Новини » Світ Читать эту новость на русском

Вчені з'ясували, чому згасла Бетельгейзе

In-space
In-space

Інтернет-видання про наукові досягнення і відкриття в області астрономії, космосу та космонавтики

Знімок Бетельгейзе, отриманий в грудні 2019 року ESO/M. Montargès et al.

Астрономам вдалося розкрити таємницю гігантської зірки Бетельгейзе, що згасає, в сузір'ї Оріон.

Про це пише In-space.

Астрономи розкрили таємницю незвичайної поведінки Бетельгейзе

Різке падіння яскравості зірки пов'язали з гігантськими плямами на її поверхні.

Кілька місяців тому Бетельгейзе – яскрава гігантська зірка в сузір'ї Оріон – привернула увагу астрономів незвично різким падінням яскравості. У спробах пояснити її поведінку вчені пропонували кілька пояснень, у тому числі викид пилу вмираючим світилом, який заступив його диск і зробив тьмянішим. Однак дослідження, проведене командою з Інституту астрономії ім. Макса Планка (Німеччина), з одного боку, вказало на неспроможність цієї гіпотези, а з іншого – запропонувало найбільш вірогідний сценарій, що лежить в основі коливання світимості Бетельгейзе. Висновки вчених представлені в журналі Astrophysical Journal Letters.

"До кінця свого життя зірки переходять у фазу червоного гіганта. По мірі того, як запас палива у них закінчується, змінюються процеси, завдяки яким вони виділяють енергію. В результаті зірки роздуваються, стають нестабільними і пульсують з періодами в сотні або навіть тисячі днів, які ми бачимо як коливання яскравості. Бетельгейзе – це так званий червоний надгігант, зірка, яка у порівнянні з нашим Сонцем приблизно в 20 разів масивніша і приблизно в 1000 разів більша. Якщо її помістити в центр Сонячної системи, то вона майже досягне орбіти Юпітера", – розповідають автори дослідження.

Розмір Бетельгейзе у порівнянні з Сонячною системою ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O. Gorman/P. Kervella

Через велетенський розмір Бетельгейзе гравітаційне тяжіння на поверхні менше, ніж на зірці тієї самої маси, але з меншим радіусом. Отже, пульсації можуть відносно легко виштовхнути її зовнішні шари. Випущений газ охолоджується, перетворюється на пил та стає джерелом деяких важких елементів у Всесвіті, з яких в кінцевому підсумку утворюються планети і живі організми. Раніше астрономи розглядали викид світлопоглинаючого пилу як найбільш ймовірну причину різкого зниження яскравості Бетельгейзе.

Щоб перевірити цю гіпотезу, астрономи проаналізували нові і архівні дані спостережень Бетельгейзе в субміліметровому діапазоні, що використовується для вивчення міжзоряного пилу, особливо холодного.

Новини за темою: Отримані нові докази занесення життя з космосу

"Нас здивувало те, що Бетельгейзе стала темнішою на 20% навіть в субміліметровому діапазоні. Досвід показує, що така поведінка несумісна з наявністю пилу. Для більш точної оцінки і перевірки наших висновків ми розрахували, який вплив матиме пил на вимірювання у цьому спектральному діапазоні. Виявилося, що зменшення яскравості в субміліметровому діапазоні ніяк не можна пояснити збільшенням пилу. Тому сама зірка, швидше за все, викликала зміну яскравості", – додали автори дослідження.

Відомо, що світність зірки залежить від її діаметра і від температури поверхні. При цьому, якщо розмір зірки зменшується, то світність падає однаково на всіх довжинах хвиль. Однак зміна температури по-різному впливає на випромінювання, що випускається вздовж електромагнітного спектру. На думку авторів дослідження, сукупне виміряне затемнення у видимому і субміліметровому діапазонах свідчить саме про зниження середньої температури поверхні Бетельгейзе, приблизно на 200 градусів за Цельсієм.

"Асиметричний розподіл температури більш імовірний. Зображення з високою роздільною здатністю Бетельгейзе від грудня 2019 року показують області різної яскравості. Разом з нашим результатом це явна ознака того, що величезні зоряні плями покривають від 50 до 70% її видимої поверхні і мають нижчу температуру, ніж яскрава фотосфера. Спостереження в найближчі роки на нових інструментах дадуть нам відповідь на питання, пов'язане з різким зменшенням яскравості Бетельгейзе з циклом, аналогічним 11-річного сонячного. У будь-якому випадку, Бетельгейзе є цікавим об'єктом для майбутніх досліджень", – уклали автори дослідження.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...