live

ВООЗ оголосила COVID-19 пандемією: Що це означає для лікування і профілактики?

The Guardian
The Guardian

Щоденна газета у Великобританії

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) офіційно оголосила спалах коронавірусу пандемією

EPA-EFE

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах коронавірусу COVID-19 пандемією. Але що це означає? Які причини та правила, якими керується ВООЗ, коли робить подібні оголошення?

Про це пише The Guardian.

Що таке пандемія?

Статус пандемії не пов'язаний зі зміною характеристик захворювання, але відображає стурбованість навколо його географічного поширення. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), пандемія оголошується, коли нова хвороба, від якої у людей немає імунітету, поширюється по всьому світу швидше прогнозів.

Як ВООЗ вирішує, що пандемія, а що ні?

Ситуації, коли якийсь мандрівник, заразившись в іншій країні, повертається на батьківщину і заражає інших — це називається "нульовий випадок" — показником пандемії не вважається. Для цього потрібна друга хвиля інфекції по всьому суспільству.

При пандемії імовірність, що інфекція торкнеться суспільство загалом, зростає, а значить, уряд та органи охорони здоров'я повинні бути готові.

Епідемія ж — це раптове зростання кількості хворих, унікальне для окремо взятої країни або спільноти.

Коли оголошується пандемія?

В кінцевому рахунку це вирішує ВООЗ. Жодних порогових значень — певна кількість смертей, кількість пацієнтів або уражених країн — немає. Так, спалах атипової пневмонії ТОРС у 2003 році ВООЗ пандемією не оголосила, хоч та і торкнулася 26 країн. При цьому її поширення вдалося стримати, і постраждали окремі країни — у тому числі Китай, Гонконг, Тайвань, Сінгапур і Канада.

Якщо оголошення пандемії викличе глобальну паніку, це зашкодить початковій задачі підвищити обізнаність. У свій час чимало писали про те, що оголошення H1N1, в просторіччі "свинячого грипу", пандемією в 2009 році викликало непотрібну паніку, збільшило навантаження на відділення невідкладної допомоги і спричинило за собою зайві витрати на противірусні препарати з боку урядів. Симптоми коронавірусу зазвичай слабко виражені, і більшість хворих одужують протягом шести днів.

Ось ВООЗ оголосила COVID-19 пандемією, і що це означає для лікування і профілактики?

ВООЗ підкреслила, що використання слова "пандемія" не тягне за собою зміни рекомендацій. Країнам, як і раніше, наполегливо рекомендується "виявляти, проводити тести, лікувати, ізолювати, відстежувати випадки захворювання та підвищувати готовність".

Лектор Національного дослідницького інституту охорони здоров'я при Лондонському королівському коледжі доктор Наталі МакДермотт (Nathalie MacDermott) говорить: "Зміна термінології по суті нічого не змінює, адже в останні кілька тижнів світу вже рекомендували готуватися до потенційної пандемії, чию загрозу, ми сподіваємося, країни сприйняли всерйоз".

"Тим не менше, використання цього терміна підкреслює, наскільки важливо країнам по всьому світу відкрито співпрацювати і об'єднати свої зусилля в єдиний фронт, щоб взяти ситуацію під контроль".

Меліса Деві

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.