Війни майбутнього, або Як конфлікт в Нагірному Карабасі відправив танки на звалище історії

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Місцевість на Кавказі вимагає іншого підходу до того, як розміщувати танки, щоб вони були не вразливі для літаків і БПЛА nationalinterest.org

На тлі інформації, що надходить із зони карабаського конфлікту про велику кількість знищених в ході боїв бронетехніки, деякі експерти заявляють, що епоха танків пройшла. Вони занадто вразливі при використанні літаків і БПЛА. 

Про це пише The National Interest.

Чи потрібно відмовлятися від танків на підставі даних про втрати в Нагірному Карабасі?

Минулого місяця, коли Азербайджан і Вірменія почали на своєму спільному кордоні найкривавіший конфлікт за останні кілька років, жертвами якого стали вже майже 100 осіб, надійшли повідомлення про велику кількість знищених літаків і броньованої техніки. За даними онлайнових повідомлень, в перший день цього збройного конфлікту були знищені щонайменше десять азербайджанських танків і бронетранспортерів, а також чотири вертольоти і близько 15 безпілотників.

За оцінкою Forbes, опубліковані відео дозволяють зробити висновок про те, що не менше п'яти танків підірвалися на мінах, або у них вибухнув боєзапас, тоді як інші бойові машини були пошкоджені або знищені.

Зростання втрат у гірській місцевості

Сильно пересічена місцевість на Кавказі протягом багатьох століть ставала місцем незліченної кількості воєн. У минулому гірські хребти Великого Кавказу були природним бар'єром між Східною Європою і Західною Азією, а саме в цьому регіоні розташована найвища в Європі гора — Ельбрус. Кавказ не можна назвати ідеальним місце для використання танків, а недавні бої показали їхню вразливість на сучасному полі бою.

Новини за темою: Війна майбутнього, або Як безпілотники на Кавказі перегорнули сторінку військової стратегії

В даний час збройні зіткнення тривають, і обидві сторони заявляють про знищення великої кількості ворожих танків — в кінцевому рахунку, в цьому конфлікті може бути втрачена найбільша кількість танків після операції "Іракська свобода" (Operation Iraqi Freedom).

Поки Вірменія заявляє про знищення не менше 137 азербайджанських танків і бронемашин, тоді як Азербайджан повідомив про знищення 130 вірменських танків і бронемашин вже 29 вересня, на самому початку конфлікту. Ця кількість вже перевершує втрати в ході битви при Істингу 73 (Battle of 73 Easting) в лютому 1991 року під час війни в Перській затоці, в ході якої були знищені 85 іракських танків і 40 одиниць іншої бронетехніки.

Прогалини в тактичній підготовці

Той факт, що така велика кількість танків була знищена за такий короткий період часу, може бути сприйнятий як свідчення того, що танки більше не потрібні, що ця платформа занадто вразлива при використанні літаків, особливо безпілотних дронів. Однак деякі експерти вважають, що причина не в танках, а в поганій тактичній підготовці.

Одне з питань полягає в тому, що місцевість на Кавказі, судячи з усього, вимагає іншого підходу до того, як розміщувати танки, але навіть військові стратеги в Азербайджані і Вірменії не змогли усвідомити існуючі виклики.

"Військовослужбовці сухопутних сил добре знайомі з кавказьким регіоном", — сказав в інтерв'ю виданню Military Times майор Ніколас Моран (Nicholas Moran) з Національної гвардії Техасу і історик бронетанкових військ.

"Це дуже складна місцевість, і там присутній цілий ряд різних гравців - деякі з яких є членами НАТО, деякі не входять в цей альянс, а деякі пов'язані з "Совєтами", з росіянами, — зазначив Моран. - Все це досить химерна комбінація факторів у цій місцевості. Там є ізольовані водойми, але є також можливість доступу великих кораблів, там є гори, там є відкриті простори, є нафта — багато нафти".

На думку Морана, жодна зі сторін конфлікту не має необхідної протиповітряної оборони для захисту своїх підрозділів на землі. В результаті військовослужбовці в танках мають дуже мало можливостей для свого захисту. В цьому унікальність даного конфлікту. Більшість сучасних армій усвідомлюють наявність такого роду загроз і розробляють установки для боротьби з атаками з повітря, додав він.

Танки - мати або не мати

Століття танків аж ніяк не закінчилося, проте Корпус морської піхоти США в цьому році прийшов до висновку про те, що танки є вразливими при застосуванні високоточної зброї, і тому, намагаючись стати більш мобільною і компактною силою, його керівництво відмовилося від використання танків, яке тривало майже 80 років.
Аналогічне рішення було прийнято командуванням сухопутними силами Британії - саме вони вперше використовували танки на полі бою, — і британці оголосили про скорочення кількості використовуваних танків.

Однак інші держави намагаються збільшити свої танкові формування.

Минулого місяця Індія почала розміщення великої кількості танків на кордоні з Китаєм, де вони будуть діяти на плоскій місцевості в долині Ладакх. Однак, на відміну від Вірменії та Азербайджану, Індія має в своєму розпорядженні сучасні Військово-повітряні сили і протиповітряні комплекси для захисту своїх танків на землі. Разом з тим, на війні ні в чому не можна бути впевненим, і чимало переможених сторін в збройних конфліктах отримали такого роду болючий досвід.

Пітер Сучиу

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...