Війна на знищення: Вірменія і Азербайджан у розпалі бойових дій в Нагірному Карабасі

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

Вірменський солдат під час військових сутичок з азербайджанцями EPA-EFE

Війна Азербайджану і Вірменії в Нагірному Карабасі набирає оберти. Армії застосовують важке озброєння, втрати техніки й військових зростають. Як будуть розвиватися події надалі, чи стримає прорив Вірменія та чи вступить російська армія у війну згідно з договором ОДКБ?

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Аналітика війни в Карабасі до кінця 5 жовтня:

  1. Азербайджан продовжує повільно наступати;
  2. Вірменія відступає, але стримує прорив;
  3. Дрони домінують, але хмари рятують;
  4. Чи зможе втриматися вірменська піхота?;
  5. У кого які втрати;
  6. Перший полонений на відео - на дев'ятий день;
  7. Обидві сторони захопили трофейні танки-Т-72 і Т-90;
  8. Балістичні ракети з обох сторін б'ють по тилах;
  9. Прогноз розвитку подій;
  10. Росія зраджує союзника по ОДКБ.

А тепер детальніше і по порядку, судячи з наявного відео і фото, а також підтвердженої з обох сторін інформації:

1. Головний удар Азербайджан завдає на південному напрямку, лінія фронту практично проходить через районні центри Фізулі і Джебраїл. У Фізулі азербайджанці проникнути не можуть, бої йдуть на околицях. А Джебраїл, судячи з відео, залишений вірменами, проте показати відео азербайджанці не можуть, оскільки висоти над містом, очевидно, контролюються вірменами. Очевидно намір завдати удару вздовж кордону і звільнити захоплені вірменами райони "зони безпеки". Мова не йде про "бліцкриг" - азербайджанська армія досить повільно просувається, прогризаючи оборону вірменів на панівних висотах і зазнаючи, безсумнівно, значних втрат.

Головним успіхом Азербайджану стало заняття Талиського виступу на північному фронті - над Талишем і Магадизом підняті прапори. Під контроль взяті і всі висоти навколо цих сіл. У будь-якому випадку навіть такий повільний наступ є очевидним політичним успіхом Азербайджану.

Новини за темою: Війна в Нагірному Карабасі: Позиції й цілі конфліктуючих сторін у розпал бойових дій

2. Вірменія, незважаючи на панування в повітрі противника, продовжує ефективний опір. Судячи з малої кількості трофеїв, судячи з одиниць полонених, вірмени відступають організовано. Вірмени займають висоти і змушують противника прогризати оборону і зазнавати втрат на кожному рубежі.

3. Дрони домінують на полі бою, і є головною ударною силою. Вперше в історії воєн більшість втрат однієї зі сторін завдали дрони. Якщо оціювати завдані втрати на місцях боїв, які показані на відео, то бойова ефективність решти азербайджанської армії в порівнянні з дронами не висока, дрони виконують основну частину бойової роботи. Найбільші результати показують "Байрактари", якими напевно керують турецькі розрахунки, адже часу на їхнє освоєння у азербайджанців просто не було, ці дрони прибули в Баку тільки в кінці липня. Тому як тільки прийшла низька хмарність - так відразу зупинився наступ, переможні відео Азербайджан перестав викладати, адже робота дронів без огляду утруднена, на низьких висотах вони дуже вразливі. Ізраїльські "Гермеси" здійснюють далеку розвідку.

Новини за темою: Тріумф безпілотників "Байрактар" в Сирії: Уроки операції "Весняний щит" для Донбасу

Більшість ефективних ударів завдали турецькі "Байрактари" - найчастіше плануючими бомбами з великих дистанцій 8-12 км, тобто навіть за межами досяжності військових засобів ППО вірмен. Також застосовуються групові удари ізраїльські ударні дрони-камікадзе "СкайСтрайкер", "Хароп" і "Орбітер-1К". Цікаво, що Азербайджан побудував завод, де збирає "Орбітери" під маркою "Зерге". На озброєнні азербайджанської армії на початку війни було не менше двохсот дронів-камікадзе дальньої дії, і судячи з поставок з Ізраїлю і Туреччини, втрати швидко поповнюються. Вельми вражає, що дрони виявили і знищили станцію РЕБ "Репелент" російського виробництва, поставлену до Вірменії, і створену спеціально для боротьби з дронами. Дрони завдали важкої шкоди вірменській артилерії - удари нанесені по батареях гаубиць Д-30, Д-1, Мста-Б, РСЗВ БМ-21 знищено не менше 8 одиниць. Разом з тим, варто відзначити, що втрати в техніці Вірменія зазнала значних, але не критичних, втрати в танках становлять не більше 10%. Набагато критичніше - втрати досвідчених бійців, чисельність військ в Карабасі невисока, бойові підрозділи вірмен серйозно ослаблені.

