Унікальний радянський танк, який міг би витримати навіть ядерний вибух

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Об'єкт 279 - радянський важкий танк, розроблений в 1957 році в Ленінграді конструкторським бюро на чолі з Я. Ж. Котіним flickr.com

Автор американського видання розповідає про унікальний проєкт радянського танку "Об'єкт 279", розроблений в ленінградському конструкторському бюро у 1957-му році. Цей важкий танк, призначений для бою в умовах множинних ядерних вибухів, був створений в одному екземплярі. Зміна воєнної доктрини згубила цю схожу на космічний корабель машину.

Про це пише The National Interest.

Танк "Об'єкт 279" просто панував би на ядерних театрах воєнних дій в Європі.

У перші роки холодної війни і американські, і радянські військові планувальники припускали, що наступна європейська війна стане ядерною з першого пострілу. Стратегічна думка виходила з простої логіки: якщо і у США, і в СРСР були ядерні заряди — чому б їх не використати?

Виходячи з цього припущення, було створено безліч цікавих моделей військової техніки — причому не тільки танків, але й перших турбореактивних літаків, літаючих об'єктів на турбопропелерних двигунах тощо. Всі вони призначалися для того, щоб не залишити свою сторону беззбройною в перші години ядерного конфлікту, коли, як припускали військові планувальники, однією з перших цілей для знищення противником стануть аеродроми. Так само, як і ці літаки, "Об'єкт 279" був сконструйований так, що в разі чого він був би одним з небагатьох об'єктів, вцілілих на місці ядерного вибуху.

Новини за темою: Протистояння ядерних арсеналів США й Росії: Чия зброя виявиться ефективнішою в умовах реального зіткнення

"Об'єкт 279" був важким танком з деякими унікальними характеристиками, причому він був призначений не для гір, а скоріше для рівнинної місцевості, на якій він міг діяти навіть в умовах російського весняного бездоріжжя. Спеціально для дій в цих умовах творці додали своїй машині не дві, а чотири гусениці-трака. Мета — знизити тиск на ґрунт і зробити так, щоб танк не провалювався. Гусеницям відповідали дві гідропневматичні підвіски, прибудовані між гусеницями і корпусом машини.

Ці підвіски були порожними і могли використовуватися для зберігання палива, надаючи "Об'єкту 279" хороший радіус дії, незважаючи на великий двигун і досить пристойну масу цього танка з категорії тяжких. Двигун теж був просто звір — дизельний 1000 кінських сил. Це дозволяло розганяти танк до 35 миль в годину (55 кілометрів на годину).

Головна гармата в "Об'єкта 279" була дуже великою, калібром 130 міліметрів. Хоча її розробили в 1950-х, така гармата вважалася б великою навіть за сьогоднішніми стандартами. Для порівняння: американський танк М-1 ("Абрамс") має 120-міліметрову гармату.

Але ось що по-справжньому унікальне в "Об'єкті 279", то це броня. У неї було подвійне навантаження — її треба було зробити здатною витримувати попадання протитанкових снарядів і ядерних вибухів. Так що "Об'єкт 279" був дуже схожий на літаючу тарілку. У нього був великий, але не високий корпус у формі диска, що звужується донизу. Товщина броні корпусу різнилася в різних місцях, але на максимумі вона досягала приголомшливих 270 міліметрів.

Велика вага "Об'єкта 279" призначалася для того, щоб не дати танку бути перевернутим і знищеним вибуховою хвилею від ядерного вибуху, а дископодібний корпус, звужуваний донизу, змушував танк міцно чіплятися за землю. Башта "Об'єкта 279" була захищена ще краще за корпус, у неї були 320 міліметрів сталевого захисту.

Новини за темою: Військовий спадок СРСР: П'ять найбільш грізних видів озброєнь

Погубили "Об'єкт 279" не страшні бої, а зміни в доктрині ведення війни. Мірою того, як холодна війна розвивалася, американські та радянські планувальники змінили свої уявлення про час ядерного конфлікту. Вони поступово перейшли до переконання, що першими пострілами наступної війни в Європі не будуть ядерні боєприпаси, як передбачалося раніше, — спочатку заговорять залпи звичайних озброєнь. Другою причиною "загибелі до народження" "Об'єкта 279" — зміни в доктрині броні. Замість строкатого набору легких, середніх і важких танків стратеги перейшли до ідеї "універсального" танка. Перемогла так звана концепція Головного танка. В "Об'єкта 279" просто не залишилося ніші в стратегічних задумах, яку б він міг заповнити.

Калеб Ларсон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...