Війни недалекого майбутнього, або Космос як полігон боротьби за світове панування

Financial Times
Financial Times

Міжнародна ділова газета, спеціалізується на публікації та аналізі новин зі світу фінансів та бізнесу

Космічне командування США володіє доказами того, що Росія провела неруйнівні випробування космічної протиспутникової зброї NASA

Майбутні війни, які почнуться на суші або на морі, можуть швидко загостритися, і тоді їхня доля "буде вирішуватися" в космосі, заявив командувач британськими королівськими ВПС, попередивши, що Росія і Китай розробляють протисупутникову зброю.

Про це пише The Financial Times.

Начальник штабу авіації головний маршал авіації сер Майк Вігстон (Mike Wigston) сказав, що, хоча вважати космос військовою галуззю, як і раніше, "спірно", ігнорувати загрози, пов'язані з найважливішими функціями супутників - такими, як зв'язок і GPS-навігація, - з боку збройних сил Великої Британії було б "рівносильно недбалості".

"У майбутньому конфлікт може зародитися на Землі, але я не сумніваюся, що він дуже швидко перекинеться в космос, і його результат буде вирішуватися в космосі", — заявив головний маршал авіації на мережевій конференції з космічної оборони у вівторок. "Тому ми повинні бути готові охороняти і, якщо буде потрібно, захищати найважливіші національні інтереси в космосі. Ми бачимо, як країни на зразок Китаю, Росії та інших розвивають протисупутникові можливості".

Раніше в цьому році США і Велика Британія звинуватили Москву у випробуванні нової космічної зброї зі свого супутника "Космос 2543", позначивши новий рубіж у мілітаризації космосу. Випущений на орбіту снаряд може використовуватися і для ураження ворожого супутника.

Новини за темою: Мілітаризація космосу: Як російська протисупутникова "матрьошка" налякала Пентагон

Глава космічного командування США генерал Джон Реймонд (John Raymond) заявив тоді, що випробувальний залп "відповідає військовій доктрині Кремля про застосування зброї, яка наражає на небезпеку космічні ресурси США і їхніх союзників", а глава британського космічного управління віцемаршал авіації Гарві Сміт (Harvey Smyth) зазначив, що снаряд мав "характеристики зброї".

Західні союзники побоюються, що застосування космічної зброї не тільки загрожує мирному використанню космосу, але і створює ризик утворення сміття, яке загрожує збитками для супутників і космічних систем. Зростання щільності уламків може спричинити зіткнення і закрити доступ в цілі райони.

Китай вже критикували за причетність до утворення космічного сміття: у 2007 році він випустив ракету на 800 кілометрів у відкритий космос, щоб знищити один із власних застарілих метеорологічних супутників. В ході випробування утворилися тисячі уламків. Головний маршал авіації Вігстон назвав ці дії "безвідповідальними" і зазначив, що Пекін послав цим сигнал, що може збивати ворожі супутники.

Новини за темою: Реальна загроза для МКС й супутників: Щільність космічного сміття стає катастрофічною

США провели аналогічну операцію рік по тому, збивши власний супутник-шпигун, що вийшов з ладу. Свій залп вони пояснили тим, що токсичне паливо на борту супутника становитиме небезпеку, якщо повернеться на Землю. У Пентагоні заявили, що момент перехоплення в районі повторного входження супутника в атмосферу дозволив звести появу космічного сміття до мінімуму. Росія ж припустила, що ця операція була прикриттям для випробування протисупутникової зброї.

Торік Індія стала четвертою країною, яка збила космічний супутник.

Сер Вігстон додав, що прагнення Китаю стати провідною космічною державою до 2045 року вже спричинило розробку кібернетичних, електромагнітних і кінетичних систем, "які можуть становити загрозу іншим користувачам космосу".

Москву ж звинувачують у використанні супутників, як висловився сер Вігстон, для "підозрілих маневрів зі зближення і стикування", за якими можуть стоять спроби комерційного і військового шпигунства.

У грудні минулого року США створили спеціальні "космічні сили", офіційно визнавши космос областю бойових дій. Консервативна партія Великої Британії у своєму грудневому маніфесті, опублікованому напередодні загальних виборів минулого року, обіцяла створити власне "космічне командування".

Хелен Воррел

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...