live

Як додаток у смартфоні може допомогти подолати поширення коронавірусу

Ірина Шостак
Ірина Шостак

Журналістка

Презентація одного з китайських додатків TheStar

У війну з коронавірусною інфекцією вступає мережевий фронт, адже сучасні проблеми потребують сучасних рішень. Йдеться про додатки, які допомогли би контролювати розповсюдження вірусу та навіть розпізнавати його на ранніх етапах. Кілька розробників світу вже пропонують свої ідеї, зокрема й українські. Але говорячи про Всесвітню павутину, не варто забувати і про ризик хакерських атак, адже не дивно, що і в цій площині знайшлись умільці, які хочуть підзаробити.

Які додатки існують на ринку вже сьогодні, що пропонують українські розробники, а також як розпізнати злоякісний продукт?

Додатки та різні програми для смартфонів вже давно слугують своєрідним помічником для людей у кожній із галузей життя. До прикладу, за допомогою них можна спілкуватись, ділитись фотографіями, знайомитись, замовляти речі та послуги, оплачувати їх, навчатися, проходити тести чи керувати всією екосистемою пристроїв у будинку. Тому було би дивно, що у світі, де більшість жителів планети взагалі не уявляють свого життя без смартфонів, а слово "діджиталізація" лунає з кожного чайника, не скористатись цими інноваціями у боротьбі з новим вірусом, який продовжує ширитись планетою (зокрема, станом на сьогодні інфекція забрала 24 915 життів, з них — 5 українських громадян).

Які розробки мають інші країни

Китай. Не дивно, що одними з перших розробкою подібних новацій зайнялись саме спеціалісти Китаю (за підтримки декількох державних установа і міністерств країни), де існує близько 10 додатків для боротьби з коронавірусом. Зокрема, додаток для перевірки можливого контакту з інфікованими (YiKuang), який запустили ще в лютому. Суть додатку полягає в тому, щоб кожен, хто переймається можливістю зараження, міг перевірити, чи було зареєстровано випадки інфікування в його будинку, під’їзді, літаку чи автобусі, якими він подорожував протягом останніх 14 днів.

Отримати доступ до додатку можна за допомогою спеціального QR-коду. Для реєстрації необхідно зазначити номер мобільного телефону і пройти верифікацію особистості, ввівши справжнє ім'я і номер посвідчення особи. Іноземець за своїми документами зареєструватися не зможе, позаяк система приймає тільки посвідчення осіб громадян Китаю.

У додатку також зібрано інформацію про найчастіші місця зараження коронавірусною інфекцією, а також вказано місця масового скупчення людей (щоб користувачі могли їх уникати).

Для розробки цієї функції було використано різні програми і трекери, що показують геолокацію. Компанії QuantUrban і WeChat розробили платформу, яка використовує інформацію з офіційних джерел і зазначає на реальних картах місця і цілі зони, безпосередньо пов'язані з підвищеним ризиком зараження новим коронавірусом (на підставі офіційно підтверджених випадків зараження).

Якщо користувач використовує режим трансляції своїх геоданих, додаток може попередити про близькість до місць поширення вірусу. Географічно застосунок охоплює південні міста Шеньчжень і Гуанчжоу, а також дев'ять інших міст у провінції. Волонтери допомагають оновлювати карту, оскільки уряд щодня публікує нові дані.

"Перегляд карти - це психологічний комфорт. Ви не можете гарантувати, що не буде нових випадків, але ви можете уникнути області, яка уже уражена", - зазначили розробники програми. За їхніми словами, саме за допомогою застосунку громадяни можуть почуватися більш захищеними.

Станом на 27 березня в країні зафіксовано 81 340 тисяч випадків ураження, з яких 3 292 — смертельні. Одужало 74 588 тисяч громадян (що понад 90%).

Ізраїль. За допомогою даних мобільної мережі влада країни відстежує переміщення громадян, у яких випадок захворювання підтверджено, а також їхні контакти з іншими людьми. Також Міністерство оборони Ізраїлю разом зі стартап-компанією Vocalis Health розробляє мобільний додаток, який допомагатиме виявляти симптоми коронавірусу за голосом людини.

