Новини » Світ Читать эту новость на русском

В Чумацькому Шляху може бути до 300 мільйонів потенційно придатних для життя планет, - дослідження

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Схожі на Землю екзопланети у поданні художника NASA/Ames/JPL-Caltech

За даними вчених, Чумацький Шлях може приховувати сотні планет, потенційно схожих на Землю. Кожна друга аналогічна Сонцю зірка нашої галактики, ймовірно, має навколо себе скелясті планети, які схожі з нашою планетою за розміром і так само, як вона, розташовані в населеній зоні.

Про це пише The New York Times.

Згідно з аналізом нових даних, отриманих з космічного апарату NASA "Кеплер", виявляється, що населених екзопланет, які, як вважають, існують в цій галактиці, насправді більше.

10 років тому група астрономів поставила за мету вивчити одне з найдавніших питань, що мучило філософів, учених, священників, астрономів, містиків та інших представників людської раси: скільки існує інших планет, подібних до Землі, якщо вони взагалі існують? Скільки існує далеких планет, придатних для життя в звичному для нас вигляді?

Їхнім інструментом став космічний апарат "Кеплер" (Kepler), запущений в березні 2009 року з розрахованою на три з половиною роки місією зі спостереження за 150 тисячами зірок на ділянці неба в Чумацькому Шляху. Він здійснював пошук випадків незначного зменшення яскравості зірки в результаті проходження екзопланети перед своєю зіркою-господарем.

"Це не чужі планети, а світ чужих планет", - сказав Вільям Борукі (William Borucki) в березні 2009 року, коли була запущена місія. Саме доктор Борукі, астроном, колишній співробітник дослідницького центру Еймса при NASA, який нині вийшов на пенсію, придумав цей проєкт і протягом 20 років переконував керівництво NASA втілити його.

Новини за темою: Астрономи підрахували кількість схожих на Землю планет в Чумацькому Шляху

Перш ніж апарат остаточно припинив роботу в 2018 році, він виявив серед цих зірок понад 4000 світів-кандидатів. Досі жоден з них не подавав ознак життя або придатності до життя (щоправда, вони дуже далеко, і їх важко вивчати). Спираючись на цю цифру, можна припустити, що в галактиці Чумацький Шлях існують мільярди екзопланет. Але скільки з них потенційно придатні для життя?

Після аналізу даних (він тривав два роки), отриманих за допомогою космічного апарата "Кеплер", команда з 44 астрономів на чолі зі Стівом Брайсоном (Steve Bryson) з Дослідницького центру Еймса отримала результат, який вони вважають остаточною відповіддю, принаймні на цей момент. Їхня робота була прийнята до публікації в рецензованому щомісячному науковому астрономічному журналі The Astronomical Journal.

Формальна мета запуску "Кеплера" полягала в тому, щоб виміряти число, зване "ЕТА-земля": відносна кількість зірок, подібних до Сонця, навколо яких обертається об'єкт розміром із Землю, розташований в населеній зоні, де досить тепло для існування на поверхні рідкої води.

Астрономи підрахували, що не менше однієї третини, а можливо, і цілих 90% зірок, схожих за масою і яскравістю на наше Сонце, мають в своїх населених зонах такі ж скелясті планети, як Земля, причому діапазон відображає впевненість дослідників у правильності обраних ними різних методів досліджень і припущень. Так чи інакше, це чималий успіх.

За оцінками NASA, в Чумацькому Шляху налічується не менше 100 мільярдів зірок, з яких близько чотирьох мільярдів подібні до Сонця. Якщо тільки у 7% цих зірок є придатні для життя планети (вельми консервативна оцінка), то в самому лише Чумацькому Шляху може перебувати до 300 мільйонів потенційно придатних для життя планет.

Новини за темою: Отримані нові докази занесення життя з космосу

"У своїх оцінках нам треба бути дуже обережними на випадок, якщо природа піднесе якісь сюрпризи в плані придатності планет до життя, - сказав Раві Кумар Коппарапу (Ravi Kumar Kopparapu), дослідник Центру космічних польотів імені Годдарда NASA в Грінбелті, штат Меріленд, і один з авторів доповіді. - Тому ми навмисно даємо занижені оцінки".

За розрахунками астрономів, найближча з таких планет повинна знаходитися на відстані в середньому близько 20 світлових років, а чотири з них мають бути від Сонця в межах близько 30 світлових років.

"Від початку місії до публікації результатів минуло 11 років, але тепер це все, - радісно повідомила в електронному листі Наталі Баталья (Natalie Batalha), астроном з Каліфорнійського університету в Санта-Крусі, яка керувала місією "Кеплера" протягом більшої частини його існування і була одним з авторів нової статті. - Це науковий результат, якого ми всі чекали, - і причина, з якої "Кеплер" був обраний для відправки в космос у грудні 2001 року".

