Як COVID-19 змінив військову співпрацю з НАТО і чи вплине це на боєздатність ЗСУ

Радіо Свобода
Радіо Свобода

Інтернет-видання та радіостанція, що фінансується Конгресом США

Цьогоріч ЗСУ планували брати участь у понад 20 міжнародних навчаннях з країнами НАТО Фото з відкритих джерел

Цього року українські Збройні сили планували брати участь у понад 20 міжнародних навчаннях з країнами НАТО. Але через коронавірус всі ці плани – під загрозою. Формат одних навчань змінили, другі – поставили на паузу, а треті – можуть і зовсім скасувати. Як це може вплинути на боєздатність ЗСУ? І що Україна отримає від країн НАТО натомість?

Про це пише Радіо Свобода.

Липень 2019 року: українські морські піхотинці відбивають атаку умовного ворожого десанту на морське узбережжя. Українцям допомагають американські мінометники – теж морська піхота. Трохи згодом на гелікоптерах прибуває і десантується резерв – теж інтернаціональний.

"Противник ніколи не кидає всі підрозділи в бій. Завжди є резерв, який повинен вдарити в найбільш незручний і неочікуваний для нас момент і з найбільш незручного напрямку. Тому рішення використовувати роту вогневої підтримки у складі молдовської сторони та України на гелікоптерах для того, щоб вона могла зреагувати в будь-який момент і на будь-якому напрямку дій", – зазначає командир 503-го окремого батальйону морської піхоти Вадим Сухаревський.

У торішніх міжнародних навчаннях "Сі Бриз" брали участь три тисячі військових, десятки літаків та кораблів. Цього року через коронавірус формат навчань змінили – спільні дії лише в небі і на морі. На суші жодних контактів не буде.

"Це навчання морської піхоти, які проводилися традиційно, навчання спецназу. І найважливіше – це командно-штабна частина, де саме штабні офіцери передають безпосередньо один одному досвід і взаємодіють. І для Грузії, і для України, і для країн Чорного моря – Болгарії, Румунії, Туреччини – "Сі Бриз" має серйозне значення", – пояснює керівник програм безпеки Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.

І якщо морські навчання, хоч і в скороченому форматі, але відбудуться, то чи тренуватимуться на суші – незрозуміло. До прикладу, навчання американськими і натовськими інструкторами в навчальних центрах призупинене. Доля найбільш масштабних українсько-американських навчань "Рапід Трайдент" поки незрозуміла.

Новини за темою: Роботизація української армії: Коли сучасні технології будуть застосовані на Донбасі?

"З українського боку бере участь лише одна бригада. Тобто сказати, що це якимось чином негативно вплине – швидше за все, ні. Порівняно із тим, що, наприклад, щороку лише в Сухопутних військах відбуваються більше 35 навчань бригадного рівня, то мінус одне навчання, умовно кажучи, за участі бригади – не можна сказати, що воно кратно призведе до зменшення готовності і підготовки Сухопутних військ", – зазначає головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.

Загалом на 2020 рік заплановано понад два десятки різноманітних міжнародних навчань за участі ЗСУ. Шість – в Україні і 18 – за її межами. За кордон, як правило, потрапляють півтори-дві тисячі військових – невелика цифра як для двохсоттисячної української армії.

"Це можливість Заходу сказати, що ми разом з Україною, ми їй допомагаємо, ми навчаємо українських військових. Але загалом з навчаннями прослідковується певна паралель і схожість із матеріально-технічною допомогою, яка надається Заходом. Так, вона має місце, так, вона заповнює певні прогалини, але сказати, що її відсутність критично позначиться на боєготовності, обороноздатності – це ні. Так, це буде потужний політичний удар. І зрозуміло, що відсутність тренувань – це негатив у нашій співпраці", – додає Микола Бєлєсков.

Поки навчання – на паузі, будуть з’являтися інші політичні жести, вважає експерт. Наприклад, недавній політ американських стратегічних бомбардувальників B-1B за українськими винищувачами над Чорним морем. Подібну співпрацю провели вперше. В американських Повітряних силах готові нарощувати взаємодію. Ті ж розвідувальні польоти над Донбасом або в районі Криму – вже звична річ.

Новини за темою: Американські винищувачі над Чорним морем: Кому загрожують США?

"Це відбувається не лише в українському повітряному просторі, а й у районі Середземного моря, по усій Європі. Але у цьому конкретному випадку ми цінуємо можливість діяти спільно з іншими країнами. Ми повинні мати змогу ділитися цими авіаданими, аби створити повну картину. І певним чином стримати супротивників, які можуть скористатися тим, що, як вони думають, ніхто не бачить, що вони роблять. У цьому конкретному випадку: діяльність, яку ви бачите – це лише частина наших звичних операцій. І це операції, які спільно координують різні країни, аби бути впевненими – всі прекрасно розуміють: хтось завжди спостерігає. І якщо є загроза – ця інформація буде, безумовно, передана відповідними каналами", – зазначив у коментарі Радіо Свобода заступник командувача Повітряних сил США в Європі і Африці Стівен Бешам.

Через коронавірус на цей час ЗСУ не змогли взяти участь у семи навчаннях за кордоном.

У Генштабі українських Збройних сил налаштовані оптимістично – там кажуть, що навчання з іноземними інструкторами в Україні відновлять вже цього місяця. Та й плани на спільні навчання не скасовують. Адже США та Польща вже цими днями проведуть маневри на шість тисяч осіб.

Роман Пагулич

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...