Втрати у війні в Нагірному Карабасі: Про що говорить статистика?

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

На геополітичній "шахівниці" Україна така ж "мала країна", як і Азербайджан або Вірменія, і тому в будь-який момент в країні може відбутися "розморожування" конфлікту

facebook.nkrmil

Міноборони Азербайджану оприлюднило дані про кількість загиблих і поранених військових в ході нагірнокарабаського конфлікту. Повідомляється про 2 тисячі 886 загиблих, понад 100 зниклих безвісти і 1 тисячі 245 поранених. Про що це говорить?

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Азербайджан опублікував втрати у війні в Карабасі - і що з цього випливає?

2886 убитих, понад 100 зниклих безвісти. 1245 поранених продовжують лікування в госпіталях, заявило Міністерство оборони Азербайджану 3 грудня.

Вірменія 2 грудня опублікувала цифру в 2718 убитих - але не опублікувала цифру зниклих безвісти, тобто вірменські цифри далеко не остаточні. Через залишення багатьох позицій вірменські втрати зниклими безвісти повинні після ідентифікації збільшити число загиблих.

Кількість втрат за 44 дні битви набагато перевершує інтенсивність втрат у війні на Донбасі і в першій карабаській війні.

Обидві сторони втрачали кожен день війни до 100 убитих! Причому очевидно, що в деякі дні війни втрати були набагато вищі за середні показники.

Новини за темою: Нагірний Карабах після підписання мирних угод: Позиції сторін

Які перші висновки ми можемо зробити щодо дій азербайджанської армії з цифр опублікованих втрат?

1. Система спостережних пунктів вірменської армії і організація бойової підготовки вірменської артилерії опинилися на високому рівні. Вірмени вели коригований вогонь по заздалегідь пристріляних цілях і координатах. Хоча вірменська артилерія зазнала величезних втрат і багато частин були практично знищені, артилеристи виявилися здатні виконувати завдання навіть при відсутності прикриття ППО і за величезних втрат.

Висновок: вірмени діяли ефективно і здобули б успіх, якби противник діяв за раніше прийнятою тактикою.

2. Азербайджанці не змогли забезпечити повне панування в повітрі по всьому фронту і повністю придушити всі вогневі засоби противника, хоча мали перевагу в сенсорах, засобах електронної розвідки, дронах. Вони виявляли вогневі засоби досить повільно і не могли швидко тиснути на добре укриті вірменські батареї контрбатарейним вогнем, не могли сховатися на рівній місцевості від вогню артилерії. Тому майже всі втрати вірменської артилерії на відео - робота дронів, які застосовувалися обережно через наявність ППО, і не могли швидко вибити всі вірменські вогневі засоби.

Новини за темою: Війна майбутнього, або Як безпілотники на Кавказі перегорнули сторінку військової стратегії

Висновок: дрони забезпечили вирішальну перевагу, але дрони не всесильні і не можуть самі виграти війну.

3. Азербайджан застосував ефективну тактику самостійних дій піхоти, просочування піхотних підрозділів в оборону противника на велику глибину. Тактика сучасна, несподівана для противника в такому масштабі, вона забезпечила успіх. Однак рівень бойової підготовки багатьох піхотних підрозділів для такої тактики виявився невисоким, що призвело до великих втрат, у тому числі зниклими безвісти. Проте навіть такий різний рівень підготовки піхоти дозволив вирішити азербайджанцям головне завдання - прорив вірменської оборони і сковування противника на широкому фронті. Це говорить про те, що недоліки підготовки військ азербайджанське командування компенсувало за допомогою мотивації особового складу і цілеспрямованого оперативного керівництва. Незважаючи на великі втрати, обидві армії зберігали високу мотивацію і бойовий дух, піхота до останнього дня вела контактні бої.

Висновок: Мотивована піхота навіть під ударами з повітря і навіть за великих втрат здатна чинити опір. Перемогу Азербайджану забезпечило комплексне застосування всіх родів військ, але оборону розтрощили ефективні дії піхоти.

4. Кількість загиблих нижча за кількість поранених в 2,5 рази. Мабуть, в статистиці дали тільки тяжкопоранених, в будь-якому випадку виникають питання до якості медичного забезпечення, проблем забезпечення засобами порятунку і низького рівня тактичної медицини у азербайджанців. Зазвичай втрати пораненими в рази перевищують число загиблих. Проблеми порятунку поранених у вірмен, очевидно, були ще більш гострими.

Висновок: тактична медицина - це ключова складова бойових дій, без комплексного відпрацювання такмеда на всіх рівнях втрати будуть високими.

5. При прориві оборони азербайджанці зазнали втрат в результаті вогню вірменської артилерії, а при наступі після прориву втрати пов'язані зі швидким просуванням піхотних підрозділів, які часто вступали в контактні бої з вірменськими частинами прикриття. Втрати азербайджанців порівнянні з втратами вірмен, що займали стаціонарну оборону. У гірських умовах і враховуючи запеклий опір такий результат, звичайно, виправдовує перемога.

Висновок: наступ на підготовлену оборону і неподавлені вогневі засоби може завдати наступу значно більших втрат, проте сучасна тактика і технологічна перевага співвідношення втрат може радикально скоротити.

Новини за темою: Перші маневри ЗСУ з урахуванням досвіду війни в Карабасі

6. Вірменія добре підготувалася до позиційної оборони. Однак Азербайджан набагато краще підготувався до маневреної війни і поступово нейтралізував перевагу вірменської артилерії за допомогою дронів. Після прориву стаціонарних позицій вірменська армія не мала сил для організації контрудару і прикриття військ мобільними засобами ППО. Азербайджан домігся переваги на обраному напрямку. Якби не перевага в дронах і сенсорах, перевага просто в звичайних засобах озброєнь не дозволила б домогтися такої перемоги. Однак Азербайджан знайшов свою стратегію досягнення переваги, і це принесло успіх.

Висновок: Армія, підготовлена тільки для позиційної війни, буде завжди програвати армії, яка готується до маневрених бойових дій, готова атакувати і контратакувати. Технологічна перевага в певних видах озброєнь не може дозволити наземним силам уникнути контактних боїв, проте зрівнює втрати супротивників.

7. Ціна перемоги в битві з дуже сильним противником виявилася високою. Але військовий потенціал і рівень організації Азербайджану виявилися значно вищими. Ні, не тільки сама по собі матеріальна перевага вирішує. Перемогу здобув той, хто краще розумів шляхи досягнення перемоги, краще підготувався до різних сценаріїв війни і реалізував кращу тактику. Вірменія та Азербайджан провели військову реформу за результатами війни 2016-го року. Вірменія включила свою систему ППО до складу ЗС РФ і договору ОДКБ, і закупила новітні російські винищувачі Су-30СМ, які стали найбільшою статтею витрат.

Однак ці літаки не зробили жодного бойового вильоту, а система ППО виявилася малоефективною. Ресурсів на інші, більш корисні в реальній війні системи озброєнь не вистачило. У той час як реформа Азербайджану і закупівлі озброєнь спрацювали на полі бою, хоча ресурсів вирішити багато інших проблем у них не було.

Висновок: війна виграється до початку битви, і в основі успіху - реалістичне оборонне планування.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...