Вода на Марсі: Вчені виявили кілька озер на Червоній планеті

Nature
Nature

Один із найстаріших і авторитетних загальнонаукових журналів.

Марсохід Curiosity космічного агентства NASA/автопортрет на Марсі в районі гори Шарп NASA

Фахівці виявили кілька озер, прихованих під майже кілометровим шаром льоду Червоної планети. Якщо подібні резервуари насправді існують, то вони можуть бути середовищем для існування життя на Марсі.

Про це пише Nature.

Два роки тому дослідники планет повідомили про виявлення великого соляного озера під льодом на південному полюсі Марса, і це відкриття було зустрінуте з ентузіазмом, але і з деяким скептицизмом. В даний час вчені підтвердили існування цього озера — а також виявили ще три.

Це відкриття, про яке було розказано в журналі Nature Astronomy, було зроблено з використанням даних, отриманих за допомогою радара, що знаходиться на орбіті Марса космічного зонда "Марс-Експрес" (Mars Express) Європейського космічного агентства (European Space Agency). Сталося це після виявлення розташованого під поверхнею озера в тому ж регіоні в 2018 році і, якщо зазначені відкриття будуть підтверджені, це буде першим випадком виявлення рідкої води на Червоній планеті і можливого місця знаходження живих організмів. Однак це відкриття грунтувалося всього на 29 спостереженнях, зроблених в період з 2012 року по 2015 рік, тому багато фахівців заявляли про необхідність підтвердження наведених даних. В ході нового дослідження були використані дані 134 спостережень в період з 2012 року по 2019 рік.

"Ми ідентифікували той самий резервуар води, але ми також виявили ще три резервуари поруч з ним, — говорить планетолог Олена Петтінеллі (Elena Pettinelli) з Римського університету, один з авторів публікації. - Це комплексна система".

Ця команда використовувала радар, розташований на "Марс-Експресі", який отримав назву "передовий марсіанський радар для зондування підповерхневого шару і іоносфери" (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding — MARSIS) і використовується зараз для вивчення регіону Південного полюса цієї планети. Отриманий відбитий сигнал вказує на те, якого роду речовина знаходиться в цьому конкретному місці, наприклад, скельні породи, лід або вода. Той самий метод використовується для ідентифікації підземних озер на Землі. Ця команда дослідників виявила певні зони, в яких під майже кілометровим шаром марсіанського льоду може знаходиться рідка вода.

Новини за темою: Астрономи знайшли підтвердження присутності життя на Венері

Виявлені озера займають простір приблизно в 75 тисяч квадратних кілометрів - це приблизно відповідає одній п'ятій території Німеччини. Ширина центрального, найбільшого озера становить 30 кілометрів, і навколо нього розташовані ще три менших за розміром озера, ширина кожного з яких становить кілька кілометрів.

Соляні озера

Низький тиск на поверхні Марса, який є результатом відсутності на цій планеті значної атмосфери, унеможливлює існування рідкої води на поверхні. Однак вчені вже давно прийшли до висновку, що вода може перебувати під поверхнею Марса, і, можливо, колись, мільярди років тому, на цій планеті існували моря і озера. Якщо подібні резервуари насправді існують, то вони можуть бути середовищем для існування життя на Марсі. На Землі живі організми здатні виживати в підльодовикових озерах в таких місцях, як Антарктида.

Однак кількість солі може виявитися проблемою. Фахівці вважають, що будь-яке підземне озеро на Марсі повинно містити досить значну кількість солі для того, щоб вода залишалася в рідкому стані. Однак на великій глибині може існувати невелика кількість тепла, що йде з глибини Марса, і одного цього може бути достатньо для того, щоб розтопити лід і перетворити його на воду. "З термальної точки зору вода повинна бути солоною", - зазначає Петтінеллі.
Озера, в яких кількість солі приблизно в п'ять разів перевищує її вміст в морській воді, можуть підтримувати життя, але якщо перевищення концентрації наближається до цифри 20 по відношенню до морської води, то ніякого життя там бути вже не може, вважає Джон Пріску (John Priscu), еколог з розташованого в місті Бозмене Університету штату Монтана (Montana State University).

"Не так багато життя в цих солоних басейнах Антарктики", - говорить Пріску, команда якого займається вивченням мікробіології в крижаному середовищі. - Все там просто засолено. І те саме може бути [на Марсі]".

Гарячі дебати

Сама наявність марсіанських озер все ще викликає суперечки. Після зробленого в 2018 році відкриття вчені підняли такі проблеми, як відсутність значного джерела тепла для перетворення льоду в воду. Хоча останні відкриття підтримують зроблені в 2018 році спостереження на основі значно більшої кількості даних, не всі фахівці переконані в тому, що в ідентифікованих регіонах знаходиться рідка вода.

"Якщо світла речовина насправді є рідкою водою, то тоді, на мою думку, воно, швидше за все, може виявитися чимось на зразок шуги або талого снігу", - підкреслює Майк Сорі (Mike Sori), планетарний геофізик з розташованого в місті Уеест — Лафайетт, штату Індіана, Університету Пердью (Purdue University).

Джек Холт (Jack Holt), планетолог з розташованого в Тусоні Арізонського університету (University of Arizona), вважає останні отримані дані достовірними, але не впевнений у правильності їхньої інтерпретації. "Я не думаю, що це озера, - каже Холт — що входить до складу команди, що займається управлінням радіолокатора підземного зондування (Mars Shallow Radar sounder-SHARAD), розміщеного на запущеній НАСА марсіанській дослідницькій орбітальній станції (Mars Reconnaissance Orbiter). - Там недостатньо потоків тепла для підтримки солоного розчину, навіть під шапкою льоду".

Новини за темою: Отримано нові докази занесення життя з космосу

Китайський апарат "Тьянвень-1", що прямує до Марса, можливо, запропонує варіант перевірки зроблених тверджень. Він досягне орбіти Марса в лютому 2021 року і висадить на його поверхню марсохід. Крім того, на борту цього космічного апарату знаходяться наукові інструменти, в тому числі радар, який може бути використаний для проведення подібного роду досліджень. "Його можливості можна порівняти з апаратами MARSIS SHARAD, — зазначає Девід Феннері (David Flannery) з розташованого в місті Брісбен, Австралія, Квінслендського технологічного університету (Queensland University of Technology).

Поки що зберігається захоплююча ймовірність того, що ці озера є залишками вологого минулого Марса. "Можливо, на Марсі була величезна кількість води, - говорить Петтінеллі. - А якщо була вода, то значить було можливе і життя".

Джонатан О'Каллаген

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...