Українська вакцина від COVID-19: Великий прорив учених або черговий розпил бюджету?

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Максим Степанов і лікарі Фото з відкритих джерел

Глава МОЗ Максим Степанов сьогодні на брифінгу розповів, як проходять дослідження української вакцини від коронавірусу і коли вона з'явиться на полицях аптек. Але чи варто довіряти цій розробці і фінансувати її з бюджету?

Українська коронавакцина. Хвіст виляє собакою?

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

Я довго стримувався від коментарів з приводу "великого прориву українських вчених". Але сьогоднішній брифінг міністра змушує дати оцінку.

Що конкретно сказав міністр? До цього були якісь туманні переможні реляції з приводу успішної доклініки і видатного досягнення без деталей. Зрозуміло, звіт про доклініку ніхто не показує, тому що він РЕАЛЬНО не існує.

Отже, ранкові цитати Степанова:

"Ці дослідження тривали 6 місяців. Починаючи з квітня я постійно був на зв'язку з нашими вченими, вони мені доповідали про те, що у них відбувається, що саме вони вирішили робити..."

"Це довгий процес, проведення всіх доклінічних досліджень. І ось вчені, молекулярні біологи провели плідну роботу (увага!) з відбору ОПТИМАЛЬНОГО ЧИСЛА епітопів, антигенів, щоб створити комбіновану вакцину і надійно забезпечити тривалий імунітет..."(?)

"Вони намагалися знайти оптимальну кількість антигенів..."

"Вони отримали дуже стійкий результат щодо вироблення антитіл організмами відповідно тварин..."

"Більше того, ця вакцина, цей кандидат у вакцини, показала повну нейтралізацію вірусу на клітинах людини..."

"Ці дослідження, проводилися, тому що в Україні, як ви знаєте, ми тільки почали відновлювати лабораторії... І тим більше такого типу захисту... (?) Вони використовували лабораторії, які розташовані в США, Туреччині в тому числі. Така спільна розробка наших вчених Інституту мікробіології АН, американських компаній" (?)

"Нам потрібно пройти 3 фази клінічних досліджень. Зараз визначається виробництво, де ці фази будуть пройдені..."

Новини за темою: Який шлях повинна подолати вакцина від її "винаходу" до полиць аптек

"Але ми говоримо, що це кандидат український..."
"Якщо очікування підтвердяться, то вже через... десь рік ми можемо отримати оригінальну українську вакцину від COVID-19..."

"Президент України і я повністю підтримуємо ці розробки, президент взагалі налаштований повністю відновити вакцинне виробництво... Ми говоримо не тільки про вакцину проти COVID-19, про рутинні вакцини, їх 10 в календарі..."

"При цьому ми маємо своїх вчених, здатних це зробити..."

"У мене була така впевненість, що нарешті є приємні новини. Це класна новина..."

"Що ми почули від скептиків, які чомусь вирішили, що вони розбираються, в тому числі, у виробництві вакцин..." (Що почули?)

"Що можу їм сказати: позбавляйтеся від комплексу неповноцінності... Я вам більше того скажу, коли ви іноді тримаєте в руках телефон або інші вакцини, які ви використовуєте в повсякденному житті, знайте, що дуже ЧАСТО це роблять українські вчені, які завдяки такій політиці ігнорування нашої науки, виїхали за кордон."

"Не треба говорити, що передчасно це фінансувати, так говорили 30 років. Нарешті президент і влада повірили в українських вчених і ми ТОЧНО будемо це фінансувати..."

Новини за темою: Гонка вакцин від COVID-19: Які препарати вже на фінішній прямій?

Хто і як привіз в Україну прототип вакцини? З якими документами, на якій підставі це щось перетнуло кордон? Чому це щось називають українською вакциною?

На ФБ-сторінці автора цього "прориву" Майкла Фаворова є пост про якийсь білок, який після введення мишам, дозволив нейтралізувати їх сироватками вірус в культурі клітин людини. Все це відбувалося в США.

В сухому залишку. Реального кандидата немає, доклініки немає, про що взагалі йдеться? Але держава вже зібралася за словами міністра це фінансувати. Може пора вже згадати про Інститут мікробіології та імунології ім. Мечникова в Харкові (за радянських часів Інститут мікробіології, вакцин і сироваток), де, наприклад, вчені в умовах тотальної багаторічної відсутності фінансування створили реальний прототип розщепленої дифтерійної вакцини (на відміну від анатоксину ця вакцина буде перешкоджати зараженню). Де я проводжу унікальні дослідження щодо поствакцинального імунітету та персоніфікованої вакцинації? Може пора робити держзамовлення комерційному підприємству "Біолік" в Харкові, де без будь-якої державної підтримки протягом останніх років сертифікований по GMP унікальна вакцинна ділянка і випускаються АКДС, АДС, АДС-м, АТ, АС? Створені робочі місця для українців, сплачуються податки в Україні і поки ще підтримується збиткове високотехнологічне виробництво.

Але хвіст виляє собакою, фантастична українська коронавакцина все більш і більш знаходить плоть і кров.

Андрій Волянський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...