Новини » Світ Читать эту новость на русском

Виявляється, планети не обертаються навколо Сонця: А як тоді?

Sasapost
Sasapost

Єгипетська політична онлайн-газета

Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Sasapost

Сонце, як відомо, є центром Сонячної системи, навколо якої обертаються вісім планет, карликові планети, астероїди, кілька метеоритів і декілька далеких комет. Це те, що ми знаємо зі шкільної лави. Можна сказати, що це свого роду незаперечна істина, оскільки вчені свого часу довели, що Земля не є центром Всесвіту, і що Земля, як і інші планети, обертається навколо Сонця.

До речі, це чиста правда, але з деякими застереженнями. Насправді все в Сонячній системі обертається навколо так званого центру мас Сонячної системи, включаючи саме Сонце. Нещодавно вчені розповіли про це в серії відеороликів. Які секрети вони розкрили?

Обертання навколо центру мас

Центр мас або барицентр, навколо якого обертаються різні планети і небесні тіла в нашій Сонячній системі, є точкою, в якій об'єкт ідеально збалансований, причому вся його маса рівномірно розподілена по всіх сторонах. До речі, іноді центр мас розташований безпосередньо в середині об'єкта.

Наприклад, ви можете легко знайти центр мас лінійки. Спробуйте покласти лінійку на палець і вирівняти її так, щоб вона спокійно лежала на пальці і не падала. Таким чином ви знайдете місце на лінійці, завдяки якому зможете утримувати її лише на одному пальці. Це і є центр мас або, як його ще називають, центр ваги.

Новини за темою: Ненаситна руйнівниця матерії: Вчені натрапили на чорну діру, яка щодня з'їдає масу, еквівалентну Сонцю

У нашій Сонячній системі центр мас рідко збігається з центром Сонця. Це означає, що всі тіла в Сонячній системі не обертаються навколо центру Сонця. Звичайно, планети обертаються навколо Сонця, але тут ми розповімо про точне положення й істинний центр, навколо якого обертаються всі об'єкти в Сонячній системі.

Щоб довести цей факт, планетолог японського космічного агентства JAXA Джеймс О'Донохью створив анімацію, яка показує, як Сонце, Сатурн і Юпітер грають в "перетягування каната" навколо барицентру, в результаті чого Сонце починає рухатися по петльових мініорбітах.

У вільний час планетолог створює анімації, які наочно демонструють, як працюють планети, зірки і швидкість світла з погляду фізики. За його словами, природно думати, що ми обертаємося навколо центру Сонця, але це дуже рідко трапляється, оскільки центр мас Сонячної системи рідко збігається з центром Сонця, а саме Сонце обертається на мільйони кілометрів навколо барицентру, іноді проходячи над ним, іноді відхиляючись від нього.

Центр мас Сонячної системи не збігається з центром Сонця

Питання таке: чому центр мас Сонячної системи не збігається з центром Сонця, хоча абсолютна більшість маси Сонячної системи належить Сонцю? За логікою, центр Сонця повинен збігатися з барицентром Сонячної системи, тому що переважна частина маси Сонячної системи припадає саме на нього — 99,8%.

Насправді у всьому винен Юпітер і його гравітація. Як ми вже раніше говорили, Сонце становить 99,8% маси Сонячної системи, але Юпітер містить більшу частину решти 0,2%. Ця маса викликає гравітаційне тяжіння, м'яко відтягує Сонце від барицентру Сонячної системи, який якраз повинен збігатися з центром Сонця.

Можна сказати, що Сонце трохи обертається навколо Юпітера. Іншими словами, твердження про те, що планети обертаються навколо зірок, не є непорушною істиною, оскільки планети і зірки обертаються навколо власного барицентру.

Що таке центр мас?

В астрономії центр мас або барицентр — це центр мас двох або більше тіл, які обертаються навколо одне одного, тобто точка, навколо якої обертаються ці об'єкти. Воно є важливим поняттям в таких областях, як астрономія і астрофізика.

Якщо одне орбітальне тіло більше за інше, а їхні тіла розташовані відносно близько один до одного, то барицентр зазвичай буде в межах більшого об'єкта.

У цьому випадку замість двох тіл, що обертаються навколо якоїсь точки між ними, менш масивний об'єкт буде обертатися навколо більш масивного. У той же час можна помітити, що більш важке тіло буде злегка погойдуватися. Так само із системою Земля-Місяць, оскільки центр мас знаходиться на відстані в 4691 км від центру Землі, що становить всього 75% від радіуса Землі (6378 км).

Земля і Місяць виконують простіший "танець", при цьому барицентр залишається всередині Землі. До слова, він не відповідає реальному центру Землі через гравітацію Місяця, яка злегка притягує Землю.

Коли два тіла мають однакову масу, то барицентр, як правило, буде між ними, а обидва тіла обертатимуться навколо нього. Так із Плутоном і його супутником Хіроном, а також з багатьма подвійними астероїдами і зірками. В межах Сонячної системи подібне явище можна спостерігати серед багатьох планет і їхніх супутників.

До речі, Плутон виконує особливий "танець" зі своїм супутником Хіроном, але є одна відмінність, яка полягає в тому, що барицентр завжди знаходиться за межами Плутона.

Новини за темою: Коли Сонце поглине Землю

Коли менш масивний об'єкт розташований на великій відстані, то барицентр може перебувати за межами більшого об'єкта. Так із Юпітером і Сонцем. Незважаючи на те, що Сонце в тисячу разів більше за Юпітер, барицентр розташований за межами Сонця через відносно велику відстань між ними.

Зрештою кожна планетарна система обертається навколо невидимої точки, яка перебуває в центрі.

Важливість центру мас для вчених

Барицентр іноді допомагає астрономам знаходити приховані планети, що обертаються навколо інших зірок, оскільки дуже важко відразу визначити місце розташування екзопланет. Як правило, вони приховані яскравим світлом зірок, що обертаються навколо центру мас.

До речі, завдяки коливанню зірок учені можуть встановити існування планети. А вивчаючи барицентри і використовуючи безліч інших методів, астрономи вже змогли виявити безліч планет, що обертаються навколо інших зірок.

В астрономії існують так звані барицентричні координати, тобто координати точки відносно системи координат, початок якої у центрі ваги системи. Міжнародна Небесна система координат (ICRS) користується системою барицентричних координат, яка фокусується на центрі Сонячної системи, визначаючи місце розташування її об'єктів.

Переклад ІноЗМІ.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...