Новини » Світ Читать эту новость на русском

В пошуках позаземного життя: Вчені змоделювали клімат молодої Венери

The Universe. Space. Tech
The Universe. Space. Tech

Міжнародний науково-популярний журнал з астрономії та космонавтики

Сучасна Венера (ліворуч) і гіпотетична молода Венера (праворуч) NASA/Jet Propulsion Laboratory-Caltech

На зорі космічної ери багато вчених сподівалися, що умови на поверхні Венери нагадують земні і там існує життя. Але зібрані міжпланетними місіями дані вщент розбили ці очікування.

Про це пише The Universe. Space. Tech.

Виявилося, що за придатністю до життя друга планета є повним антиподом Землі. Середня температура її поверхні становить 460°C, а атмосферний тиск перевищує 90 атмосфер. Жодна відома нам форма життя не протримається в таких умовах і декількох секунд.

Але хоча зараз поверхня Венери абсолютно непридатна для життя, це не означає, що так було завжди. Згідно з сучасними уявленнями, відразу після формування вона була покрита океаном рідкої магми, а венеріанська атмосфера містила велику кількість водяної пари. Подальші події залежали від часу застигання цього "магматичного океану". Якщо воно тривало довго (близько 100 млн років), то під дією сонячного випромінювання вода в газовій оболонці планети поступово розщепилася б на кисень і водень. Останній, як найлегший газ, випарувався б у космос, а кисень - поглинувся магмою. В результаті після затвердіння поверхні Венера відразу стала би планетою з сухою поверхнею, практично без води.

Можливі сценарії розвитку клімату Венери M.J. Way and A.D. Del Genio, J. Geophys. Res.

Але якщо океан магми застиг швидко (протягом декількох мільйонів років), значна частина водяної пари повинна була сконденсуватися, і в результаті Венера обзавелася б власною гідросферою. Команда співробітників Інституту космічних досліджень імені Годдарда вирішила дослідити цю можливість. За допомогою суперкомп'ютера NASA вони змоделювали 45 можливих сценаріїв подальшого розвитку клімату планети за різних варіантів складу атмосфери, кількості сонячного випромінювання і топографії.

Візуалізація однієї з симуляцій клімату стародавньої Венери, в якій вона володіла океаном M.J. Way and A.D. Del Genio, J. Geophys. Res.

Новини за темою: Отримано нові докази занесення життя з космосу

Моделювання показало: якщо рання Венера мала океан, то при певних факторах він міг проіснувати майже три мільярди років. За словами дослідників, умови, найбільш схожі на земні, були отримані в симуляції № 28. Якщо вихідний тиск на поверхні досягав приблизно чверть земного, атмосфера була багата на азот, а середня глибина океану становила 310 м, то на полюсах планети навіть міг випадати сніг.

Але навіть якщо Ранкова зірка і була колись життєпридатна, поступове збільшення сонячної активності і потужні вулканічні виверження призвели до незворотного парникового ефекту, що викликав втрату океану і радикальну трансформацію газової оболонки планети. Єдине місце, де могло вціліти гіпотетичне венеріанське життя, — верхні шари атмосфери. В даний час розроблено кілька проєктів астробіологічних місій, призначених для перевірки цієї можливості. Одна з них може бути запущена компанією Rocket Lab в 2023 р.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...