Vocalis Health утворився після злиття двох компаній: Beyond Verbal and Healthymize. Ці компанії об'єднали свої зусилля у прагненні використати голос людини як революційний інструмент індустрії охорони здоров'я.

Алгоритм Vocalis Health за допомогою штучного інтелекту (ШІ) визначає стан пацієнта відповідно до голосових маркерів щодо різних захворювань (респіраторні, кардіологічні чи хвороби, пов'язані з поведінковими розладами, такі як депресія).

В умовах боротьби з коронавірусом на замовлення Міністерства оборони Ізраїлю компанія Vocalis Health займається створенням мобільного додатку, який за цим же алгоритмом виявлятиме симптоми коронавірусу (адже вірус теж є респіраторним захворюванням, що вражає дихальну систему людини, позначаючись на її диханні та голосі).

У Міністерстві оборони країни зазначили, що алгоритм використовуватимуть для віддаленої діагностики та моніторингу, для того щоб запобігти поширенню захворювання та перевантаженню національної системи охорони здоров'я. У такий спосіб, за словами розробників, можна буде визначати, кого варто тестувати насамперед, хто потребує негайної госпіталізації, а яким пацієнтам можна залишитись вдома, адже симптоми є легкими.

Поки що платформа доступна лише медпрацівникам і пацієнтам, які беруть участь у дослідженні (щоб алгоритм ШІ навчився розпізнавати симптоми інфікування, вже цього тижня почнуть відбирати голоси хворих на Covid-19). Однак на сайті компанії кожен охочий може теж надіслати розробникам свій записаний голос для дослідження.

За останньою інформацією, в країні зареєстровано 3 035 тисяч випадків ураження, з яких 11 - летальних. Одужало 79 громадян.

Велика Британія. Застосунок Covid Symptom Tracker має на меті допомогти британським спеціалістам відстежувати поширення коронавірусу, а також орієнтуватися, хто з громадян перебуває в зоні ризику зараження.

Нещодавно британські дослідники запустили безкоштовну програму Covid Symptom Tracker, яка просить користувачів заповнити дані, зокрема вік, стать, навіть поштовий індекс, а також відповісти на питання щодо наявності хронічних захворювань, таких як серцеві захворювання, астма та діабет (також варто вказати, чи користувачі приймають такі препарати, як імунодепресанти або ібупрофен, і чи користуються інвалідними візками).

Потім додаток просить усіх, хто надав інформацію, щодня виділяти максимум хвилину для того, щоб повідомити про своє самопочуття. Якщо користувач не почувається здоровим, то треба буде відповісти ще на декілька питань щодо симптомів (як фізичного, так і морального здоров’я).

Таким чином, спеціалісти країни створили радіолокаційний пристрій раннього попередження, який, за їхніми словами, крім географічного поширення хвороби може вказати і на більш точні симптоми (адже у багатьох хворих вони різні).

І хоч додаток вже доступний для широкої громадськості, розробники продовжують шукати нову інформацію, яка допомогла би його удосконалити. Зокрема, команда попросила 5000 близнюків та їхніх родин по всій Великобританії (які вже є частиною іншого, більш широкого дослідницького проєкту) використати додаток. Якщо вони виявлять ознаки Covid-19, спеціалісти надішлють сім’ям тест-системи для перевірки.

Оскільки близнюки вже поділилися великим набором даних - від генетичної інформації до складу мікробів, які є в кишечнику, - дослідники зазначають, що сподіваються, що робота зможе допомогти пролити світло на те, чому заражаються лише деякі люди та чому в деяких з них розвиваються важчі симптоми, ніж у інших.

"Те, що ми зможемо зробити, - це дуже швидко розібратися, грають гени роль чи ні, тому що ми просто порівнюємо ідентичних і неідентичних близнюків. Ми можемо це зробити за кілька днів", - сказав Тім Спектор, професор генетичної епідеміології з лондонського коледжу Кінга, який очолює роботу.

