Все обійшлося занадто дорого: Польща підраховує ціну своєї відмови від російського газу

Financial Times
Financial Times

Міжнародна ділова газета, спеціалізується на публікації та аналізі новин зі світу фінансів та бізнесу

Робочий в розподільному пункті газової компанії PGNiG у Рембельщизне, Польща AP Photo/Czarek Sokolowski

Зусилля з диверсифікації поставок в порядку віддалення від східного сусіда обійшлися Польщі занадто дорого. Тої самої мети можна було домогтися набагато дешевше, не обтяжуючи країну дорогими і ризикованими новими проєктами.

Про це пише Financial Times.

Енергетичні відносини Польщі з Росією є складними вже протягом багатьох років, тому Варшава дуже хоче домогтися диверсифікації поставок, розраховуючи таким чином віддалитися від свого східного сусіда. Особи, що приймають рішення в галузі енергетики в Польщі, можливо, близькі до досягнення своєї мети, але вони також на власному гіркому досвіді переконалися в тому, що вільні ринки — це двосічний меч.

26 травня, потоки природного газу, які прямували на захід по трубопроводу "Ямал — Європа", одному з головних транзитних маршрутів для російського газу в Європу через територію Польщі, були повністю зупинені лише на один день, але потім відновлені на значно більш волатильних рівнях. Це сталося після закінчення дев'ятьма днями раніше довгострокового транзитного контракту між Росією та Польщею. З цього часу "Газпром" отримав можливість бронювати транзитні потужності на регулярних аукціонах, що проводяться за правилами Євросоюзу, і тепер не пов'язаний менш гнучкими умовами контрактної угоди з Польщею.

"Газпром", будучи єдиним великим користувачем трубопроводу "Ямал — Європа", отримав перевагу, оскільки має тепер можливість домовитися про зниження оплати за транзит. У третьому кварталі 2020 року "Газпром" заплатить Польщі за тарифом, який в 2,5 рази менше вартості транзиту через територію України. Раніше в цьому місяці польський регулятор схвалив підвищення з наступного року на 16,5% тарифу на транзит природного газу по трубопроводу "Ямал — Європа", а очікуваний додатковий прибуток буде спрямований на будівництво трубопроводу з Данії "Балтійська труба" (Baltic Pipe).

Новини за темою: Копає під Росію: Навіщо Польща будує канал через Балтійську косу

Однак надії на отримання додаткових доходів можуть виявитися нездійсненною мрією через велику кількість варіантів поставки газу в Європу, а "Газпром" почав використовувати трубопровід "Ямал — Європа" як балансування маршруту і заповнює його тільки після використання всіх інших трубопроводів (наприклад, "Північний потік" і українську газотранспортну систему), що працюють за схемою "транспортуй або плати".

Очевидні втрати Польщі в тому, що стосується можливості впливати на умови укладення угоди, зачіпають і майбутні закупівлі природного газу, оскільки контракт Польщі з "Газпромом" про постачання газу закінчується в кінці 2022 року. Польська державна компанія PGNiG офіційно поінформувала "Газпром" про те, що цей контракт не буде продовжено, оскільки Варшава планує перейти на використання альтернативних поставок зрідженого природного газу, а також норвезького трубопровідного газу.
Плани польської влади про заміну, що поставляється "Газпромом" газу американським скрапленим природним газів (СПГ), який отримав назву "молекула свободи", здавалося, віщували хороші перспективи для трансатлантичного партнерства, в межах якого Польща намагається стати головним провідником політики Сполучених Штатів у Європі.

Крім того, американці, судячи з усього, пропонували Польщі більш низькі ціни на СПГ порівняно з контрактом "Газпрому", де ціна поставок визначається котируваннями нафти. Однак ці плани не враховували можливість того, що договірні ціни на газ в Європі впадуть нижче цін на газ в США, а ця обставина застала ринки зненацька в цьому році.

Польща стикається зі складною проблемою, пов'язаною з вирішенням численних завдань. Варшава повинна виконувати вимоги в області охорони навколишнього середовища, встановлених Євросоюзом, а також забезпечити економіку країни достатньою кількістю природного газу, диверсифікувати постачання природного газу за конкурентними цінами і забезпечити енергетичну безпеку.

Польській владі вдалося скоротити частку російського газу в загальному обсязі імпорту з 89% у 2016 році до 60% в 2019 році, і тепер Варшава формує портфель, який складається з СПГ, що поставляється з Катару і Сполучених Штатів, і альтернативних трубопровідних поставок, які можуть повністю замінити російський імпорт до середини 2020-х років.

Парадоксом можна вважати те, що зусилля Польщі, спрямовані на диверсифікацію джерел постачання природного газу, поліпшили її переговорні позиції і важелі впливу на "Газпром", але замість того, щоб використовувати ці переваги і добитися більш вигідних комерційних умов, польський уряд вирішив повністю відмовитися від російського газу і створити дорогу альтернативну структуру.

Вона включає в себе великі комплекси для приймання та обробки СПГ, а також будівництво сумнівного в економічному плані трубопроводу дном Балтійського моря, який стане дзеркальним відображенням вже існуючих потужностей по доставці норвезького природного газу в Європу через територію Німеччини.

Подібного роду явна зацикленість Польщі на "ідеологічній енергетиці" призвела до надмірної політизації газового питання у польській енергетичній сфері, а також до непотрібного спалювання мостів з Росією ще до появи реальних альтернативних можливостей. У результаті Польща, схоже, принесла економічну реальність як жертву на вівтар політичних бажань, оскільки вона, по суті, відмовилася від більш дешевого та більш чистого джерела поставок і одночасно скоротила свої договірні позиції.

Між тим недавнє рішення арбітражного суду щодо суперечки між компанією PGNiG і "Газпромом" показує, що зниження вартості російського імпорту могло бути досягнуто і без створення настільки багатьох альтернативних варіантів. Використання можливостей, пропонованих кінцевим споживачам лібералізованими і конкурентоспроможними оптовими ринками газу в північно-західній Європі, могло б досягти тої самої мети, не обтяжуючи Польщу дорогими і ризикованими новими проєктами.

Віталій Єрмаков

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...