.

Другий аспект "афери" - в результаті таких дій Україна буде закуповувати дорогий американський газ, продавати його за більш дешевою ціною для населення і виділяти з бюджету компенсацію "Нафтогазу". В принципі, саме така головна мета цієї афери. У разі сумлінних і конкурентних дій ми побачимо угоду про придбання скрапленого газу, де з однієї сторони буде виступати приватна компанія США (можливо Louisiana natural gas Exports, Inc), а з іншого боку - також приватна компанія України. Тоді можна говорити про бізнес-інтереси.

Власне, йдеться не про постачання газу через польський PGNiG (коли дотації лягають на плечі поляків), а про продаж американського газу "напряму" Україні, і тоді уряд України буде дотувати американський газ.

Про збитковість поставок американського газу також заявляв глава "Нафтогазу" Коболєв ще в травні 2019: "Відомо, що США підтримують експортну діяльність американських компаній, надаючи фінансування і страхуючи ризики. В ситуації, коли ми повинні підготуватися до потенційних провокацій з боку Росії і накопичити додаткові запаси газу на початку зими, така допомога дуже до речі".

Тоді ж Коболєв заявляв, що саме "Нафтогаз", а не приватні компанії, буде купувати американський LNG-газ. І малоймовірно, що це сам Коболєв прийняв таке рішення. В даному випадку Коболєв є виконавцем волі зовнішніх структур.

Третій аспект "афери" полягає в тому, що "Нафтогаз" наполегливо домагається отримати можливості використовувати віртуальний реверс у польському напрямку. На практиці це означатиме, що "Нафтогаз" відбере, наприклад 6 млрд куб. м російського газу, а за документами оформить цей газ як американський газ з Польщі. У виграші виявиться американська компанія постачальник газу, а в "мінусі" - бюджет України (сумарно всі споживачі), який повинен компенсувати "Нафтогазу" різниці між закупівельною вартістю американського газу в Польщі і вартістю газу для споживачів України.

Юрій Корольчук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...