Як мілітаризація космосу може позначитися на житті землян

The Telegraph
The Telegraph

Щоденна британська газета, заснована в 1855 році

Супутники і космічне сміття на орбіті Землі CC0 / Public Domain, European Space Agency

Високопоставлений представник ВПС Великої Британії заявив, що активність Росії і Китаю в космосі "загрожує мирному використанню космічного простору" і може зробити частину навколоземної орбіти "абсолютно непридатною для використання".

Про це пише The Telegraph.

Одне єдине проведене Китаєм випробування протисупутникової ракети призвело до утворення додатково більше 10 відсотків космічних уламків на низькій навколоземній орбіті.

На думку начальника штабу ВПС Сполученого Королівства, якщо війна в космосі буде віддана на відкуп Китаю і Росії, які будуть використовувати її для своїх "безвідповідальних" дій, то це може щодня коштувати Британії одного мільярда фунтів.

Агресивна активність таких держав як Росія і Китай "загрожують мирному використанню космічного простору" і можуть зробити частину навколоземної орбіти "абсолютно непридатною для використання", підкреслив головний маршал Королівських Військово-Повітряних сил сер Майк Вігстон (Mike Wigston).

Глава Королівських ВПС попередив про те, що "керована енергетична зброя" (directed energy weapons) здатна засліпити датчики і пошкодити супутники, які потім можуть зійти зі стабільної орбіти і згоріти при проходженні через атмосферу Землі.

Він піддав критиці Китай за розробку протисупутникових ракет "прямого сходження" (Direct Ascent Anti-Satellite rockets), які стартують з Землі і при цьому здатні руйнувати супутники, які знаходяться на орбіті.

Новини за темою: Реальна загроза для МКС й супутників: Щільність космічного сміття стає катастрофічною

У 2007 році Китай знищив метеорологічний супутник за допомогою своєї ракети, і в результаті утворилося понад три тисячі осколків більших 10 сантиметрів в довжину.

"Якщо уявити собі, що загальна кількість об'єктів такого розміру становить приблизно 22 тисячі, то навіть одна безвідповідальна дія здатна додати значну кількість сміття на орбіті, — заявив Вігстон. - Зростаюча кількість сміття на низькій орбіті може досягти свого роду порогу, після цього почнеться ланцюгова реакція зіткнень — це так званий ефект Кесслера (Kessler effect), - і в результаті частина космічного простору стане повністю непридатною для використання".

"Майбутній конфлікт може початися не в космосі, проте у мене немає сумнівів в тому, що він дуже швидко перекинеться на космос, і, можливо, саме там визначиться переможець і переможений", — підкреслив Майк Вігстон.

У своїх виступах під час віртуальної конференції з питань космічної оборони інші керівники військових відомств і промислових підприємств закликали до продовження розробки правил для активності в космосі.

Генерал сер Патрік Сандерс (Patrick Sanders), глава Стратегічного командування Сполученого Королівства, у своєму виступі зазначив, що супутники мають сьогодні настільки великий вплив в щоденному житті людей в Британії, що країна буде змушена в разі порушення зв'язку щодня витрачати 1 мільярд фунтів. "Доступ до глобальних надійних і стійких супутникових комунікацій є вкрай важливим для нашої здатності проєктувати нашу могутність і досягати цілей в області національної безпеки", — зазначив він.

За словами генерала Сандерса, передані з супутників точні навігаційні і тимчасові сигнали (Precision Navigation and Timing signals) є критично важливими як для військових операцій, так і для економіки.

"Це допомагає нам знаходити наших друзів у місті чи на дорозі. Подібні роду тимчасова вісь дозволяє нашому фінансовому сектору здійснювати операції на трильйони фунтів кожен день".

"Кожна людина, яка має доступ до технологій, сьогодні найбільш грунтовним і критично важливим чином залежить від точної навігації і визначення часу, а ці дані приходять з орбіти".

"Тільки уявіть собі світ без такого доступу. Що ми тоді будемо робити? Як ми будемо виконувати свою роботу? Це буде неймовірно складно", - сказав він.

Крім того, пославшись на доповідь Міністерства оборони 2018 року, він повідомив, що припинення передачі точних даних з навігації і часу протягом п'яти днів буде коштувати 5,2 мільярда доларів.

На цій конференції також говорилося про те, що один російський геостаціонарний супутник здійснює маневри і "паркується" в підозрілій близькості від космічних апаратів, що належать іншим країнам.

Як вважає головний маршал авіації Вігстон, "це, можливо, було свідченням комерційної або військової шпигунської активності".

За його словами, Китай планує стати головною космічною державою до 2045 року, а реалізація цих планів "підтримується за рахунок розвитку кібернетичних, електромагнітних і кінетичних систем, які потенційно можуть становити небезпеку для інших користувачів в космосі".

6 листопада ООН проголосувала на підтримку представленої Сполученому Королівством революції щодо введення правил і принципів відповідальної поведінки в космосі.

Російський делегат в ООН заявив, що деякі західні країни намагаються дискредитувати спроби Москви запобігти гонці озброєнь в космосі.

Однак ось що сказав представник Німеччини: "Росія не змогла примирити свій підхід з тим фактом, що вона вже володіє такими апаратами, які можна вважати зброєю, і продовжує їх розробку".

Домінік Ніколс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...