Відставка глави НБУ Смолія як ковток свіжого повітря, або Чому ми втратили цілий рік

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Національний банк України rp.gov.ua

Глава Національного банку України Яків Смолій подав у відставку через "політичний тиск". Що було не так з його діяльністю і чому він повинен був піти ще рік тому?

Про це пише Павло Вернівський на своїй сторінці в Facebook.

Читаю оди голові НБУ і не вірю своїм вухам. Люди, що з вами? Ви розумієте, кого ви підтримували і куди нас вела ця політика?

То я вам наведу низку причин, чому їх треба було гнати в шию ще рік тому!

1. Висока облікова ставка

НБУ свідомо жертвував економічним зростанням заради цінової стабільності. Адже як НБУ бореться з інфляцією? Через високу облікову ставку! Банки перестали кредитувати економіку, а замість цього розміщували кошти в ОВДП і депозитні сертифікати НБУ. Частка кредитів в економіці знизилася до 22% ВВП. Це рівень бідних африканських країн.

НБУ хвалиться, що їм вдалося уникнути банківської кризи. Так якщо у вас банки не кредитують економіку, то у вас ніколи не буде банківської кризи. Це те саме, коли хваляться, що корабель не постраждав під час шторму. І не тому, що якісно побудований, а тому що не вийшов у море.

2. Спекулятивний капітал

В Україну хлинули потоки спекулятивного капіталу. Тільки за рік нерезиденти завели в країну 5 млрд дол. під купівлю ОВДП. І це теж через високі процентні ставки.

Україні дуже пощастило, що криза зупинила цей бенкет серед чуми. Адже якщо б нерезиденти завели в країну не 5 млрд, а 50 млрд, то проблем у нас було б значно більше.

Як? З початку кризи нерезиденти зменшили позиції в ОВДП на 1 млрд дол. 20% від загального об'єму. І це тільки початок. А уявіть, що у них було б 50 млрд і вони вивели 10 млрд за 4 міс. Нам була б кришка. І країну не врятували б 5 млрд дол. кредиту від МВФ.

Новини за темою: Як працює інфляція і від чого залежить зростання економіки?

Ну якщо ви не знаєте, що таке гарячий капітал, то є море інформації на цю тему. Нобелівський лауреат Стіґліц каже, що такий капітал може перетворити країну на руїну! І є досвід Аргентини, Греції, Мексики. Причому у нас, як і у них, приплив спекулятивного капіталу перевищував прямі іноземні інвестиції. І це теж ненормально!

3. Курс

Приплив спекулятивного капіталу спровокував нездорове зміцнення курсу. Це зміцнення боляче вдарило по багатьох галузях. І воно вплинуло на рекордне падіння промисловості в 2019-му! Зміцнення курсу призвело до падіння доходів бюджету. І це нові борги, щоб закривати цю діру.

Якби бенкет з ОВДП тривав, то ми б побачили зміцнення курсу нижче 20 грн, а то й 15. Цей курс вбив би нашу економіку до біса.

І при виведенні грошей нерезидентів ми б побачили таке ж стрімке падіння курсу! Гривня б впала каменем. І дефолт теж вже став би реальністю.

Павло ВернівськийРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...