ВООЗ запускає всесвітні випробування чотирьох найперспективніших препаратів від коронавірусу

Science
Science

Журнал Американської асоціації сприяння розвитку науки

Статуя Христа-Спасителя в Бразилії з проекцією прапорів країн, уражених коронавірусом

EPA-EFE

Вчені запропонували для тестування десятки наявних препаратів, але ВООЗ вирішила зосередитися на чотирьох найбільш перспективних методах лікування. Що це за ліки та чи зможуть вони врятувати життя пацієнтів, що заразилися COVID-19?

Про це пише Science.

У п'ятницю Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила про глобальне випробування, що отримало назву "Солідарність" (Solidarity), щоб знайти ліки від небезпечного респіраторного захворювання, викликаного новим коронавірусом. Міра ця справді безпрецедентна — загальна і скоординована спроба швидко зібрати достовірні наукові дані на тлі пандемії. Метод дослідження, який охопить багато тисяч пацієнтів в десятках країн, настільки простий, що в ньому зможуть взяти участь навіть лікарні, паралізовані напливом пацієнтів з COVID-19.

Приблизно 15% пацієнтів з COVID-19 мають важкі симптоми, і на тлі переповнених лікарень, лікування вкрай нагальне. Тому замість того, щоб придумувати з нуля препарати, на чию розробку і тестування підуть роки, дослідники і органи громадського здоров'я прагнуть повторно використовувати ліки, що вже схвалені для лікування інших захворювань і зарекомендували себе як безпечні. Розглядаються і незатверджені препарати, які добре себе показали в лікуванні двох інших смертельних коронавірусів на тваринах — важкого гострого респіраторного синдрому (SARS) і близькосхідного респіраторного синдрому (MERS).

Препарати, які пригнічують або знищують новий коронавірус, що отримав назву SARS-CoV-2, не тільки врятують життя тяжко хворим, але і можуть застосовуватися профілактично, щоб убезпечити працівників охорони здоров'я та інших осіб з високим ризиком зараження. Крім того, ліки скоротять час лікування у відділеннях інтенсивної терапії, вивільняючи критично важливі лікарняні ліжка.

Новини за темою: Коронавірус: Китай відвідала делегація ВООЗ й виявила серйозні факти про розповсюдження хвороби

Вчені запропонували для тестування десятки наявних препаратів, але ВООЗ вирішила зосередитися на чотирьох найбільш перспективних методах лікування: експериментальному противірусному препараті під назвою ремдесивір; ліках від малярії хлорохіну і гідроксихлорохіну; комбінованому препараті проти ВІЛ лопінавір і рітонавір; і тієї ж самої комбінації плюс інтерферон-бета (інформаційна РНК імунної системи, яка допоможе знешкодити віруси). Деякі дані про їх використання на пацієнтах з COVID-19 вже є — так, комбінація препаратів проти ВІЛ у невеликому дослідженні в Китаї провалилася — але ВООЗ вважає, що масштабне дослідження з великою різноманітністю пацієнтів цілком виправдано.

Реєструвати пацієнтів в "Солідарності" буде просто. Коли пацієнт з COVID-19 пройде відбір, лікар може ввести дані пацієнта прямо на сайті ВООЗ, включаючи анамнез, який може змінити перебіг захворювання — наприклад, діабет або ВІЛ-інфекція. Учасник повинен підписати папір про згоду, яка вирушить у ВООЗ в електронному вигляді. Коли лікар повідомить, які саме ліки доступні в його лікарні, сайт прив'яже пацієнта до одного з них.

"Ніяких вимірювань або іншої документації не потрібно", — говорить співробітниця Департаменту ВООЗ з вакцин та біологічних препаратів Ана Марія Енао-Рестрепо (Ana Maria Henao-Restrepo). Лікарі відзначать день, коли пацієнт покинув лікарню або помер, тривалість перебування в лікарні і потреба в кисні або вентиляції, пояснює вона. "Ось і все".

