Все про ризики купівлі квартири та іншої нерухомості

Адвокат Права
Адвокат Права

Юридичний Telegram-канал

Вартість цін на житло в Україні суттєво зросла 

з відкритих джерел

Купуючи квартиру, потрібно ретельно перевіряти всі нюанси: навіть невелике розходження може привести до того, що ви придбаєте зовсім іншу нерухомість.

​​Оригінал в Telegram-каналі "Адвокат Права".

1. Укладення попередньої угоди та передання завдатку

Такий документ складається для забезпечення продавцеві стовідсоткової гарантії на здійснення угоди в певний термін. В ньому прописуються зобов'язання сторін укласти угоду купівлі-продажу до певної дати. При цьому покупець підтверджує свої наміри, даючи завдаток чи аванс, який в середньому становить від 3% до 5% від повної ціни нерухомості. Коли угода не відбувається в зазначений термін по вині покупця, завдаток йому не повертається. Якщо ж передумав продавати нерухомість продавець, то він виплачує покупцеві подвійну суму завдатку.

Стаття 635 ЦКУ зазначає, що попередній договір укладається в тій же формі, що і основний документ купівлі-продажу, а отже має бути засвідченим нотаріально. Звісно, це додаткові витрати, які не хочуть нести сторони. Тому такий документ складають без використання послуг нотаріуса, в присутності лише третьої особи (зазвичай це посередники). В разі нездійснення основної угоди і при поданні в суд для вирішення суперечки такий договір (не засвідчений нотаріально) вважається неукладеним.

Коли попередній договір є нотаріально засвідченим, слід уважно ознайомитися з його пунктами. Важливим значенням є помітка "завдаток" чи "аванс" передає покупець, це зовсім різні речі. "Завдаток" не повертається покупцеві у випадку недотримання ним умов угоди. Якщо ж у вашому попередньому договорі вказаний "аванс", слід знати, що він підлягає поверненню покупцеві в повному обсязі, навіть якщо той передумав купувати нерухомість.

В результаті того, що завдаток зазвичай складає кілька сотень доларів, обдурені покупці не квапляться подавати до суду. Це грає на руку шахраям, які на "завдатках" заробляють собі на життя.

2. Нерухоме майно, отримане в спадщину

Одними з ризикових видів нерухомості є квартири і будинки, отримані в спадщину. Придбавши таке житло, покупець може його втратити, якщо з'явиться новий спадкоємець, що стане оспорювати угоду в суді. Коли він доведе своє право на частку житла в придбаному покупцем будинку або квартирі, угоду купівлі-продажу буде розірвано. Покупцеві ж повинна повернутися сума, офіційно сплачена ним при придбанні нерухомості. Додаткові витрати на оформлення квартири та ремонт в більшості випадків не повертаються. При тому, якщо навіть суд і винесе ухвалу повернути вам кошти в зазначеному угодою обсязі, це зовсім не означає, що продавець це одразу зробить.

Також є ризик постраждати у випадку, коли в договорі купівлі-продажу зазначена менша сума, ніж та, за яку насправді продається житло. Робиться це для того, щоб зменшити відсоток державного податку. Заощадивши, покупець може суттєво постраждати і замість оплачених 500 тис. при купівлі квартири у Львові повернути тільки 300 тис., як зазначено в угоді.

3. Ризик купити квартиру без згоди одного із подружжя

Якщо продавець знаходиться в шлюбі, він не має права продавати житло без нотаріально завіреної згоди другого з подружжя. Якщо така угода відбулася, вона може бути оскаржена в суді та визнана недійсною. Дозвіл на продаж потрібен і у випадках, коли чоловік і дружина розлучені, якщо майно вважається спільним. Коли нерухомість оформлена на одного із подружжя, необхідно ретельно перевіряти, чи не перебуває він/вона в шлюбі.

4. Невідповідність адреси

Трапляються випадки, коли в договорі купівлі-продажу зазначається інша адреса, а не координати житла, яке вам показували. Підставна квартира може бути гіршою в плані ремонту та не відповідати заявленій площі. Тому ретельно перевіряйте всі нюанси, навіть невелика розбіжність може призвести до того, що ви придбаєте зовсім іншу нерухомість.

5. Перевірка розміру та кадастрового номеру земельної ділянки

Якщо купується житловий будинок або якась інша споруда, покупець отримує права і на земельну ділянку, на якій ця нерухомість розташована. Ця умова є істотною і передбачає набуття прав власності при купівлі нерухомості (багатоквартирні будинки сюди не входять).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...