live

Успадковані від СРСР мобільні ракетні комплекси Росії: Найбільш грізна зброя Кремля?

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Ракетні комплекси "Точка-У" на репетиції параду в Єкатеринбурзі wikipedia.org

Росії від Радянського Союзу дістався великий арсенал ракет як тактичного, так і дальнього радіусу дії. Москва не тільки не списала цю зброю, але і модернізувала. 

Про це пише The National Interest.

У Росії ракет більше за всіх, і Америка до неї не дорівняється?

Рухомі ґрунтові ракетні комплекси — це риса російських збройних сил. Величезні тягачі можна побачити на Красній площі в День Перемоги 9 травня, коли Росія проводить там військовий парад, а також на озброєнні в арміях низки пострадянських держав. Ці комплекси мають таку перевагу, як мобільність, якщо порівнювати їх з ракетами шахтного базування, хоча вони гірше захищені.

Ракетні важковаговики

За даними Центру міжнародних і стратегічних досліджень (Center for International and Strategic Studies), успадкована Росією від СРСР колекція ракет є найбільшою в світі і за кількістю, і за різноманітністю. "Росія залишається провідною державою в галузі створення ракет всіх типів, а російські ракетні війська стратегічного призначення становлять важливий елемент військової стратегії Москви…починаючи з перегородження доступу/блокування зони в локальних конфліктах і закінчуючи доставкою стратегічної ядерної зброї до цілей, що перебувають на інших континентах".

На додачу до ракет на основній території Росії у неї є ракетні комплекси в ексклаві під назвою Калінінградська область, які створюють загрозу території Польщі, Швеції, Німеччини, Білорусі, України, Литви і Латвії. За допомогою свого калінінградського арсеналу Росія може заблокувати частину Балтійського моря.

ОТР-21 "Точка"

У Росії є кілька версій ракети "Точка". Цей ракетний комплекс був спроєктований і прийнятий на озброєння в 1975 році. Він покликаний дати командиру на полі бою більше гнучкості в застосуванні сил, засобів і тактичних прийомів. Ракета може оснащуватися стандартною осколково-фугасною бойовою частиною, а також протитанковими, протипіхотними, протирадіолокаційними боєголовками і бойовими частинами для пошкодження ЗПС (злітно-посадкова смуга). Є і спеціальна ядерна головна частина потужністю 10 або 100 кілотонн.

Для перевезення ракети використовують тягач плаваючий. Він здатний пересуватися за межами дороги і долати глибокі водні перешкоди. Підготувати комплекс до пуску ракети можна всього за 16 хвилин. Послідовність стартових операцій забирає дві хвилини, а на перезарядку треба приблизно 20 хвилин. У машини є фільтраційна система, яка захищає екіпаж з трьох осіб від ядерної, біологічної та хімічної зброї.

Новини за темою: Як ракетний комплекс "Нептун" влучає у ціль: Нові подробиці випробувань та унікальне відео

"Іскандер"

"Іскандер" поступово приходить на зміну ОТР "Точка". У нього трохи більша дальність пуску і потужніша бойова частина. Траєкторія польоту ракети нижча, ніж у "Точки", а для наведення на ціль використовується система ГЛОНАСС, інерціальна система, а також РЛС спостереження за рельєфом місцевості. Це дуже точна ракета, кругова ймовірна помилка якої становить від п'яти до 10 метрів.

Комплекс "Іскандер" складається з двох машин. Тягач у "Іскандера" теж плаваючий. Кабіна екіпажу має систему РХБ захисту (радіаційного, хімічного, біологічного), а дах пускової установки броньований, що дозволяє краще захистити ракету порівняно з попередніми тягачами.

"Іскандер" і його варіанти розгорнуті в Калінінградській області, погрожуючи країнам регіону. З 2018 року низка варіантів "Іскандера" базується там на постійній основі.

"Яхонт"

Сімейство ракет "Яхонт" ("Онікс") має декілька варіантів: повітряного, морського і наземного базування. Ракети наземного базування успішно експортують в Індонезію та В'єтнам. Сирія теж закупила кілька тягачів і ракет, хоча більша їх частина була знищена в 2013 році в результаті ізраїльського авіаудару.

Росія та Індія спільно створили ракету "БраМос", яка схожа на експортний варіант "Яхонта".

Новини за темою: Як Росія мало не знищила українські повітряні сили

Радянські технології, російська модернізація

Ракети і пускові установки дісталися Росії у спадок від Радянського Союзу, як і велика частина російської військової техніки. І хоча деякі зразки трохи застаріли, рухомі ґрунтові ракетні комплекси, особливо із розміщених в Калінінградській області, можуть бути використані для блокування Балтійського моря у разі початку конфлікту в Європі.

Калеб Ларсон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...