Вченим вдалося розгадати таємницю собору Святої Софії

Hürriyet
Hürriyet

Одна з найбільших щодня публікованих газет у складі Doğan Holding Yayın

Собор Святої Софії в Стамбулі перетворили на мечеть Фото з відкритих джерел

За переказами, коли собор Святої Софії знову перейде до християн, світу з'явиться священник зі Святим Граалем у руках. Чи так це, залишається тільки припускати. А ось деякі загадки Ая-Софії вченим вдалося розгадати. Командою дослідників було проведено тривимірне сканування підземних тунелів, про які довгі роки ходять легенди.

Про це пише Hürriyet.

Вперше здійснено тривимірне сканування підземних тунелів Ая-Софії, призначених для вентиляції, завдяки яким ця будівля стоїть протягом 1484 років. "Тунелі можна порівняти з кровоносними судинами, - каже доктор, доцент університету фонду султана Мехмеда Хасан Фират Дікер. - Якщо канали можна буде повернути в первісний стан і забезпечити їхню функціональність, ми дамо будові задихати".

Проєкт тривимірного сканування і відображення підземних споруд Ая-Софії, що стартував в період, коли Ая-Софія служила музеєм, був здійснений університетом фонду султана Мехмеда Завойовника і дирекцією музею Ая-Софія. Вчені обійшли підземні тунелі і споруди глибиною до 900 метрів, які огортають Ая-Софію, немов павутина, забезпечують вентиляцію будівлі і захищають його від вогкості. Одним з керівників робіт з дослідження тунелів, що стали предметом легенд і переказів, був викладач факультету архітектури та дизайну університету фонду Мехмеда Завойовника, доктор, доцент Хасан Фірат Дікер (Hasan Fırat Diker). Дікер, який визначає свою наукову спеціалізацію як "дослідник Стамбула", розповів невідомі факти про Ая-Софію.

Нові підземні простори

"Ая-Софія немов школа для нас, - зазначає Дікер. - Щоразу приходячи сюди, ми дізнаємося щось зовсім нове. Під час нашого дослідження ми зробили рентгенівський знімок Ая-Софії. Крім відомих тунелів, нам також вдалося проникнути туди, куди раніше потрапити не вдавалося. Ми знайшли нові підземні простори. Деякі з них настільки великі, що диву даєшся, як вони досі залишилися непоміченими. Тунелі потребують очищення. Є місця, забиті брудом, каменем. Подібно до того, як холестерин засмічує судини. З усуненням засмічень будівля зможе задихати вільніше. І ніякого спеціального пристрою кондиціонування повітря не знадобиться".

Новини за темою: Мечеть Ая-Софія в цивілізаційній теорії Хантінгтона, або Як Туреччина відвернулась від Заходу

Мімар Сінан зберіг

Дікер продовжує: "Є коридор, який проходить прямо під контрфорсом Мімара Сінана. Отже, Мімар Сінан при будівництві своєї конструкції зберіг цей коридор. Під контрфорсом проходить гігантський тунель".

Відкривається для віртуального світу

"Кожен, як і наша команда, зможе у віртуальному просторі побачити на власні очі всі місця, які ми досліджували, — розповідає Дікер. - Результати роботи, що тривали три тижні, ми оприлюднимо на Міжнародному симпозіумі з Ая-Софії, який відбудеться в Стамбулі 24-25 вересня".

Команда вчених

Хасан Фірат Дікер протягом шести років працював в Ая-Софії як куратор архітектурних досліджень під егідою Міністерства культури і туризму Туреччини. Дікер також входив в команду фахівців, які знайшли образ ангела на стіні Ая-Софії під час реставраційних робіт 2009 року. Нарешті, по понеділках, коли Ая-Софія була закрита, Хасан Фірат Дікер разом зі своєю командою спускався в тунелі. Також як координатори проєкту в команду входили доктор, доцент Міне Есмер (Mine Esmer) і доктор, викладач Алідост Ертугрул (Alidost Ertuğrul) з Університету фонду Мехмеда Завойовника, а також археолог від кафедри образотворчих мистецтв Стамбульського технічного університету Алі Хакан Ейільмез (Ali Hakan Eğilmez). У роботах також брали активну участь студенти архітектурного факультету Стамбульського технічного університету Баркін Ірем (Barkın Irem) і Озлем Кая (Özlem Kaya), а також учні магістратури кафедри архітектури університету фонду Мехмеда Завойовника Рювейда Коркут (Rüveyda Korkut), Рамазан Йилдирим (Ramazan Yıldırım) і Енес Улукейлю (Enes Uluköylü).

Легенди виявилися неправдоподібними

Робота Хасана Фірата Дікера і його команди також розвінчала міфи, які передаються з покоління в покоління. Ходили легенди, що під Ая-Софією плавають човни. Хтось навіть стверджував, що деякі тунелі ведуть до палацу Топкапи. Команда зафіксувала, що всі тунелі та підземні споруди були побудовані для вентиляції та захисту будівлі від дощової води. Коментуючи легенди і перекази, Дікер зазначає: "під землею немає водосховища, як кажуть. І човни не плавають. Існуюча інфраструктура Ая-Софії при її будівництві була підготовлена з урахуванням кондиціонування повітря. Одним словом, не можна увійти в Ая-Софію і вийти з Топкапи".

Міфи про Ая-Софію

Легенди про Ая-Софію завжди викликають інтерес в тому числі в Інтернеті. Ось деякі з них.

Реліквії Ісуса Христа

Перш за все існує багато легенд про Ісуса Христа. Нібито в Ая-Софії в потаємному місці були заховані хрест і цвяхи розп'яття Ісуса Христа, доставлені з Єрусалиму в Стамбул. Ця історія послужила приводом для того, що Ая-Софія стала вважатися місцем, де Ісус Христос знову прийде на землю.

Священник, який зник разом зі Святим Граалем

Серед інших міфів також є Сказання про Святий Грааль-чашу, з якої причастився Ісус Христос. Згідно з легендою, під час завоювання Стамбула священник собору Святої Софії зі Святим Граалем в руках зник за утвореними в стіні дверима, щоб священна чаша не потрапила до мусульман, після чого двері тут же перетворилися на стіну. Вважається, що, якщо Ая-Софія знову перейде до християн, двері знову відкриються, і священник з'явиться зі Святим Граалем в руках.

Колона з пробоїною від сліз

Згідно з ще однією легендою, після того як Діва Марія дізналася, що Ісус схоплений і підданий тортурам, її сльози розплавили колону, утворивши отвір. При будівництві Ая-Софії ця колона була доставлена в Стамбул і встановлена в церкві. В наші дні відвідувачі Ая-Софії загадують бажання, вставляючи в цей отвір великий палець і повертаючи руку. Інша легенда про цю колону свідчить, що після завоювання Стамбула Святий Хизир під час п'ятничного намазу вставив палець в цю колону і повернув Ая-Софію в бік Кааби.

Озгюр Алтунджу

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...