Методика дослідження не подвійна сліпа — золотий стандарт в медичних дослідженнях — тому можливий ефект плацебо, адже пацієнти будуть знати, що отримують перспективний препарат. Як пояснює ВООЗ, довелося піти на компроміс між науковою строгістю і швидкістю. За словами Енао-Рестрепо, задум "Солідарності" з'явився менше двох тижнів тому, і агентство сподівається, що вже наступного тижня запрацюють допоміжні центри управління документацією та даними. "Ми вкладаємося в рекордно короткі терміни", — говорить вона.

Біоетику з медичного центру Лангоне при Нью-Йоркському університеті Артуру Каплану (Arthur Caplan) метод дослідження подобається. "Ніхто не хоче навантажувати лікарів на передовій епідемії, вони і без того перевантажені і сильно ризикують", — каже Каплан. Менш завантажені лікарні зможуть реєструвати ще й дані про розвиток захворювання, заміряючи вірусне навантаження в організмі, передбачає Каплан. Але для громадських лікарень прості результати, які запитує ВООЗ, — єдині актуальні на даний момент дані, вважає вірусолог Крістіан Дростен (Christian Drosten) з клініки Берлінського університету "Шаріте" (Charité): "Ми дійсно мало знаємо про цю хворобу, і не можемо з упевненістю сказати, що означає, наприклад, зниження вірусного навантаження в горлі".
В неділю Французький національний інститут здоров'я та медичних досліджень (INSERM) оголосив, що буде координувати додаткове дослідження в Європі під назвою "Діскавері" (Discovery, "Відкриття"). Воно буде влаштовано за прикладом ВООЗ і включить в себе 3 200 пацієнтів мінімум з семи країн, у тому числі 800 з Франції. Випробовуватися будуть ті самі ліки, за винятком хлорохіну. Інші країни або лікарні можуть організувати свої додаткові дослідження, говорить Енао-Рестрепо. Вони зможуть провести додаткові вірусологічні дослідження, газовий або хімічний аналіз крові і зробити знімки легенів. "Хоча добре організовані додаткові дослідження з історії хвороби та її наслідків пробних методів лікування цілком можуть бути самоцінним, в число основних вимог вони не входять", — говорить вона.

Новини за темою: Коронавірус: Лікар з Італії, зберігаючи анонімність, розповів жахливі факти розповсюдження й перебігу хвороби

За словами Енао-Рестрепо, список ліків, які підлягають першочерговому тестуванню, склала для ВООЗ група вчених, що оцінює фактичні дані про майбутнє лікування. Група підібрала препарати з найбільшим шансом на успіх, чия безпека підтверджується попередніми використаннями, і які, судячи з усього, будуть доступні в кількостях, достатніх для лікування значного числа пацієнтів — якщо дослідження дасть позитивні результати.

Ось ліки, які будуть тестуватися в ході "Солідарності":

Ремдесивір

Новий коронавірус дасть цьому препарату ще один шанс проявити себе. Спочатку розроблений компанією "Гілеад" (Gilead) для боротьби з лихоманкою Ебола і родинними вірусами, ремдесивір зупиняє реплікацію вірусу, пригнічуючи ключовий вірусний фермент РНК-залежну РНК-полімеразу (вона ж РНК-репліказа).

Дослідники протестували ремдесивір в минулому році під час спалаху Еболи в Демократичній Республіці Конго разом з трьома іншими препаратами. Ніякого ефекту він не дав (на відміну від двох інших). Однак фермент, на який він націлений, схожий на інші віруси, і в 2017 році дослідники з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі в ході досліджень in vitro (у пробірці) та in vivo (на піддослідних тваринах довели, що препарат пригнічує коронавіруси, що викликають SARS та MERS.

Перший випадок COVID-19 у Сполучених Штатах — молодий чоловік з округу Снохоміш, штат Вашингтон   отримав ремдесивір, коли його стан погіршився. Наступного дня він знову покращився, як видно з історії хвороби в Медичному журналі Нової Англії (NEJM). Ремдесивір отримував і пацієнт з Каліфорнії, про якого лікарі вважали, що він не виживе, — і одужав.

