Важлива віха для ЄС: Азербайджан і BP добудовують конкурента "Північного потоку-2"

Bloomberg
Bloomberg

Провідний постачальник фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків

Трансадріатичний газопровід (TAP), який передбачає транспортування азербайджанського газу до Європи, практично завершено Фото з відкритих джерел

Після двох теплих зим і пандемії коронавірусу, що впустили попит на газ, європейські газові ринки перенасичені. Проте скоро почне працювати новий Трансадріатичний газопровід. Він покликаний змінити динаміку ринку, де більша частина постачань припадає на Росію та Північне море.

Про це пише Bloomberg.

BP ("Бі-Пі" — британська нафтогазова компанія) і державна нафтова компанія Азербайджану завершують будівництво Трансадріатичного газопроводу, який відкриє коридор для газових потоків до південної Європи.

Перенасичені європейські ринки природного газу ось-ось отримають нове джерело постачання, оскільки BP з партнерами завершили будівництво нового великого газопроводу з Азербайджану в південну Європу.

878-кілометровий Трансадріатичний газопровід (TAP) "практично завершено" — через чотири з половиною роки після початку будівництва ділянки — повідомили розробники проєкту у вівторок. Зараз партнери готуються до комерційного запуску і пропонують нові потужності покупцям.

За словами керівника аналітичної групи S&P Global Platts Джеймса Хакстеппа (James Huckstepp), новий приплив газу збільшить навантаження на європейську газорозподільну мережу, яка і так ледь справляється з незвично високими обсягами зберігання і постачання зрідженого природного газу. По новому газопроводу потечуть додаткові 8 мільярдів кубометрів газу на рік в Італію та 1 мільярд кубометрів в Грецію і Болгарію. Це змінить динаміку ринку, де більша частина постачань припадає на Росію та Північне море.

"Трансадріатичний газопровід для Європи, особливо для Південної — це "ведмежий" фактор (на пониження, прим. перекл.) — сказав Хакстепп. — Побічно він позначиться і на північно-західній Європі, адже це означатиме, що менше газу експортуватиметься на південь".

Маршрут газопроводу протяжністю 878 км - Греція, Албанія, Адріатичне море (офшорна частина), Італія wikipedia.org

Трансадріатичний газопровід починається поблизу села Кіпі в районі Еврос на греко-турецькому кордоні, де він з'єднується з Трансанатолійським трубопроводом. Він проходить через північну Грецію, перетинає Албанію та Адріатичне море, виходить на берег в південній Італії та підключається до італійської газової мережі.

Закінчення будівництва — важлива віха для Європейського Союзу, який роками намагався урізноманітнити російські джерела постачань газу. І якщо Німеччина підтримує спірний російський проєкт "Північний потік-2" з доставляння газу на континент через Балтійське море, то Трансадріатичний газопровід як частина Південного коридору став альтернативним джерелом енергії з країн, що знаходяться поза російським контролем. Газопровід буде наповнюватися азербайджанським газом з Каспійського моря і пройде через Туреччину в Італію — і користується підтримкою цих країн.

Новини за темою: Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Сьогодні на Росію припадає близько третини обсягу постачань газу в Європу. За Трансадріатичним газопроводом піде низка інших проєктів, теж спрямованих на зниження залежності від російського газу — в тому числі Baltic Pipe ("Балтійська труба") для норвезького газу з Норвегії до Польщі та нові термінали СПГ на європейському узбережжі.

Ці проєкти спрямовані на усунення побоювань, що Європі не вистачає різноманітних джерел газопостачання з інших регіонів-виробників. Вони являють собою "єдиний фронт проти Росії", який набирає силу, йдеться у вересневому звіті S&P Global Platts.

Партнерами по Трансадріатичному газопроводу стали BP, Азербайджанська державна нафтова компанія Socar, головний оператор трубопроводів Італії Snam SpA, бельгійська компанія Fluxys і іспанська Enagas SA.

За словами аналітика Bloomberg Intelligence Ельчина Мамедова, ефект від нових постачань на ринок стане повністю зрозумілий, коли газопровід вийде на повну потужність. Зазвичай на це йде близько пів року з моменту запуску, але зараз це може зайняти більше часу, оскільки надлишок газу на європейському ринку дещо обмежить попит на азербайджанський газ.

"Трансадріатичний газопровід значно поліпшить енергетичну безпеку і диверсифікацію в південній Європі. І дозволить регіону домогтися від Газпрому більш вигідних пропозицій за цінами", — припустив Мамедов.

Після двох теплих зим і пандемії коронавірусу попит на газ в Європі падає, і запаси газу значно перевищують середньосезонні показники, а контрольні ціни нижче середнього рівня за десять років.

На думку старшого газового трейдера голландської енергетичної компанії Eneco Ахмеда Хаммудана (Ahmed Hammoudan), ефект від нових постачань з Азербайджану в південній Європі буде "разючим".

За словами Хакстеппа, регіону буде потрібно менше СПГ і російського газу, і це допоможе ще більше скоротити розрив між італійськими та голландськими контрактами.

"Ми вже бачили, що розрив між PSV і TTF знижується, і заохочувальні виплати, які ми спостерігали в останні п'ять років, йдуть", — сказав він.

Ванесса Дезем

За матеріалами: ІноЗМІ

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...