Як медична допомога й середня освіта "легально" стають платними послугами

Олександр Гуміров
Олександр Гуміров

Голова Громадської організації "Справа принципу", правозахисник

Медичний персонал у відділенні міської клінічної лікарні 

EPA-EFE

Влада, не вносячи змін до Конституції, робить право громадян на безкоштовну медичну допомогу й середню освіту - платними послугами.

Про це пише Олександр Гумиров на своїй сторінці в Facebook.

Як наплювати на Конституцію "легітимно". Лайфхаки від влади будь-яких мастей.

Легше всього інформація сприймається на яскравих прикладах. Сьогодні я наведу два яскравих приклади, як, виявляється, можна абсолютно законно наплювати на Конституцію і позбавити державу від "тягаря" забезпечення рабів, ой вибачте - громадян, основоположними та належними послугами держави.

Перший приклад. Медицина. Ми завжди жили з упевненістю, що Конституція України гарантує нам безкоштовну медицину. Так, ця безкоштовна медицина низької якості, як будь-яка інша безкоштовна послуга будь-якої держави на цій планеті. Але цей текст не про якість медицини, а про юридичні норми.

Отже, ст. 49 Конституції гарантує кожному право на безкоштовну медичну допомогу в державних і комунальних лікарнях. Без різночитань, скажете ви. Так, відповім я як юрист.

Мало того, мережу державних і комунальних лікарень Конституція забороняє скорочувати. Але це вже інша історія.

Крім того, у 2002 році Конституційний Суд України закріпив своїм рішенням той факт, що термін "медична допомога" містить в собі всі складові медичного процесу, необхідні для повного одужання, в тому числі, невідкладна допомога, термінова, первинна, спеціалізована, високоспеціалізована. Тобто, будь-яка. Також Конституційний Суд в цьому рішенні встановив, що законною може бути тільки та "добровільна благодійна каса", яка передбачена законом.

Але, у 2017 році відбувається юридичний "трах-бах" і, не вносячи змін до Конституції, оскільки існуючі права не можна зменшувати або скасовувати, влада вносить зміни до основ законодавства про охорону здоров'я. Поряд із терміном "медична допомога" з'являється термін "медична послуга". І ця послуга вже не є безкоштовною, оскільки про неї в Конституції нічого не сказано.

Будь-якій розсудливій людині зрозуміло, що лікувати зуб - це медична допомога, а відбілити емаль зуба - це послуга, не пов'язана з медичною допомогою. Тому може бути платною. І ніби все ок.

Але з часом, МОЗ, з легкої руки Порошенка-Супрун, створює і від разу до разу доповнює перелік того, що треба вважати "послугою".

І сьогодні послугою вже стали:

  • медична допомога на дому;
  • аналізи та дослідження без направлення лікаря;
  • стоматологічна допомога;
  • препарати донорської крові;
  • медична допомога в спецлікарнях МВС (хоча вони, начебто, державні);
  • медична допомога в Київському перинатальному центрі (пологовому будинку), хоча він, начебто, комунальний.

Ну і, звичайно, навіть та допомога, що ще не стала послугою, підлягає проходженню через "благодійний фонд", "віконце" якого без жодних законів є біля реєстратури кожної державної поліклініки та лікарні.

Ось так безкоштовно по Конституції медична допомога "легально" стала платною. Точніше двічі платною - оскільки спочатку ви оплатили її податками, а потім "через касу". Повторюся (оскільки будуть ті, хто в танку) цей текст не про якість медицини, а про юридичні терміни. Хочете реформ - робіть їх юридично правильно.

Новини за темою: Доля медреформи: Фінансування установ, зарплати лікарів і обслуговування пацієнтів

Тепер другий приклад. Актуальний. Освіта в школах.

Нова влада - нова стаття Конституції стає пшиком. На цей раз ст. 53, гарантує кожному безкоштовну середню освіту в державних і комунальних школах.

"Слуги народу" кажуть - так, Конституція гарантує безкоштовну середню освіту, але ніде не сказано, що "очну". А значить, середня освіта тепер буде двох видів - очна і заочна. І заочна буде безкоштовною - згідно з Конституцією, а очна - додатковою платною послугою.

І знову реформа робить "легітимним" плювок в Конституції. І знову плювати на існуюче рішення Конституційного суду України від 2004 року, в якому сказано, що безоплатною повинна бути будь-яка форма середньої освіти.

І ось вже Міносвіти винесла на наше з вами "громадське обговорення" свій проєкт "заочної" середньої освіти:

А далі буде постійно розширюватись перелік додаткових платних послуг. Ну і "фонд школи", "фонд класу", не передбачені законом, теж ніхто не скасовував.

Акцентую знову і знову. Цей приклад не про якість освіти, а про юридичні терміни.

Чи можна, керуючись благими мотивами, ось так поводитися з Конституцією? Чи виправдовує "мета" обрані "засоби"? І яка в принципі мета, коли людей позбавляють доступної медицини та доступної освіти? Нехай хоча б навіть і низької якості...

Олександр ГуміровРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...