В передчутті холодної війни: Флот НАТО увійшов в Баренцове море вперше за 35 років

Bloomberg
Bloomberg

Провідний постачальник фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків

Військові навчання кораблів НАТО в Баренцевому морі, 5 травня 2020 року CC0/Public Domain, Curtsy photo LPhot Dan Rosenbaum, HMS Kent

Останніми тижнями російські бомбардувальники і підводні човни проводять патрулювання поблизу узбережжя США і їхніх союзників по НАТО. Між двома країнами виникли дипломатичні розбіжності щодо можливого продовження договору СНО-III. Знову поновилися бойові дії в Україні, де підтримувані Росією бойовики воюють з урядовими військами. Чому США якраз в цей момент вирішили спрямувати потужну групу кораблів на північ?

Про це пише Bloomberg.

Після численних російських провокацій США і Британія направили надводні кораблі в Баренцове море, зробивши це вперше за 35 років.

На Крайній Півночі, як її називають моряки, найсуворіші у світі води. Особливо суворе Баренцове море, що омиває північно-західне арктичне узбережжя Росії. У вузькій бухті є база Сєвєроморськ, де розміщуються кораблі найбільш боєздатного в Росії Північного флоту. На цьому тижні група кораблів у складі трьох американських есмінців, великого транспортного судна і британського фрегата увійшла у води Баренцева моря, зробивши це вперше після закінчення холодної війни. Щоб уникнути сюрпризів, ВМС США поінформували росіян про цей похід, хоча, за нормами міжнародного права, не зобов'язані це робити. Той район, де буде діяти цей загін кораблів, безсумнівно, у міжнародних водах, куди будь-яка країна може вільно направляти свої судна. ВМС повідомили, що проведуть серію навчальних занять в рамках бойової підготовки, у тому числі з питань боротьби з підводними човнами.

Діяти в цих місцях дуже непросто, навіть наприкінці весни, яка видалася відносно м'якою. Ці води знайомі морякам по мурманських конвоях часів Другої світової війни, коли судна союзників доставляли в Росію своїм партнерам по боротьбі з Гітлером бойову техніку, зброю і предмети постачання. Я бував у цих північних водах (не в Баренцевому морі, але за Полярним колом) багато років тому на авіаносці (тоді все пройшло як по маслу), а потім на есмінці, який в десять разів менший за авіаносець. Есмінцю було важко при сильних хвилях, і третина моєї команди безпорадно лежала на ліжках, страждаючи від морської хвороби. Обидва походи були після закінчення холодної війни у відносно спокійні і дружні часи, коли ми взаємодіяли з російським флотом. Зараз все не так.

Відносини між Росією і США швидко псуються. В останні тижні російські бомбардувальники і підводні човни проводять патрулювання поблизу узбережжя США і їхніх союзників по НАТО. Сполучені Штати висловили протест у зв'язку з тим, що росіяни провели випробування протисупутникової зброї. Між двома країнами виникли дипломатичні розбіжності з питання можливого продовження договору СНО-III, термін дії якого закінчується на початку майбутнього року. Знову поновилися бойові дії в Україні, де підтримувані Росією бойовики воюють з урядовими військами. Чому США якраз в цей момент вирішили спрямувати потужну групу кораблів на північ?

Новини за темою: У Росії з'являються вбивці супутників нового типу

На те є три головні причини. По-перше, це просто відповідь на провокації з боку Росії. Зокрема, російські надводні кораблі здійснюють активні та небезпечні маневри в східній частині Середземного моря неподалік від зони сирійського конфлікту. Російські бомбардувальники перевіряють північні кордони альянсу від Аляски до Балтики. І що найголовніше, ми бачимо, як нарощує свою активність в Північній Атлантиці російський підводний флот. Група надводних кораблів, яка, на відміну від підводних човнів, досить помітна, подає чіткий сигнал Москві.

По-друге, такий похід дає рідкісну, але дуже важливу можливість для бойової підготовки. Зазвичай американські кораблі діють у більш покірних водах в західній частині Тихого океану, в Середземному морі, Мексиканській затоці і центральній Атлантиці. За той суворий тиждень, що я провів у північних водах, мені стало зрозуміло, що нашим екіпажам треба частіше вивчати морську справу і практикуватися в найважчих умовах. Навчитися впевнено користуватися зброєю і приладами виявлення, і особливо поповнювати запаси в морі (приймати на борт пальне, боєприпаси і матеріальні засоби, прикріпившись до судна постачання в бурхливому океані) можна тільки в тому випадку, якщо робити це регулярно.

І нарешті, дуже важливо проводити такі операції спільно з членами альянсу. У цьому сенсі склад групи викликає розчарування. США хотіли, щоб у поході брала участь велика група кораблів, але свою згоду дали тільки британці. Норвежці, які зазвичай охоче співпрацюють поблизу свого узбережжя, цього разу пропали безвісти. Це викликає особливе здивування у зв'язку з тим, що генеральним секретарем НАТО є колишній прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг, який дуже рішуче дає відсіч поганим вчинкам росіян. Було б розумно розраховувати на те, що до США і Британії приєднаються німці, італійці та французи, у яких є надводні кораблі, здатні успішно діяти в північних водах. Вельми примітно і те, що в складі групи відсутня Канада, у якої найдовший кордон в Арктиці з країн-членів НАТО.

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

Цікаво те, що при відборі новітніх кораблів до складу ВМС США вибір кілька днів тому впав на фрегат типу "Фремм", спроєктований в Італії. Такі кораблі будуватимуть американські робітники на верфі у Вісконсині (її власником є італійська кораблебудівна фірма "Фінкантіері" (Fincantieri SpA), і цей вибір є наочним прикладом взаємодії та співпраці між американськими і європейськими оборонними компаніями. Це також буде сприяти вдосконаленню оперативної сумісності ВМС США і союзників по НАТО, у яких в складі флотів вже є фрегати такого типу. Будемо сподіватися, що з часом така співпраця сприятиме ширшій участі партнерів у далеких морських походах на кшталт того, який зараз виконують в Арктиці.

Проте навіть така маленька і скромна група кораблів чітко і ясно показує Росії, що Сполучені Штати і Британія готові діяти в суворих водах в тому куточку світового океану, який росіяни помилково вважають своїми володіннями.

Джеймс Ставрідіс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...