Станом на 27 березня у Сполученому Королівстві зафіксовано 11 658 випадків інфікування. 578 громадян померли, 135 — одужали.

Сінгапур. TraceTogether — мобільний застосунок для моніторингу розповсюдження коронавірусної інфекції в Сінгапурі. Додаток, використовуючи інструменти стеження (що перебувають у розпорядженні влади країни), відстежує людей, які перебувають у зоні ризику зараження.

Інтерфейс сінгапурського додатку mobihealthnews.com

Зокрема, програма завдяки Bluetooth може вирахувати близькість людей один до одного, попереджаючи користувачів щодо своїх співрозмовників (за наявності у співрозмовника підтвердженого діагнозу чи високої вірогідності зараження). Якщо ж програма зрозуміє, що користувач вже спілкувався з особами, у яких випадок захворювання підтверджено, дані щодо місцезнаходження й адреси користувача буде відправлено владі, яка своєю чергою має відправити громадянину тест-систему для перевірки наявності Covid-19.

Розробники зазначають, що саме завдяки додатку країні вдалось запобігти запровадженню карантину (школи, установи досі працюють, хоча кордони держави закрито). Варто також зазначити, що двічі на день влада Сінгапуру за допомогою WhatsApp інформує громадян щодо кількості випадків захворювання в країні, місць із найбільшим коефіцієнтом ураження та дає поради щодо запобігання випадкам інфікування.

За останньою інформацією, в країні підтверджено 683 випадки зараження новим коронавірусом, 2 з яких є смертельними. 172 людини одужало.

Тайвань. Спеціалісти країни розробили спеціальний пристрій, який може відстежувати мобільний сигнал людей, що перебувають удома на карантині. У випадку якщо громадянин вимкне телефон чи вийде з будинку, пристрій автоматично повідомить поліцію про порушення. Залишити телефон вдома теж не вдасться, адже можуть зателефонувати для перевірки. У разі порушення поліція вже за 15 хвилин дістанеться будинку.

Станом на 27 березня країна має 267 випадків ураження, з яких 2 — смертельні. Одужало 30 осіб.

Південна Корея. У країні також розробили спеціальну систему GPS, яка допомагає користувачам відстежувати місця найбільшої концентрації людей, а також місця, які відвідували пацієнти з коронавірусом.

За останньою інформацією, в країні підтверджено 9 332 випадки зараження, з них 139 — летальні. Одужало 4528 осіб.

Словаччина. Було ухвалено закон, який дозволяє владі відстежувати переміщення осіб за даними мобільних операторів.

У країні підтверджено 269 випадків ураження, із них 2 осіб вилікувались.

Польща. У Польщі запустили додаток "Домашній карантин", в якому необхідно робити селфі на підтвердження того, що людина, яка зобов’язалася самоізолюватись, дотримується умов карантину. Додаток безкоштовний, перевірений і доступний у Google Play та App Store.

Додаток "Домашній карантин" Міністерство впровадження цифрових технологій Польщі

"Використовувати додаток мають ті, хто прибув із-за кордону і перебуває на 14-денному карантині. Час від часу вони мають робити селфі із зазначенням геолокації", — повідомляють на сайті Міністерства цифровізації Польщі.

Акаунти для громадян, що перебувають на карантині, влада створює автоматично після перетину кордону, на якому громадянин заповнює заяву, де зазначає свій номер телефону та місцезнаходження (адресу) на наступні 14 днів.

"Щодня особам, які перебувають на карантині (мають встановити та активувати нашу програму), ми надсилатимемо запит на виконання завдання SMS-повідомленням", — пояснюють на сайті міністерства, — Завдяки геолокації та сучасній системі розпізнавання обличчя буде відомо, що це точно ця людина і чи перебуває вона за зазначеною у формі адресою".

Роз'яснення на сайті Міністерства цифрового розвитку Польщі Міністерство впровадження цифрових технологій Польщі

"Вам потрібно буде робити одну або кілька таких фотографій на день. Ми надсилатимемо запити "зненацька". Ідея точно така сама, як і для несподіваних візитів працівників поіліції", - пояснює міністр цифровізації країни Марек Загорський.

