Великий піст в Україні і в Росії: Благочестя і політична конфронтація, яка виходить за межі пострадянського простору

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Держсекретар США Майк Помпео (у центрі) і голова ПЦУ Епіфаній у Михайлівському соборі,ззаду зліва - архієпископ Кримської єпархії Климент Serhii Nuzhnenko/RadioSvoboda.org (RFE/RL)

Духовне життя України й Росії перетворилося на ще одне поле для конфлікту між країнами, а оскільки українська і російська теми зараз відіграють важливу роль у внутрішній політиці США, наслідки цього конфлікту більше не обмежуються колишнім СРСР.

Про це пише Forbes.

2 березня у православних християн починається Великий піст. Між тим віра як і раніше залишається одним з фронтів триваючого конфлікту між Росією і Україною.

Це незвичайний поворот подій для двох країн, які під час свого перебування у складі Радянського Союзу — тобто протягом більшої частини минулого століття - були офіційно атеїстичними. Хоча СРСР розпався менше трьох десятків років тому, зараз це здається далеким минулим. Будь-хто, хто багато часу проводив у Росії в дев'яностих і двотисячних, як це робив я, не міг не помітити відновлення закритих і занедбаних церков і будівництво нових.

Росія стала більш релігійною

Ці наочні зміни в російських містах, селищах і селах супроводжувалися змінами в суспільстві. Згідно з дослідженням Центру П'ю, опублікованого в 2014 році, що базується на даних, зібраних між 1991 роком, в якому Радянський Союз припинив існувати, і 2008 роком, "частка дорослих росіян, що ідентифікують себе як православних християн, зросла за цей період з 31% до 72%".

У цій релігійності, втім, була одна важлива характеристика: люди охоче оголошували себе православними, але лише порівняно деякі з них регулярно ходили до церкви. За даними того самого дослідження, таких було не більше десяти відсотків".

Однак, незважаючи на це, не викликає сумнівів, що роль віри в суспільному житті сильно зросла порівняно з атеїстичними часами комунізму.

Зростаючий вплив церкви на повсякденне життя

Прессекретар президента Володимира Путіна Дмитро Пєсков натякнув, що всенародне голосування за запропонованими поправками до Конституції було приурочене до закінчення посту (фактично він відповідав на питання про те, чи була дата голосування спеціально призначена на 22 квітня, тому що це день народження Леніна).

Церковний календар впливає на повсякденне життя, як ніколи не впливав при комунізмі. Тепер навіть кафе і ресторани в Росії враховують потреби тих, хто дотримується харчових обмежень, що приписуються православною церквою під час посту  — фактично це означає веганську дієту.

Одночасно цей період повернення до релігійної спадщини також став часом переходу до більш рішучих дій на світовій арені. У конфлікті з Україною, у якої Росія в 2014 році анексувала Крим, православна віра стала ще одним полем для конфронтації.

Духовне відокремлення України від Росії

У січні 2019 року духовний глава православних християн всього світу патріарх Варфоломій надав незалежність українській церкві від Московського патріархату.

Може здатися, що йдеться про суто духовну суперечку, яка цікава тільки для теологів. Але це не так. На тлі відносин між Україною і Росією та прагнення Росії виглядати захисницею традиційної ідеї християнської культури, це питання не тільки благочестя, але і політики.

Недарма президент України Петро Порошенко назвав це "ще одним актом проголошення незалежності України".

Помпео висловив підтримку курсу української церкви з боку США

Росія була незадоволена. Путін навіть зауважив, що цей розкол може призвести до кровопролиття. Він також різко критично відгукнувся про рішення держсекретаря Майка Помпео обговорити це питання в ході візиту до Києва, назвавши його "абсолютно неприпустимим".

Помпео, втім, це не дуже занепокоїло. Знову відвідавши Україну в січні 2020 року, він зустрівся з митрополитом Єпіфанєм, главою нової церкви, явно продемонструвавши таким чином свою підтримку.

Підтримка, надана українській церкві Вашингтоном, безумовно не переконала Російську православну церкву більше не піднімати це питання. У своєму інтерв'ю перед зустріччю, яка проходила в лютому, глав і представників помісних православних церков у столиці Йорданії Аммані голова відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Іларіон жорстко висловився про патріарха Варфоломія, так і про українську церкву. "Розкол неможливо подолати шляхом простої легітимізації дій розкольників", - заявив він.

Зараз, коли українські справи викликають у США більше суперечок, ніж будь-коли, і ходять чутки про те, що Росія прагне допомогти Трампу переобратися на президентський пост, цей духовний конфлікт має наслідки, що далеко виходять за межі колишнього Радянського Союзу.

Джеймс Роджерс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...