Вірменія і Азербайджан на межі війни: Позиції сторін і втручання США

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

В Нагірному Карабасі поновилися бойові дії між Вірменією та Азербайджаном РІА Новини

Держдепартамент налаштований нейтрально, але сенатор від Массачусетсу Ед Марке підтримує Вірменію і вважає, що Азербайджан і Туреччина повинні поважати сподівання вірменського народу Нагірного Карабаху і негайно припинити цей конфлікт. При цьому США визнають Нагірний Карабах азербайджанської землею.

Про це пише The National Interest.

Після смертоносного зіткнення між Вірменією та Азербайджаном, що забрав життя 14 людей, американські політики закликають до розрядки між двома колишніми радянськими республіками.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через спірну територію Нагірного Карабаху вибухнув на початку 1990-х років, коли обидві країни здобули незалежність від СРСР. У 1994 році сторони домовилися про припинення вогню, але до постійної мирної угоди на міжнародних переговорах так і не прийшли.

Події цього тижня, коли вздовж кордону вибухнули найкривавіші за останні роки зіткнення, загрожують підірвати мирний процес. Бойові дії почалися в неділю, і до полудня вівторка загинуло щонайменше шістнадцять осіб, включаючи азербайджанського генерал-майора.

"Сполучені Штати рішуче засуджують насильство на міжнародному кордоні Вірменія — Азербайджан,  - заявила прессекретарка Держдепартаменту Морган Ортагус (Morgan Ortagys) в понеділок. — Ми наполегливо закликаємо сторони негайно припинити застосування сили, скористатися наявними прямими лініями зв'язку, щоб уникнути подальшої ескалації, і строго дотримуватися режиму припинення вогню".

Новини за темою: Ескалація азербайджано-вірменського протистояння і миротворчі ініціативи України

США, Франція і Росія — співголови Мінської групи Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Ця коаліція країн спостерігає за вірмено-азербайджанським мирним процесом.
Член сенатського комітету з міжнародних відносин Ед Марке (Ed Markey), демократ від Массачусетсу, закликав Азербайджан відвести війська.

"Я підтримую Вірменію, оскільки вони захищають свою територіальну цілісність, — він написав у заяві у соціальних мережах. — Азербайджан і Туреччина повинні поважати вірмено-азербайджанський кордон, поважати сподівання вірменського народу Нагірного Карабаху і негайно припинити цей конфлікт".

США визнають Нагірний Карабах азербайджанської землею, але спірна територія контролюється проармянським урядом і називає себе Республікою Арцах.

Населення території — переважно етнічні вірмени, однак при цьому Карабах був частиною Азербайджанської РСР з 1921 р. по 1991 рік. На тлі етнічних конфліктів і розпаду Радянського Союзу Карабах спробував вийти з-під влади Баку, в результаті чого спалахнула війна між новоутвореними республіками Вірменією і Азербайджаном.

У розв'язанні бойових дій цього тижня обидві сторони звинуватили один одного. За кілька днів до загострення президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив Вірменію в затягуванні "безглуздих" мирних переговорів.

В недільній заяві МЗС Азербайджану звинуватив вірменські сили в спробі захоплення території Товузського району.

"Вірменія несе повну відповідальність за ці провокаційні дії, які сприяють загостренню ситуації",  - заявили в міністерстві.

Проте МЗС Вірменії звинуватив у "провокаційних діях" і "постійні спроби нагнітати ескалацію" азербайджанські сили.

"Ми рішуче засуджуємо провокаційні дії азербайджанських збройних сил, і з їхнім відновленням військово-політичне керівництво Азербайджану нестиме всю відповідальність за непередбачувані наслідки підриву регіональної стабільності", — написав у понеділок прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.

Метью Петті

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...