Війна Вірменії і Азербайджану вступає у вирішальну фазу: Доля Карабаху вирішиться в найближчий тиждень

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

Вірменський солдат під час військових сутичок з азербайджанцями EPA-EFE
Сьогодні можна заявити - південна "зона безпеки НКР" повністю ліквідована. Азербайджанські війська зайняли село Аджбенд в "зоні безпеки НКР", на кордоні Карабаху і власне території Вірменії.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Це означає, що Азербайджан повністю звільнив всю лінію свого державного кордону з Іраном. Серйозних боїв на цьому напрямку не було, оперативне значення район втратив, але з політичної точки зору це важлива подія.
 
Точка зв'язності всієї війни зараз - Лачин. Головні сили супротивників зосереджені тут. Азербайджанський наступ триває. Судячи з відео, сьогодні вони зайняли позиції в 15 км від Лачина - головної транспортної артерії Карабаху. 20 жовтня азербайджанці були за 35 км від Лачина, тобто темпи наступу значні.
 
Цензор.нет

 
Оперативна обстановка для Вірменії в Карабасі виглядає безнадійно. Азербайджанці підійшли на дальність артилерійського обстрілу до головної магістралі постачання.
 
Азербайджанці підійшли близько до Лачину і можуть обстрілювати переправи і мости з важкої артилерії. Обидві автомагістралі в Карабасі знаходяться під ударами артилерії, РСЗВ, балістичних ракет. Необхідна контратака, щоб відкинути противника, але вона неможлива без ефективної ППО.
 
 
Загони вірменських добровольців йдуть в бій, щоб затримати просування противника на відкритій місцевості, і, судячи з відео, залишають позиції тільки після великих втрат в підрозділах. Але без укриттів і маскування особового складу канадські оптико-локаційні станції фірми L3Harris не залишають піхоті шансів сховатися від спостереження і обстрілів. Очевидно, вірменська армія виграє час і готує оборонні позиції навколо Лачина, тут відбудеться вирішальна битва. Тільки якщо вірмени зможуть збивати більше дронів, у них з'являться шанси вибудувати стійку оборону.
 
Але якщо ні - азербайджанці в найближчий тиждень можуть вийти до автомагістралі Лачин - Шуша і візьмуть її під вогневий контроль прямою наводкою. І тоді Карабах буде втрачено для Вірменії.
 
Очевидно, найближчим часом азербайджанці підійдуть до Лачину впритул, і це буде переломний момент війни. Без ефективної ППО вірменам не втриматися. Сьогодні дрони знищили ще один вірменський зенітно-ракетний комплекс - модернізований радянський С-125. Оборону ускладнює відсутність готових укріплених позицій, захищених від ударів артилерії і дронів.
 
Тим не менш, можливості для успішної оборони проти азербайджанського клину на такому вузькому фронті є. Місцевість для оборони є вигідною. Західний фланг біля Лачина буде прикритий територією Вірменії, куди азербайджанські війська заходити не можуть, а східний фланг - гірський масив Карабаху. Втягнутися в Лачин вузьким клином не вийде, район добре проглядається з панівних висот, треба вести бій в горах.
 
 
А в горах вірменська піхота і артилерія б'ються більш ефективно - гори є хорошим укриттям. Вірменська піхота зберігає боєздатність, є бійці, які готові до самопожертви і б'ються навіть у найбільш невигідній обстановці. Це перш за все тримає фронт. В ході відступу за час війни в полон потрапило, судячи з відео, всього 11 вірменських військових.
 
В ході боїв під Лачином повітряна підтримка азербайджанських військ буде утруднена - ударним дронам доведеться втягуватися в коридор на великій відстані від баз, і вірменська ППО з території Вірменії зможе більш ефективно контролювати повітряний простір, і забезпечувати цілевказівку. Без підтримки з повітря і придушення вірменської артилерії дронами азербайджанці Лачин не візьмуть. Обидві сторони розуміють, що місто має стратегічне значення, і здача Лачина означає військову поразку і відхід Вірменії з Карабаху. Немає сумнівів, що обидві сторони докладуть всіх зусиль, щоб здобути перемогу в битві за Лачин. Однак перевага Азербайджану з кожним днем зростає, вони реалізовують перевагу, а вірмени шукають способи, як зробити диво і змінити хід війни.
 
На інших ділянках фронту ведуться позиційні бої. Азербайджанські війська роблять спроби пробитися з району Гадрута і Фізулі на Шушу, але помітного просування немає, азербайджанці проводять там, швидше, дії зі сковування.
 
Війна вступає у вирішальну фазу, криваві уроки перших тижнів перед очима, попереду останній іспит - Лачин. Доля Карабаху вирішиться в найближчий тиждень.
 
Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...