Новий результат означає, що галактика як мінімум удвічі багатша і насиченіша, ніж передбачалося на основі одного з перших аналізів даних, отриманих за допомогою "Кеплера" в 2013 році. Це відкриття, зроблене Ендрю Говардом (Andrew Howard), Еріком Петігурою (Erik Petigura) і Джеффрі Марсі (Geoffrey Marcy), які не були членами команди, що працювала в рамках місії "Кеплера", дозволило зробити висновок: приблизно у 20% зірок, подібних до Сонця, в їхніх населених зонах є планети.

Як каже доктор Баталья, одним з кроків вперед на цей раз стало отримання додаткових даних з супутника GAIA, запущеного Європейським космічним агентством, який визначив положення і яскравість одного мільярда зірок. Ця інформація дозволила вченим, котрі працювали в рамках програми "Кеплера", скласти більш точну карту населених зон виявлених ними зірок.

Новини за темою: В пошуках позаземного життя: П'ять місій, які повинні розкрити загадку Венери

Ще одним кроком вперед стало підвищення якості обробки статистичних даних, хоча, як зазначила доктор Баталья, "статистичне обстеження за своєю суттю є неповним. Обдзвонити всіх громадян неможливо, не можна спостерігати кожну зірку".

У випадку з "Кеплером" це був серйозний недолік. Система орієнтації космічного апарату вийшла з ладу ще до того, як "Кеплер" завершив своє основне дослідження, в результаті чого він виявив тільки планети, що мають орбітальні періоди менше 700 днів, що приблизно вдвічі більше, ніж тривалість земного року.

Девід Шарбонно (David Charbonneau) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики в електронному листі написав, що він дещо скептично ставиться до результатів: "Місія "Кеплера" не виявила багатьох (а можливо, і взагалі ніяких) справжніх аналогів Землі, тобто планет з тим же радіусом і орбітальним періодом, що і Земля, і які, отже, отримують однакову кількість світла, і обертаються навколо зірок подібних Сонцю".

Як сказала тоді доктор Баталья, "у нас поки немає ніяких кандидатів на планети, які були б точними аналогами Землі з точки зору розміру, орбіти або типу зірки". І їх, як і раніше, немає. В результаті астрономам довелося екстраполювати дані планет, які вони бачили.

Хоча ці планети, виявлені "Кеплером", за розміром подібні до Землі (їх радіус становить від 0,5 до 1,5 радіуса Землі) і, мабуть, скелясті, ніхто докладно не знає, на що вони схожі. Невідомо також, чи можливе існування на них життя. Вони занадто далеко, щоб їх можна було вивчити більш детально. Поки нам відома тільки одна придатна для життя планета - наша власна.

Але є ще багато можливостей, щоб знайти таку планету. Вимірювання "Кеплером" числа "ЕТА-Земля" стосується тільки зірок, подібних Сонцю. Але в галактиці існує набагато більше інших зірок - менших за розміром і менш яскравих, званих "червоними карликами". Як пише у своїй статті Кортні Дресинг (Courtney Dressing), що нині працює в Каліфорнійському університеті в Берклі, в населених зонах 25%-50% червоних карликів також існують планети, хоча деякі астрономи побоюються, що спалахи випромінювання від таких зірок приречуть на загибель будь-яке життя, що спробує там зародитися. В аналіз нових даних з урахуванням чисел "ЕТА-Землі" червоні карлики не включені.

Планети червоних карликів актуальні для пошуку життя, оскільки "Кеплер" передав естафету космічного апаратові під назвою "Супутник для транзитних досліджень екзопланет" (Transiting Exoplanet Survey Satellite), або TESS, який був запущений в 2018 році, щоб "прочесати" все небо в пошуках екзопланет, що існують в межах кількох сотень світлових років від Землі — по сусідству. Дотепер TESS виявив 66 нових екзопланет і вніс в каталог більше двох тисяч кандидатів на них.

Як написав в електронному листі астрофізик з Массачусетського технологічного інституту і головний дослідник місії Джордж Рікер (George Ricker), вчені сподівалися, що більшість з цих планет будуть знайдені на орбітах червоних карликів, "позаяк близько трьох чвертей зірок в околиці Сонця є карликами спектрального класу М, в майбутнє десятиліття у TESS буде величезний простір для відкриттів!".

Доктор Баталья каже, що молоді вчені в майбутньому ще можуть знайти спосіб підвищити цінність параметра "ЕТА-Земля": "а поки це буде стандартом де-факто".

Значення параметра "ЕТА-Земля" має велике значення, і до цих пір він був невідомою величиною в математичному виразі, відомому як рівняння Дрейка. Він використовується астрономами для визначення кількості розвинених цивілізацій, які можуть існувати в галактиці і з якими ми коли-небудь могли б зв'язатися по радіо або іншим способом.

Настав час зайнятися наступною величиною в рівнянні Дрейка для позаземних цивілізацій — відносною кількістю цих світів, на яких виникає життя. Виявлення хоча б одного слизового гриба на який-небудь чужій скелястій планеті зробило б революцію в біології, і це є важливим завданням на наступну половину століття, коли люди продовжать вибиратися з власної шкаралупи у Всесвіт в нескінченному прагненні покінчити з нашою космічною самотністю.

Денніс Овербай

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...