Як Ахметов може допомогти розв'язати особисту проблему Зеленського

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський на нараді працівників вугільної галузі запропонував енергетичному холдингу ДТЕК, що належить бізнесмену Рінату Ахметову, приватизувати неприбуткові державні шахти. Тобто, президент знає, що ДТЕК монополіст, але закриває на це очі, тому що це допомагає вирішити його проблему. Це визнання корупції й явка з повинною?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Нова послуга від олігарха для президента. Буде послуга президента для оліграха?

Зеленський хоче навісити на приватну компанію ДТЕК державні шахти, які давно треба закрити до чортової матері. Але закрити їх не популярно. А значить, треба навісити олігарху. А там є варіанти. Але держава вже ні при чому. Тобто замість того, щоб зробити важливу та потрібну реформу, держава в особі президента ховається в кущі, а йому надає послугу олігарх. Звичайно ж, від щирого серця. Як зі швидкими. І риторика щодо створення державних комітетів - це вже з раннього Кучми. Або пізнього комунізму.

Що може зробити ДТЕК з цими шахтами? Якщо їх треба навішувати олігархові в навантаження, значить прибутковими їх зробити не можна. Інакше б їх і так купили на приватизації. А значить вони збиткові за визначенням, як ти не підвищуй їх ефективність. А значить, або олігарх готовий оплачувати їх зі своєї кишені, або потім просто закриє.

Якщо план в тому, що олігарх їх закриє потім, то це лицемірство. Не закривати самому, а прикритися приватною ініціативою. При цьому, шахтарі опиняться просто на вулиці, адже не буде державної програми по їх адаптації до нових умов. А якщо олігарх обіцяє продовжувати утримувати ці шахти, то значить він підписується під майбутніми фінансовими витратами. Постійними. Великими.

Олігархи - не добрі дядьки. Вони ніколи не зроблять того, що їм не вигідно. А значить вони розуміють, що ці збитки їм будуть компенсовані. У багато разів. Яким чином? Наприклад, більш високим тарифом. Або дотаціями. Є багато способів. І за всі з них заплатять українські платники податків. Заплатять набагато більше, ніж буде коштувати програма по закриттю шахт і професійної перепідготовки шахтарів. Але для того, щоб закривати шахти, потрібно мати яйця, як у Маргарет Тетчер. А щоб домовиться з олігархами, нічого особливо не треба.

А поки Зеленський натякає, що незалежний інститут – Антимонопольний комітет, буде не проти. Тобто президент прямо зізнається, що буде тиснути на незалежний антимонопольний комітет. І змусить їх закрити очі на порушення антимонопольного законодавства. Що це взагалі було? Що це за явка з повинною? Це пряме щиросерде зізнання у злочині.

І може бути умова не визнання ДТЕК монополістом – це саме новий варіант соціальних зобов'язань. Тобто президент знає, що ДТЕК монополіст, що це спотворює конкурентний ринок, але закриває на це очі, тому що Ахметов допомагає йому вирішити його проблему. Особиста проблема Зеленського. Шахтарі. І політичні втрати в результаті закриття шахт. Особисті втрати Зеленського. Яку йому допомагає вирішити Ахметов. Це корупція. В чистому вигляді.

Обмеження імпорту електроенергії - це теж плата? Якщо так, то як на рахунок інтеграції української системи в європейську? Бо не брати електрику з Росії - це правильно. Але може ціна послуги - це Україна залишається окремо. І без європейського імпорту в майбутньому? Ну щоб у ДТЕК залишалися гроші підтримувати збиткові шахти?

І що, наступного разу, коли антимонопольний комітет не визнає монополістом той же ДТЕК, наприклад, чи не зверне увагу на монополію у виробництві феросплавів, ми повинні розуміти, що робить це він на прохання президента? Котрому потребувалась послуга від олігарха? І що за це готовий пробачити олігарху щось? Це така деолігархізація на марші? Це верховенство права? Це руйнування будь-якої довіри до інститутів. Це антиреформи. І в цих антиреформах президент визнається особисто. Не соромлячись.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...