Вибух у порту Бейрута - погані новини і для України теж

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Reuters

Оригінал на сторінці Ілії Куси в Facebook

Як завжди, з усієї ситуації зі вибухом в Бейруті у нашому вузькомислячому інформаційному просторі більше за всіх помітили один незначний епізод, і почали розкручувати його, нібито він має значення.
 
Я маю на увазі історію про російського Хабаровського бізнесмена, який колись володів молдавським судном, з якого 7 років тому зняли небезпечний вантаж нітрату амонію, що рвонув вчора в порту.
 
Все це шалено цікаво, звичайно, але я б звернув увагу наших ЗМІ ось на що.
 
У зв'язку зі значними руйнуваннями Бейрутського порту, постає питання про зміни морської логістики в районі Східного Середземномор'я і перехоплення частини морського вантажопотоку, зав'язаного на порт, іншими регіональними гравцями.
 
Зокрема, понад 80% зерна та продовольства Ліван імпортує з-за кордону. Пшеницю він купує у двох країн - Росії та України, і доставляється вона морем через порт Бейрута. Через руйнування Ліван ризикує опинитися на межі голоду, і я не жартую. Там все серйозно.
 
Після вчорашнього вибуху резонно підняти два питання: Як Україна може допомогти Лівану і як Україна буде шукати альтернативний маршрут поставок, і чи не перехопить ці вантажопотоки хтось ще?
 
 
Адже у порту Бейрута є конкуренти в регіоні, а окремі держави включилися в гонку за те, хто більше доставить гуманітарки для посилення свого політичного впливу і репутації серед ліванців.
 
Сьогодні, наприклад, Туреччина підметушилася і направила в Бейрут польовий госпіталь, 400 тонн пшениці, рятувальну команду, ліки, продовольство й екстрену команду медиків для допомоги в лікарнях.
 
Аналогічні маневри спостерігаються з боку Ірану, Франції, ОАЕ, Катару, Кувейту і навіть Сирії.
 
Цілком очевидно, що після вибуху в регіоні почалася гонка за гуманітарну перевагу, боротьба за морально-репутаційне лідерство, суперництво за морські торговельні шляхи Східного Середземномор'я, а також посилилося протистояння за політичний вплив на Бейрут.
 
Що робитиме Україна? На кону наші експортні позиції на ліванському ринку, можливість поліпшити гуманітарне співробітництво з регіоном і посилити свій імідж і політичні контакти з Ліваном, з яким у нас складалися непогані відносини.
 
Ілія Куса

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...