Новини » Політика Читать эту новость на русском

Уроки війни в Карабасі: Що змінити в ЗСУ для звільнення Донбасу?

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

БПЛА "Байрактар" president.gov.ua

Для України вкрай важливо засвоїти досвід як Азербайджану, так і Вірменії у війні за Нагірний Карабах, щоб звільнити Донбас.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Пропоную тему для конференції, тим, хто цікавиться військовою справою, зібратися в Києві і поговорити. Війна в Карабасі показує новий формат ведення бойових дій пострадянськими країнами. На відео з прицілів і камер ми бачимо реальну картину бойових дій, яку можна аналізувати.

Для України важливо засвоїти досвід як Азербайджану, так і Вірменії. Азербайджан реалізує панування в повітрі силами різнорідного угруповання безпілотної і пілотованої авіації, засобів ППО; здійснив прорив позиційної оборони. Вірменський досвід цікавий як оборона в умовах панування в повітрі противника і його технологічної переваги.

Ми з вами розуміємо, що звільнити Донбас ми не зможемо суто дипломатичними методами - треба планувати військову операцію, інакше російську окупаційну армію не вибити. Щоб зробити це у відповідний час, треба готуватися.

Я, звичайно, буду писати сам про побачене, але, мені здається, є необхідність обговорити і зробити аналіз таких факторів:

  1. Доктрини і оборонне планування Вірменії та Азербайджану.
  2. Хід бойових дій. Чому не стріляють "Іскандери" і Су-30?
  3. Тактика сторін: цілі, завдання, управління, розвідка, концентрація сенсорів, високоточна зброя, міжвидова взаємодія, скритність маневру, раптовість.
  4. Управління військами, розвідка і цілевказівка в реальному масштабі часу.
  5. Досягнення локального панування в повітрі силами дронів; дрони проти військової ППО.
  6. Високоточна зброя як основний засіб вогневого ураження, падіння значення некерованого озброєння.
  7. Танки.
  8. Артилерія, РСЗВ і ОТРК.
  9. Професійна піхота і добровольці як основа армії. Неефективність мобілізації. Скільки журналів обліку встигають вести вірменський і азербайджанський командири рот?
  10. Інформаційно-психологічні операції та пропаганда

Новини за темою: Тріумф безпілотників "Байрактар" в Сирії: Уроки операції "Весняний щит" для Донбасу

Нинішнє військово-політичне керівництво України ніякої військової реформи не проводить, армія залишається організованою за давно застарілою радянською моделлю, в якій збережені всі її недоліки і загублені більшість достоїнств. Відсутній будь-який аналіз того, що відбувається в світі, відсутня програма розвитку ЗСУ, яка б відповідала сучасним вимогам. Мені здається важливим проаналізувати нові фактори війни в Карабасі. Досвід тільки тоді засвоєний, коли він структурований. Військова наука у нас де-факто в зародковому стані, а без цього неможливо змінити армію. Думаючим бійцям і командирам якісний аналіз був би корисний. Структуризація досвіду дає можливість впровадити його в документи оборонного планування - не зараз, звичайно, але колись.

Тому якщо є охочі - пишіть, я організую місце проведення, домовимося про час. Часу ні в кого немає, але раптом комусь такий формат буде цікавий - пишіть в коментарях, хто готовий прийти і обговорити, щоб було ясно, чи варто робити і скільки людей готові реально брати участь.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...