Як Джо Байден поховає проєкт Газпрому "Північний потік-2"

Bild
Bild

Бульварна газета, флагман видавництва Axel Springer, найбільш тиражна газета Німеччини

Перші труби для газопроводу "Північний потік — 2" gazprom.ru

Автор німецького видання вважає, що новообраний президент США Джо Байден не тільки не підтримає "Північний потік-2", але і ще більше закрутить гайки. Нові санкції можуть остаточно поховати багатостраждальний газопровід, а на зміну йому Байден запропонує "зелену" енергетику.

Про це пише Bild.

Прихильники путінського проєкту "Північний потік-2" рано раділи. Після програшу Дональда Трампа на виборах багато німецьких політиків сподівалися на перезапуск німецько-американських відносин. Зі вступом на посаду Джо Байдена в січні наступного року вони чекали повернення до теплих відносин часів Барака Обами. Але за ейфорією, пов'язаною з відходом Трампа, наступило протверезіння.

За найбільшим спірним пунктом у відносинах, російському "Північному потоку-2", Джо Байден в найближчі місяці планує ще більше затягнути гайки, щоб ключовий проєкт Кремля з 3 мільярдами євро німецьких інвестицій і необмеженою підтримкою німецького уряду остаточно зазнав краху. Республіканці та демократи в Сенаті погодили найжорсткіші на цей момент санкції проти активних учасників проєкту.

Схема газопроводів "Північний потік" і "Північний потік — 2" gazprom.ru

Ці санкції стали частиною закону про національну оборону, який повинен бути прийнятий вже в грудні, і буде втілюватися Джо Байденом в життя з початку наступного року. Закон передбачає санкції проти страхових і сертифікаційних компаній, які працюють з російськими компаніями та судами. Про це 11 листопада повідомляло агентство Bloomberg, і Bild підтверджує цю інформацію.

Новини за темою: Санкції США проти "Північного потоку-2": Нова поправка до законопроєкту про бюджет на оборону

І все-таки санкції проти німецької влади через дозвіл реалізації проєкту не розглядаються. Однак експерти газової галузі в Європі, за даними Bild, вважають, що нові санкції США проти "Північного потоку-2" при президентові Джо Байдені можуть не просто уповільнити будівництво, а й остаточно поховати його, хоча газопровід побудований вже на 95%. Команда Джо Байдена ще кілька тижнів тому оголосила, що новий президент, щоб "зміцнити енергетичну незалежність Європи", буде і далі виступати проти "Північного потоку-2", вважаючи його "фундаментально поганою угодою".

При цьому в останні роки постійно говорилося, що Дональд Трамп і його войовничо налаштований посол в Німеччині Річард Гренелл виступають проти російського газопроводу тільки тому, що хочуть "продавати Німеччині Американський ЗПГ". Відволікаючий маневр, як тепер виявилося.

"Прихильники "Північного потоку-2" довгий час намагалися пов'язати американську боротьбу з газпромівським проєктом з ініціативою Трампа. Це була тактика звинувачення, оскільки президента Трампа не без підстав не шанують у багатьох європейських країнах", - говорить Бенджамін Шмітт із Гарвард-Смітсонівського центру, радник Держсекретаріату з європейської енергетичної безпеки при Бараку Обамі. Але насправді "критика "Північного потоку-2" в урядах демократів і республіканців однакова". Не можна забувати, що саме віцепрезидент Джо Байден в серпні 2016 року став першою високопоставленою офіційною особою США, хто різко висловився про "Північний потік-2", зазначає Шмітт.

"Північний потік-2" об'єднав республіканців і демократів

І колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен не згоден з думкою німців, ніби боротьба з "Північним потоком-2" пов'язана з особистістю Трампа. Це одна з небагатьох тем, за якими у демократів і республіканців єдина позиція, сказав Расмуссен. "Обраний президент Байден давно вважає, що цей проєкт загрожує безпеці та стійкості всіх країн НАТО. Газопровід залишиться дратівливим фактором у німецько-американських відносинах, а обрання Байдена і отруєння Навального повинні спонукати Німеччину змінити позицію".

Новини за темою: Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Данець Расмуссен шкодує, що загрози санкцій спрямовані насамперед проти сертифікаційної компанії Det Norske Veritas, найнятої данським урядом. Але, врешті-решт, "більшість данців будуть раді, якщо історія "Північного потоку-2" закінчиться в наших водах", - сказав Расмуссен.

Стратегія Байдена вийде за рамки санкцій

Фахівець з питань енергетичної безпеки Алан Райлі вважає, що нові санкції США як мінімум завадять будівництву газопроводу. На думку експерта аналітичного центру "Атлантична Рада", Газпрому доведеться довго шукати сертифікаційні та страхові компанії, що сповільнить реалізацію проєкту. Але санкції - тільки частина стратегії нового президента США, мета якої - раз і назавжди закрити проєкт, вважає експерт. На відміну від Дональда Трампа, Джо Байден в змозі розробити стратегію, щоб заручитися підтримкою Німеччини в блокаді "Північного потоку-2".

Райлі впевнений, що Байден може запропонувати Німеччині "великий пакет з питань безпеки, пов'язаний із зеленою енергією", за яким на зміну газу з Росії прийдуть поновлювані ресурси. "Найбільша загроза "Північному потоку-2" виникне, якщо американська наддержава включить підвищену передачу і не буде більше протистояти проєкту на холостому ходу".

Юліан Рьопке

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...