4. Вірмени тримаються під ударами дронів тільки завдяки мотивації піхоти. Основні втрати танкам і бронетехніці Азербайджану завдають автономні невеликі групи вірменських піхотинців за допомогою керованих ракет і ручних гранатометів. Удари з повітря завдають великих втрат, але піхоту одними дронами не вибити, Вірменія продовжує битися. Судячи з відео з фронту, азербайджанська піхота, артилерія і бронетанкові війська мають сучасну техніку, але рівень взаємодії, підготовки, тактика досить невисокі. Це і дозволяє вірменам стримувати противника, що переважає.

5. Вірменія заявила про 224 загиблих військовослужбовців. Судячи з відео втрачено понад 60 одиниць бойової техніки, понад 30 автомобілів - більшість втрат завдали дрони. "Байрактари" знищили не менше 12 зенітно-ракетних комплексів ближньої дії "Оса-АК" і "Стріла-10", які застосовуються ЗСУ і які застосовуються російськими військами на Донбасі. Азербайджан також заявив про застосування новітніх ізраїльських наземних керованих 3-го покоління Спайк НЛОС з дальністю дії до 32 км.

Новини за темою: Війна цивілізацій: Вірменія як остання перешкода на шляху турецької експансії

Втрати Азербайджану офіційно засекречені, хоча в багатьох населених пунктах вже пройшли похорони загиблих. Судячи з рівня підготовки наземних військ, втрати в людях не поступаються вірменським, а ось по техніці, очевидно, Вірменія несе куди більшої шкоди. На відео та фото - до 30 одиниць знищеної Азербайджанської бойової техніки.

6. Оскільки ніяких масованих маневрів обидві сторони не роблять, ніякої інформації про захоплених полонених не було вісім днів. Потім Азербайджан показав фотографію п'яти осіб - нібито захоплених вірменських полонених. На відео показали одного полоненого 5 жовтня - судячи з допиту, це боєць вірменської розвідгрупи, взятий в полон в бою біля якогось азербайджанського села. Полонених азербайджанців у вірмен поки немає. Це говорить про те, що бойові дії носять обмежений, локальний характер. І що народи борються на знищення, здаватися мало хто готовий, і мало хто готовий брати в полон.

7. У трофеях у обох сторін чимало бойової техніки. Азербайджанці показали три захоплених Т-72, залишені при відступі в районі Талиша, а також кілька автомобілів. Вірмени показали дві захоплені БМП-2, і два пошкоджених і захоплених новітніх танки російського виробництва Т-90С.

8. Важливим фактором стало застосування далекобійних ракет. Вірменія вдарила по азербайджанських базах балістичними ракетами "Іскандер" або "Точка-У", судячи з розміру воронки в Бейлегані. Також обстріл ведеться 300 мм коригованими ракетами РСЗВ "Смерч". Азербайджан також веде обстріл з РСЗВ "Смерч" і "Полонез", а також застосовує балістичні ракети ізраїльського виробництва ЛОРА. Така ракета вдарила по мосту на головній магістралі постачання в Лачинському коридорі. Це показує наскільки велике значення в сучасній війні далекобійних засобів ураження, і пріоритетність доведення до розуму проєкту "Вільха-М", щоб це стало по-справжньому надійною зброєю.

Новини за темою: "Вільха-М": "Ракетний щит" України

9. Азербайджан продовжуватиме просування, війна не закінчиться швидко. Вірменія не в силах закрити небо дронам, і тому в Азербайджану відкриті можливості з ізоляції нечисленних шляхів постачання. Якщо вірмени почнуть збивати "Байрактари", наступ відразу зупиниться без повітряної підтримки дронів. Азербайджанська армія прогризає оборону для взяття під контроль траси Варденіс - Мардакерт на півночі Карабаху, і траси Горіс - Джебраїл на півдні. Вони близько вийшли до цих доріг, достатньо, щоб взяти під вогневий контроль. Тепер дорога через Лачин залишається єдиним шляхом постачання - і різко обмежує маневр вірменських військ. Для азербайджанського наступу зберігається сприятлива обстановка. Для Азербайджану таке просування, така перевага - це вже як мінімум політична перемога, і у Алієва є стимул йти вперед і розвивати успіх.

10. Війна показала, що обіцянки Путіна і договори з Росією нічого не варті. Азербайджан діє за підтримки країни НАТО - Туреччини, і Путін боїться конфліктувати з Ердоганом, який в будь-який момент може зачинити сирійську авантюру росіян. Вірменія є членом Організації договору з колективної безпеки, створеної Москвою. Колись туди хотіли затягнути й Україну. Тепер видно ціну російським гарантіям - ніякої допомоги Вірменії Путін не надає, вкотре показавши, що вірити Росії не можна. Ефективна сучасна політика - це політика незалежності від РФ.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...