live

Як коронавірус може призвести до значної судової реформи

Дмитро Дубілет
Дмитро Дубілет

Співзасновник monobank, Koto, Smartass, ексміністр Кабінету міністрів

Фото з відкритих джерел

Через карантин багато судових слухань почали проводити дистанційно — у режимі відеоконференцій. Після того, як карантин закінчиться, Україні треба вхопитися за цю можливість.

Про це пише Дмитро Дубілет на своїй сторінці в Facebook.

Зараз судові справи розподіляються у випадковому порядку за суддями у межах міста або району. Цей розподіл покликаний знижувати корупцію. Однак на практиці, як мені пояснюють досвідчені юристи, в рамках регіону адвокати зазвичай знають усіх суддів — і все одно легко домовляються.

Що якщо зробити авторозподіл справ не в межах регіону, а в межах всієї України? Щоб справа, скажімо, з Херсона, заслуховувалася в Тернополі?

Або навіть більше! Якщо ім'я судді взагалі не буде розкриватися сторонам в ході слухання?

Це все стає можливим, якщо перевести (залишити після карантину) розгляд справ у дистанційному форматі.

Слухання через відеоконференції можуть не тільки посприяти зниженню корупції. Це зручніше й економніше суто з практичної точки зору (наприклад, часто учасники процесу збираються, щоб відразу ж перенести справу на іншу дату). Крім того, це може дати поштовх розвитку Електронного суду, що також зробить судовий процес прозорішим.

Більше 95% судових справ є відкритими для громадськості. Відповідно, навіть не доведеться витрачати бюджет на дорогі програмно-апаратні комплекси — більшість слухань можна проводити через який-небудь Skype або Zoom. Єдине: в учасників повинна бути проста можливість пройти верифікацію через ЕЦП або BankiD.

Такий крок міг би значно знизити корупцію в рамках судової системи. Коронавірус нам дав тут потужний імпульс, треба ним скористатися.

Новини за темою: Вірусне зізнання: Лікар-пульмонолог з Нью-Йорку розвіює чутки і дає практичні поради щодо пандемії COVID-19

Дмитро Дубілет

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...