Окремі випадки ще не доводять, що препарат безпечний і ефективний. Проте з усіх препаратів "Солідарності" ремдесивір "володіє найкращим потенціалом для використання в клініках", вважає Цзян Шібо з Фуданьского університету в Шанхаї, який довгий час працював над антикоронавірусною терапією. Цзяну особливо подобається, що, схоже, можна призначати високі дози препарату, не викликаючи токсичності.

Хлорохін і гідроксихлорохін

На п'ятничній пресконференції президент Дональд Трамп назвав хлорохін і гідроксихлорохін "кардинальним переломом". "У мене хороші передчуття", — сказав Трамп. Його зауваження вже призвели до різкого зростання попиту на протималярійні препарати, яким вже кілька десятиліть. ("Мені це нагадує ажіотаж навколо туалетного паперу: все різко побігли в магазин", — коментує Каплан.)

Наукова група ВООЗ, яка курує "Солідарність", спочатку вирішила ці два препарати виключити, але на зборах в Женеві 13 березня передумала, оскільки в багатьох країнах цим лікам "приділялася пильна увага", як випливає з доповіді робочої групи ВООЗ, що вивчає лікарський потенціал. Тому "необхідність вивчення фактичних даних, що з'являються для обґрунтування рішення про його потенційну роль" зумовила широкий інтерес.

Наявних даних поки що небагато. Препарати працюють за рахунок зниження кислотності в ендосомах — ці внутрішньоклітинні органели поглинають зовнішній матеріал, і через них проникають всередину деякі віруси. Але головний вхід для SARS-Cov-2 іншій — він використовує так званий шиповидний білок, прикріплюючись до рецептора на поверхні клітин людини. Дослідження на клітинній культурі показали, що хлорохіни володіють певною активністю проти SARS-CoV-2, але необхідні дози, як правило, високі і можуть викликати серйозну токсичність.

Обнадійливі результати клітинних досліджень з хлорохінами проти двох інших вірусних захворювань, денге і чикунгуньї, у рандомізованих клінічних дослідженнях не підтвердилися. Нижчі примати, заражені чикунгуньєю, відчували себе навіть гірше, отримуючи хлорохін. "Дослідники пробували цей препарат вірус за вірусом, але на людях він не спрацював. Необхідна доза занадто висока", — говорить Сюзанна Херольд (Susanne Herold), експерт з легеневих інфекцій Гіссенського університету в Німеччині.

Результати на пацієнтах з COVID-19 поки неясні. Китайські дослідники, які повідомили про лікування хлорохіном більше 100 пацієнтів, розповіли про його переваги у статті в BioScience, проте дані, на які вона спирається, опубліковані так і не були. Всього хлорохін або гідроксихлорохін застосовувався у 20 китайських дослідженнях COVID-19, зазначає ВООЗ, але їх результати важко знайти. "ВООЗ працює з китайськими колегами в рамках місії в Женеві і отримав гарантії поліпшення співпраці. Проте жодних даних з досліджень хлорохіну надано не було".

Французькі дослідники теж опублікували дослідження про лікування гидроксихлорохіном 20 пацієнтів з COVID-19. Вони заключили, що препарат значно знижує вірусне навантаження в носових мазках. Але це було не рандомізоване контрольоване дослідження, і про летальні випадки в ньому не повідомлялося. У посібнику, опублікованому в п'ятницю, Американське суспільство реаніматологів заявило, що "достатніх підстав рекомендувати хлорохін або гідроксихлорохін при лікуванні важких хворих COVID-19 немає.

Той самий гідроксихлорохін може принести більше шкоди, ніж користі. Препарат має цілий ряд побічних ефектів і в рідких випадках може призвести до серцевої недостатності. Враховуючи, що хворі-сердечники більш схильні до ризику важкої форми COVID-19, це не може не турбувати, говорить Девід Сміт (David Smith), лікар-інфекціоніст Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. "Це попереджувальний сигнал, але провести випробування все одно треба", — говорить він. Нарешті, поспіх із застосуванням препарату проти COVID-19 може ускладнити лікування пацієнтів з ревматоїдним артритом або малярією.