Час, відведений на виконання завдання (селфі), — 20 хвилин після отримання SMS-повідомлення. Якщо особа не встигне у встановлений термін, це буде сигналом для поліції, яка повинна перевірити, чи не порушують правила карантину. У випадку порушення громадянин має сплатити штраф у розмірі 5 000 злотих (1 105 євро).

Завдяки програмі користувачі також зможуть отримати швидкий доступ до необхідної інформації під час карантину, скористатися спеціальною гарячою лінією або звернутись по допомогу до соціального працівника (додаток надсилатиме звіти місцевим центрам соціальної допомоги, які можуть надавати ліки або продукти харчування в обґрунтованих випадках).

Станом на 27 березня в країні зафіксовано 1289 випадків ураження, з яких 16 - летальних. Одужало 7 осіб.

А що в Україні?

В Україні до запуску наступного тижня готують додаток для контролю інфікованих коронавірусом, подібний до рішень, які вже функціонують у Польщі та Південній Кореї. Про це зазначив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Відповідний додаток спільними зусиллями готують Міністерства внутрішніх справ і цифрової трансформації. Розробляється спеціальний пакет документів, який би дав змогу за допомогою мобільних пристроїв контролювати самоізоляцію людей. Також Міністерство внутрішніх справ запропонує уряду дозволити Державній прикордонній службі передавати місцевій владі інформацію про людей, які перетнули кордон і зобов’язані перебувати на карантині, щоб місцеві органи також могли це контролювати.

За допомогою застосунку здійснюватиметься обов'язковий контроль для інфікованих коронавірусом і добровільний контроль для самоізольованих за допомогою даних геолокації і FaceID. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, такі дії потрібні для того, щоб зупинити пандемію.

"Одразу заспокою: жодного "великого брату" чи стеження за громадянами. Обов’язковий контроль для хворих та добровільний - для самоізольованих через зняття у випадковий період часу геолокації та FaceID. Інакше епідемію не зупинити", - наголосив Михайло Федоров.

Також за допомогою додатку українці зможуть замовити продукти, ліки чи онлайн повідомити щодо стану здоров’я.

Наступним кроком, за словами ініціаторів, має стати реалізація моніторингу контакту із хворою людиною.

"Ідея полягає в застосуванні широкої мережі QR-кодів у магазинах, таксі та інших громадських місцях. Якщо людина починає добровільно сканувати коди, ми зможемо попередити її про можливий контакт із хворим. Знову ж таки, ніякого геотаргетингу чи стеження",- додає міністр.

Про що потрібно пам’ятати в роботі з такими додатками

У міру поширення та ускладнення ситуації з коронавірусом у світі почало з’являтися дедалі більше випадків шахрайства у різних сферах життя. Не винятком стала й інтернет-мережа, де завжди були охочі викрасти особисті дані користувачів та використати їх у своїх цілях.

До прикладу, після нещодавніх подій, пов'язаних зі скаргами користувачів щодо злоякісних програм, Google Play та App Store почали ретельно перевіряти та блокувати всі програми на тему коронавірусної інфекції, які було завантажено підозрілими джерелами.

Одним із таких злоякісних продуктів став додаток CovidLock (Coronavirusapp), який обіцяв користувачам надавати інформацію щодо стану коронавірусної інфекції у світі в режимі реального часу. Проте натомість програма блокувала телефон і вимагала плату за збереження конфіденційної інформації.

Тож експерти з кібербезпеки радять не користуватись неофіційними посиланнями на додатки чи завантажувати їх поза Google Play та App Store. Адже з огляду на події компанії проводять багатоетапну перевірку подібних застосунків, намагаючись вберегти своїх споживачів від неякісного товару. До прикладу, Apple для прискорення процесу цієї перевірки рекомендує розробникам офіційних інформаційних програм про Covid-19 використовувати мітку Time-Sensitive Event.

Ірина Шостак

Оригінал на сайті 112.ua.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...