Велика Британія занурюється в найгіршу кризу за останні 300 років

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Великобританія вступила в ЄС в 1973 році EPA-EFE

Згідно з прогнозом Банку Англії, національна економіка в цьому році може впасти до 14%, а рівень безробіття виросте вдвічі до 9%. Це найгірший показник за останні 300 років.

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Сильне провалювання економіки Великої Британії. На них цього року чекає неабияке перетрушування.

У цьому кварталі, за оцінками Банку, економіка країни може скоротитися на космічні 25%. В одному лише березні ця цифра досягла 5,8% порівняно з лютим. Це найбільше квартальне падіння ВВП за всю історію спостережень.

Основна причина - введення жорстких противірусних карантинних обмежень, загальна глобальна рецесія і закриття кордонів + виділення величезної купи грошей на підтримку громадян і бізнесу.

Багато ресурсів зжерла державна програма, яка передбачає компенсацію урядом до 80% зарплат самозайнятих працівників. У програмі вже беруть участь до 5 млн чоловік.

Прогнозують, що загальне число цих людей досягне 8,5 млн. Саму програму продовжили аж до жовтня. Її вартість зараз - $ 120 млрд. Відповідно, через програми підтримки зросте і дефіцит бюджету.

На сьогоднішній день Британія зайняла перше місце серед країн Європи за кількістю смертей від коронавірусу - 36 тисяч чоловік.

Все це відбувається на тлі нескінченних політичних чвар всередині істеблішменту.

Коли Борис Джонсон потрапив до лікарні в квітні, стало ясно, що він створив такий Кабмін, який не бажає приймати остаточні рішення без прем'єра, і країна на деякий час занурилася в прострацію.

Лівий опозиційний табір і націоналісти в Шотландії переживають внутрішньопартійні кризи і боротьба за владу, загострилася між новим і старим керівництвом партій.

А паралельно з цим, регіони почали конкурувати з Лондоном за те, хто успішніше в подоланні коронавірусної пандемії.

Націоналісти в Шотландії першими запропонували чіткий 26-сторінковий план виходу з карантину і стабілізації регіональної економіки, випередивши Лондон, який саме переживав госпіталізацію Джонсона.

До челленджу приєдналися і чиновники з Північної Ірландії, закликаючи центральну владу віддати регіонам право вирішувати, коли і як виходити з карантину. Це питання до кінця не вирішене досі.

Ну і не варто забувати про всюдисущий і невмирущий Brexit. Вже забули, так?

Новини за темою: Роки боротьби, політичних інтриг і криз: Як Британія виходила з ЄС

Адже він триває.

Британія знаходиться в самому розпалі перехідного економічного періоду, який закінчиться в кінці 2020 року, і далі країна остаточно розірве всі зв'язки з Євросоюзом, чи то з торгівельною угодою, чи то без неї.

В переговорній групі з Brexit стався розкол. Частина британських делегатів переконують Джонсона все-таки продовжити перехідний період і попросити відстрочку (десь тут сміється Тереза Мей) у ЄС у зв'язку з коронавірусом і божевільними економічними втратами.

Інші ж - затяті фанати ідей Brexit і Get-Brexit-Done Джонсона - стверджують, що переносити ніхто нічого не буде, питання Brexit вже вирішено остаточно. Навіть коронавірус нам не перешкода, готові на всіх вітрилах спливати з європейської гавані.

А тим часом, коронавірус ще й загальмував переговори Британії з третіми сторонами про укладення торговельних угод, на які робив ставку Борис, стверджуючи, що це компенсує країні всі можливі втрати від "жорсткого Brexit".

Зі Штатами, наприклад, переговори буксують. Мало того, що у Трампа своїх проблем через край, так ще і з Джонсоном у них ніяк не виходить налагодити контакт. Занадто багато гострих кутів, як, наприклад, оголошення Інтерполом у розшук дружини американського дипломата, що у Британії на машині збила підлітка, а потім виїхала до США.

Або той факт, що британська розвідка розійшлася в думці з Трампом про лабораторне походження коронавірусу в Китаї, таким чином, не бажаючи поки що втягуватися в конфронтацію з КНР з приводу цих спекуляцій.

Та й розмови про те, щоб віддати всю або частину своєї національної системи охорони здоров'я (NHS) під приватизацію американських компаній також заторморзились, оскільки коронавірус грає на користь як раз тих, хто вважає, що краще систему поки нікому не віддавати, тим більше Штатам, у яких не дуже добре йдуть справи.

До осені Британію чекає політична криза, якщо коронавірусна пандемія не почне спадати, а уряд не вживе заходів, щоб вже на початку 2021 року почати відновлення економіки.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...