Ритонавір/лопінавір

Цей комбінований препарат, що продається під торговою маркою "Калетра", був схвалений у США в 2000 році для лікування ВІЛ-інфекцій. Компанія Abbott Laboratories розробила лопінавір спеціально для придушення протеази ВІЛ, важливого ферменту, який розщеплює довгий білковий ланцюг на пептиди для складання нових вірусів. Оскільки лопінавір швидко розщеплюється в організмі людини нашими власними протеазами, разом з ним прописуються низькі дози ритонавіру, іншого інгібітору протеази, який подовжує його дію.
Препарат пригнічує і протеазу інших вірусів, зокрема коронавірусів. Він добре показав себе на мавпах, інфікованих вірусом MERS, і тестувався на пацієнтах з SARS та MERS, хоча результати цих випробувань неоднозначні.

Перше випробування з COVD-19, проте, оптимізму не додало. Лікарі в китайському Ухані взяли 199 пацієнтів і розділили їх на дві групи. Однієї вони давали по дві таблетки лопінавіру/ритонавіру два рази в день крім стандартного лікування, інша ж отримувала тільки стандартне лікування. Ніякої суттєвої різниці між групами не виявлено, повідомили лікарі в Медичному журналі Нової Англії 15 березня. Але автори попереджають, що пацієнти були у важкому стані — понад п'ята частина з них померла, і тому лікування, можливо, почалося надто пізно. Хоча препарат в цілому безпечний, він може взаємодіяти з препаратами, які зазвичай призначаються важким пацієнтам, і лікарі попереджають, що це загрожує значним ушкодженням печінки.

Ритонавір/лопінавір + інтерферон бета

Останній підрозділ "Солідарності" випробує поєднання комбінованого препарату з інтерфероном-бета, молекулою, яка контролює запалення в організмі. Це поєднання теж дало ефект на мавпах, інфікованих MERS. Комбінація з трьох препаратів в даний час тестується на пацієнтах з MERS в Саудівській Аравії, і це перше рандомізоване контрольоване дослідження з цієї хвороби.

Але використання інтерферону-бета пацієнтів з тяжкою формою COVID-19 ризиковане, каже Херольд. "Якщо його давати на пізній стадії захворювання, це може замість допомоги призвести до серйозного пошкодження тканин", — попереджає вона.

Тисячі пацієнтів

Формат "Солідарності" може змінитися в будь-який час. Глобальна комісія з моніторингу безпеки даних буде відслідковувати проміжні результати і вирішить, чи має той чи інший препарат явний ефект, і якщо ні, виключить його. Крім того, у дослідження можуть додатися ще кілька препаратів — у тому числі протигрипозний препарат фавіпіравін виробництва японської компанії Toyama Chemical.

Енао-Рестрепо каже, що для надійності результатів доведеться набрати кілька тисяч пацієнтів. Вже зареєструвалися Аргентина, Іран, Південна Африка та ряд інших неєвропейських країн. Ще ВООЗ сподівається провести на основі того ж базового протоколу профілактичні випробування, щоб захистити працівників охорони здоров'я від інфекції, каже Енао-Рестрепо.

Як повідомляється сьогодні в пресрелізі Французького національного інституту здоров'я і медичних досліджень, в європейське випробування "Діскавері" увійдуть пацієнти з Франції, Іспанії, Великобританії, Німеччини та країн Бенілюксу. Керувати випробуванням буде Флоранс Адер (Florence Ader), дослідник-інфекціоніст Університетського госпітального центру в Ліоні.

За словами Енао-Рестрепо, проводити ретельні клінічні випробування під час спалаху захворювання проблематично, але це кращий спосіб домогтися успіху в боротьбі з вірусом: "Важливо швидко отримати відповіді і з'ясувати, що працює, а що ні. Тому ми вважаємо, що найкращий спосіб — це метод випадкового відбору".

Кай Купфершмідт, Джон Коен

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...