Як доступ до мережі Інтернет впливає на розвиток демократії

Мішин Олександр
Мішин Олександр

Старший аналітик в PRP Ukraine. Раніше працював в МЗС України. Фахівець з вивчення конфліктів в Африці.

Лідер опозиційної партії Малаві, а нині президент Лазарус Чаквера (ліворуч) прийшов до влади після повторних виборів Gianluigi Guercia/AFP

Вже ледь не аксіомою стала теза, що конкуренція забезпечує найкращу якість продуктів, а також сприяє зниженню вартості товару чи послуги для покупця. Проте у буденному житті не завжди на практиці просто побачити, як працює ця взаємозалежність, особливо якщо ти не є економістом.

Про це пише Олександр Мішин на своїй сторінці в Facebook.

Про важливість конкуренції та доступу до Інтернету

Втім, днями знайшлася цікава ілюстрація до цього питання. І допомогло в цьому осмислення сучасних політичних процесів у Малаві. В цій державі Південної Африки, що належить до числа найбідніших у світі, народ в цьому році реалізував український сценарій "помаранчевої революції" та домігся проведення повторного туру голосування при обранні президента.

Причина полягає в тому, що в ході голосування в травні 2019 р. були зафіксовані численні порушення та фальсифікації з боку ЦВК на користь діючого президента Пітера Мутаріки, який набрав за умов системи відносної більшості 39% голосів, тоді як його опонент та опозиціонер Лазарус Чаквера – 35%. В парі з третім кандидатом Саулосом Чілімою, Чаквера за широкої народної підтримки – люди виходили на масові акції протесту – почав кампанію за скасування неправдивих результатів. Опозиція зібрала факти порушень та передала їх суддям Конституційного суду, який в лютому 2020 р. вирішив скасувати результати голосування та призначив переголосування на червень 2020 р.

Що цікаво, в проміжку між рішенням Конституційного суду та повторним туром виборів парламент Малаві провів виборчу реформу та замінив систему виборів президента в один тур на базі визначення переможця за відносною кількістю голосів на систему в два тури з механізмом абсолютної більшості. Отже, в ході переголосування опозиційний тандем Чаквера-Чіліма набрав 59,3% голосів і новим лідером країни, так би мовити, малавійським Ющенком, став Чаквера.

У інавгураційній промові 28 червня він дав народу наступні політичні обіцянки:

  • Зменшити владу президента та посилити інші державні інститути;
  • Щороку декларувати свої статки;
  • Давати чіткі відповіді на усі запити з боку парламенту;
  • Проводити зустрічі з лідером опозицій кожні 3 місяці.

Втім, серед населення Малаві набула поширення цікава ініціатива: люди починають вимагали від уряду додаткового здешевлення доступу до мережі Інтернет.

Новини за темою: Старт 5G в світі та в Україні: Все, що потрібно знати про п'яте покоління мобільного зв'язку

Виявляється, що вартість 1 Гб трафіку в Малаві ще в 2018 р. була чи не найбільшою у світі – 27,41$ (є ще відомості про Еритрею, де начебто Інтернет є ще дорожчим, але доступ до нього лімітується). Щомісячні витрати за доступ до Інтернет перевищували в 2015 р. понад 56% доходу середньостатистичного малавійця.

Facebook

Втім, після зниження податкового навантаження та посилення конкуренції на ринку телекомунікацій – довгий час на ринку було лише два провайдери, – вже в 2019 р. вартість 1 Гб впала до 3,59$, тобто майже в 9 разів! Це зробило Інтернет більш доступним в країні, і відповідно стало однією з причин посилення опозиції, що активно скористалася цим.

Опозиціонери завоювали серця населення в соціальних мережах та месенджерах, доступ до яких отримали значно більше малавійців. В підсумку їх інформаційні кампанії виявилися вдалими і президент-опозиціонер здобув владу. Отже, є певна залежність між демократизацією країни, конкуренцією на ринку телекомунікаційних послуг, глибиною проникнення Інтернету та його доступністю. Схоже, що Малаві в 2019-2020 рр. пережила те саме, що Україна в 2004-2005 рр., адже "спіраль мовчання" тоді вдалося розкрутити в т.ч. саме за допомогою інтернет-технологій, бо в 2004 р. в Україні Інтернетом користувалося вже 11% населення.

Facebook

Що цікаво, в Україні вартість 1Гб трафіку є чи не найнижчою у світі – 0,51$, і це є дуже відчутною конкурентною перевагою нашої країни, не лише з точки зору ведення бізнесу, але й ще з огляду на підтримання механізмів функціонуючої конкурентної демократії.

Звісно, конкуренція, в тому числі політична, не є панацеєю для вирішення усіх проблем, але вона стимулює суспільство та його складові до покращення, є запобіжником від ідейного застою. Але перетворювати її на фетиш також не є виправданим, оскільки надмірна фрагментація політичного простору може бути свідченням політичного виродження та відсутності консенсусу у суспільстві.

Facebook

Втім, протягом років надихаючого спілкування з друзями-економістами Олексієм Чехом, Дмитром Єфремовим (Dimitry Yefremov), дослідником конфліктів та феномену джихадизму Aleks Korenkov, журналістом та африканістом Erman George та багатьма іншими фахівцями, зрозумів, що все ж таки українському експертному середовищу та науковим колам все ще дуже бракує справжньої ідейної боротьби, як у передових країнах Заходу, зокрема США. Хочеться вірити, що це тимчасова хвороба становлення української державності, і молоде покоління компетентних політичних та інших українських фахівців її полікує. Головне пам'ятати про підтримання здорової конкуренції, що стимулює рухатися в напрямку зростання.

Олександр МішинРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...