Війна в Нагірному Карабасі: Уроки для України

Андрій Головачов
Андрій Головачов

Економічний експерт, аналітик

Конфлікт у Нагірному Карабасі

РІА Новини

Нова війна, яка зараз спалахнула між Вірменією та Азербайджаном, ще раз наочно доводить, до чого призводить заморожування територіально-етнічного конфлікту.

Про це пише Андрій Головачов на своїй сторінці в Facebook.

А саме:
Заморожування територіально-етнічного конфлікту - це найневдаліше рішення, яке прирікає конфліктні сторони на вічні муки, відсутність інвестицій, бідність і безперспективність свого існування. Тому що заморожування робить конфлікт вічним. Країни із замороженими конфліктами, як правило, не розвиваються і стагнують, у них виростають цілі покоління людей із депресивною або войовничою психологією, а найрозумніші просто залишають такі країни в пошуках кращої долі. Заморожування - найгірше рішення з усіх можливих для майбутнього країни. Точніше, це зовсім не рішення.

Після укладення Мінської угоди-2 я писав, що її треба негайно виконати.

Негайно! І в жодному разі не допустити заморожування конфлікту.

Навіть якщо зовні здавалося, що угода нам невигідна, її треба було негайно виконувати, швидко інтегрувати Донбас, зализувати рани, отримувати міжнародну допомогу на відновлення тощо. І швидко робити економічні та політичні реформи відповідно до Угоди про асоціацію. Припинити всяку риторику про вступ до НАТО, тому що це зараз утопічна ідея, і швидко робити всі реформи, які вимагав ЄС. Це був єдиний шанс на хороше майбутнє України. Єдиний.

Новини за темою: Війна в Нагірному Карабасі: Вплив Росії й Туреччини та перспективи для України

На жаль, не склалося. Відбулося заморожування конфлікту. Наша влада використала Мінськ-2 як військову хитрість, просто як перепочинок, і прирекла країну на вічний конфлікт і економічне животіння. Тепер про європейський вектор можна забути. З такою гирею на ногах, як заморожений конфлікт на Донбасі, ми нікому і ніде не потрібні. Нам здавалося, що ми обдурили Росію, але обдурили ми самі себе, коли не послухали порад Меркель і Макрона, які розуміли, яку стратегічну помилку здійснював Порошенко заради утримання своєї влади.

Війна на Донбасі буде поновлюється знову й знову, і кожен раз все з більшою жорстокістю та великими жертвами, тому що обидві сторони будуть до нього готуватися заздалегідь, як зараз в Нагірному Карабасі. Аналогія майже 100 відсоткова. Більш того, відновлення війни може використовуватися й обов'язково буде використовуватися недобросовісними політиками по обидві сторони для розв'язання своїх проблем боротьби за владу. Але все може бути й значно гірше. Конфлікт може перерости в повномасштабну війну з Росією. Що це означає, думаю пояснювати не треба. Хоча ні, поясню - Україна, швидше за все, в нинішньому своєму вигляді припинить існування. Старий Штайнмаєр не дарма вмовляв Зеленського прийняти його формулу. Це був останній шанс, який ми гордо відкинули.

Новини за темою: Загострення вірменсько-азербайджанського конфлікту: Війна очима місцевих ЗМІ

Взагалі кажучи, заморожування конфліктів відбувається, тому що суспільство не в змозі подолати опір нечисленних, але надзвичайно активних національно-патріотичних сил, що вимагають продовження війни до перемоги, не віддамо ні п'яді нашої священної землі тощо. Тут діє так званий ефект безбілетника по обидві сторони конфлікту. Що це таке і як він працює бажаючі можуть погуглити в моїх ранніх статтях.

Андрій Головачов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...