Україну можуть позбавити безвізу й макрофінансової допомоги ЄС

Олеся Яхно
Олеся Яхно

Політичний експерт

Матті Маасікас Інтерфакс-Україна

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас натякнув на те, що Україна може втратити безвіз через наступ влади на антикорупційні органи.

Про це пише Олеся Яхно на своїй сторінці в Facebook.

Дорога, яка веде до скорочення співпраці з ЄС

Думаю, багато хто звернув увагу на слова глави Представництва ЄС в Україні Матті Маасікаса з приводу значущості в двосторонньому співробітництві (в тому числі для безвізового режиму) збереження незалежності антикорупційних органів. До цього була заява послів G7.

Дослівно в Twitter-акаунті Маасікас написав: "боротьба з корупцією за допомогою сильних і незалежних інституцій є центральною частиною співпраці між ЄС і Україною в сферах від безвізового режиму до макрофінансової допомоги. Ці принципи (висловлені G7 - ІФ-У) також необхідно застосувати, коли український парламент призначає представників для вибору нового керівника САП".

Фактично глава Представництва ЄС в Україні нагадує про умови безвізу і неприпустимість спроб демонтажу антикорупційної інфраструктури. І не дарма. У тому сенсі, що є питання до того, як йде призначення членів конкурсної комісії, яка обиратиме нового антикорупційного прокурора.

Але допускаю, що не тільки це питання викликає побоювання і може послужити приводом для постановки питання про умови, які вможливили отримання безвізу. Є й ряд інших факторів, які точно не працюють у напрямку збереження та посилення співпраці з ЄС. А саме:

1. Рішення КС про незаконність призначення директора НАБУ Артема Ситника.

Новини за темою: Правова колізія, або Хто заклав міну під директора НАБУ Ситника

2. Практика, що стала вже масовою, підпалів будинків і автомобілів - колишнім політикам/чиновникам і антикорупційним розслідувачам/активістам.

3. Тиск на "Прямий канал", майно якого, судячи з усього, намагаються заарештувати під приводом псевдозвинувачень, і потім продати. ДБР, як ми знаємо, звернулося до Печерського суду за дозволом проведення обшуків на телеканалі. Допускаю, що ДБР (у згоді з ОП) намагається паралізувати роботу опозиційного каналу, і далі через АРМА продати майно і поміняти менеджмент на лояльний до влади.

Такий поступовий розворот України у зворотному напрямку від цивілізованих правил не зможе залишатися непоміченим. Здавалося, такі практики, як переслідування опозиційних ЗМІ та підпали майна, - давно в минулому. Але ні, як бачимо, через тривалу перерву - вони повертаються. Якщо комусь у владі здається, що це може залишитися поза увагою, то це не так - підтвердження цьому заяви послів G7 і глави Представництва ЄС в Україні.

ЄС не надав би Україні безвізовий режим, якби бачив авторитарні тенденції. І якщо тенденція на згортання базових демократичних цінностей буде продовжуватися, це неминуче призведе до питання про призупинення безвізового режиму, як і припинення зовнішньої допомоги.

Чинній владі треба займатися не гонитвою за опонентами. І не відкотом до окремих старих практик, знесмислюючи тим самим значущі результати свого попередника. А позначити 2-3 реалістичні завдання в продовження розвитку України, і на цьому концентрувати зусилля моновлади.

Олеся Яхно

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...