Новини » Політика Читать эту новость на русском

Як Міноборони провалило одну з найважливіших оборонних програм

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

БПЛА "Байрактар" president.gov.ua

Міноборони провалило контракт з модернізації восьми ЗСУ "Шилка" для боротьби з дронами, вертольотами та літаками.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Міністерство оборони зриває одну з найважливіших оборонних програм з посилення військової ППО і забезпечення наших військ на передовій як засобами боротьби з дронами, так і на випадок застосування РФ сучасної пілотованої авіації та вертольотів. Нагадаю, вже сьомий рік війни, але навіть від дешевих китайських дронів "фантомів" і "мавиків", які широко застосовує противник, наша піхота нічим не захищена. Засоби РЕБ застосовуються епізодично, і не закривають більшу частину фронту, а також мають обмежену дальність застосування. Для боротьби з дронами, літаками та вертольотами, завод Державного космічного агентства "Арсенал", який за часів СРСР був одним з провідних підприємств-розробників радіолокаційної техніки та систем управління вогнем, розробив компактну радіолокаційну станцію з цифровою антенною решіткою і цифровою системою управління вогнем "Сагайдак", в різних варіантах, в тому числі для установки на зенітну самохідну установку ЗСУ-23-4 "Шилка".

Багатофункціональна радіолокаційна станція Фото з відкритих джерел

Нова "Шилка" пройшла випробування, і в результаті Міністерство оборони уклало контракт на модернізацію 8 бойових машин. Я стежив за цим проєктом, було цікаво, як нова "Шилка" покаже себе у військах, і чи зможе вона збити керовану бомбу "Байрактара", малопомітні дрони-камікадзе, чи вистачить реакції? Було б цікаво провести навчання з реального перехоплення.

Так, у "Шилки" немає снарядів з програмованим детонатором, але чотири стволи все-таки забезпечують на близьких дистанціях велику щільність вогню і високу ймовірність ураження цілей. Це щось.

Новини за темою: Перші маневри ЗСУ з урахуванням досвіду війни в Карабасі

І ось я зв'язався з директором "Арсеналу" Ігорем Волощуком, він прокоментував ситуацію з проєктом модернізованої "Шилки" так:

"Можу сказати одне - попри укладений контракт у 2020-му році, ми досі так і не отримали фінансування. Нам продовжують обіцяти, що все буде, ми сподіваємося і чекаємо. На озброєнні ЗСУ, на жаль, досі немає жодної системи військової ППО з активною фазованою антенною решіткою і цифровою системою управління вогнем. Проєкт "Шилки" цікавий тим, що ми могли б додатково встановити на машини зенітні ракети, і забезпечити можливості ураження багатьох типів повітряних цілей".

Здавалося б, у 2020-му році весь світ бачив кадри ударів безпілотників в Сирії, Карабасі. Ізраїльські ударні дрони "Хароп" виявили та знищили в Карабасі два радари П-18, ЗРК С-300 ПС, новітній ЗРПК "Тор-М2КМ", які не були прикриті від атак великих важких дронів-камікадзе засобами ППО ближньої дії.

Новини за темою: Війна майбутнього, або Як безпілотники на Кавказі перегорнули сторінку військової стратегії

ЗРК таких типів (але старіших моделей), стоять на озброєнні ЗСУ.

На листопадових маневрах в одній з механізованих бригад для боротьби з дронами виділили... Зу-23-2, примітивну наземну установку рівня Другої світової війни, без радара, нічної оптики та без системи управління вогнем, яка нездатна в реальному бою вразити дрони - та не те, що вразити - нездатна побачити. А Китайські комерційні дрони продовжують літати щодня над позиціями нашої армії, скидають саморобні бомби, ведуть розвідку. На передовій з ними борються тільки нечисленні засоби РЕБ і самі бійці за допомогою стрілецької зброї.

Війна в Карабасі показала - військовій ППО необхідні комплекси із сучасними радарами, треба їх також оснащувати потужними оптико-локаційними станціями, ракетно-гарматним озброєнням, які могли б супроводжувати колони та вести вогонь на марші, прикривати особливо важливі об'єкти від атак авіації та дронів-камікадзе. Всього цього в нашій армії немає. Ми критично відстаємо в розвитку, і навіть ті деякі програми, які мають перспективу, наше власне Міноборони топить без жодних підстав, всупереч підписаному контракту!

Якщо МО вважає, що проєкт не актуальний - так навіщо укладати контракт? Дайте обґрунтування, що немає потреби в такій техніці з таких-то причин.

Зараз кінець листопада, і існує реальний ризик, що заводу будуть морочити голову ще місяць, як робив це заступник міністра Миронюк з весни, і потім розведуть руками. Куди ж хоче керівництво МО направити гроші, які вони списали з проєкту модернізації "Шилки"? На які "хотілки"?

Прошу депутатів Комітету з оборони ВР звернутися до Міноборони з вимогою пояснити причини зриву контрактних зобов'язань за програмою модернізації військової ППО. І представити доповідь, що робиться з модернізації системи ППО, і перш за все - військової ППО, проблеми якої очевидні навіть при тій низькій інтенсивності бойових дій, яка відбувається на Донбасі.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...