Україна розробляє ракети, здатні потопити російський флот

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Українська дозвуковая маловисотна протикорабельна ракета "Нептун" wikipedia.org

Ніхто і не припускає, що українські ВМС можуть в тих чи інших обставинах безпосередньо вступити в бій з кораблями російського флоту. Але Росії слід турбуватися не про українські кораблі. Конструкторське бюро "Луч" розробляє протикорабельну ракету Р-360 комплексу "Нептун".

Про це пише Forbes.

Коли в 2014 році російські війська вторглися до Криму, вони швидко захопили портові споруди українських ВМС і багато застарілих українських військових кораблів радянського зразка.

Після завершення анексії в України залишився тільки один великий військовий корабель — фрегат "Гетьман Сагайдачний" довжиною в 123,5 метра і кілька десятків невеликих суден.

Українські ВМС, що безнадійно відставали за чисельністю корабельного складу від російських ВМС, запустили програму термінового переозброєння, що передбачає придбання патрульних катерів декількох класів з артилерійським озброєнням. Але під час наступної війни з Україною Росії слід турбуватися не з приводу цих патрульних катерів з артилерійським озброєнням — у неї повинні викликати занепокоєння протикорабельні ракети, які Київ також планує закупити.

ВМС України мають намір придбати патрульні катери не менше трьох типів. По-перше, це катери класу "Гюрза-М", які будуть побудовані на українському підприємстві. Київ планує побудувати 20 з 23-метрових патрульних кораблів, на кожному з яких буде встановлено по два бойові модулі з 30-міліметровими гарматами, але станом на 2020 рік він збудував тільки сім. Після інциденту, що стався в листопаді 2018 року в контрольованій Росією Керченській протоці, що з'єднує Чорне море і менше за розміром Азовське море, два такі катери були заарештовані і два роки перебували в Росії.

Новини за темою: Як ракетний комплекс "Нептун" влучає у ціль: Нові подробиці випробувань та унікальне відео

Тим часом у рамках загального пакету військової допомоги в розмірі 1,5 мільярда доларів Вашингтон передав Києву два списаних патрульних катери берегової охорони США класу "Айленд" (Island) довжиною 34 метри з одною 25-міліметровою гарматою і двома патрульними катерами класу "Марк VI" (Mark VI), довжиною 26 метрів з двома 25-міліметровими гарматами.

А в червні Пентагон оголосив про можливий продаж Україні ще 16 катерів класу "Марк VI" за 600 мільйонів доларів. Крім того, Київ і Вашингтон ведуть переговори про передачу ще трьох катерів класу "Айленд".

Після надходження всіх катерів у бойовій корабельний склад ВМС України можуть увійти один фрегат і кілька десятків сучасних патрульних катерів.

Але навіть ці додаткові сили не можуть зрівнятися з Чорноморським флотом ВМС Росії, на озброєнні якого є ракетний крейсер, великий протичовновий корабель, п'ять ракетних катерів, сім підводних човнів і два десятки патрульних катерів. Не кажучи вже про підкріплення, яке російський флот міг би направити в Чорне море через Босфор.

Тверезо оцінюючи ситуацію, ніхто і не припускає, що у воєнний час українські ВМС безпосередньо вступлять в бій з російськими ВМС. Військовий флот Києва для цього не призначений. Насправді всі ці патрульні катери являють собою мобільні вузли у системі оповіщення про морську обстановку, в яку також входять берегові спостережні пункти, наземні радари і невеликі безпілотні літальні апарати.
Іншими словами, ці кораблі є частиною системи виявлення. І ця система виявлення незабаром зможе передавати дані в підрозділ дорожньо-мобільних протикорабельних ракетних комплексів. Росії слід турбуватися не про патрульні кораблі, а про ракети.

Адже ракетам все одно, звідки їх запускають. Якщо для України запускати протикорабельні ракети з суші дешевше і простіше, ніж розгортати флот вразливих ракетних сторожових катерів, то чому б Україні не відмовитися від дорогої програми побудови військових судів на користь покупки дешевих вантажних автомобілів з комплектом не таких дешевих крилатих ракет?

Українське конструкторське бюро "Луч" розробляє протикорабельну ракету Р-360 комплексу "Нептун". Ракетні стрільби почалися в 2019 році. Державні випробування комплексу тривали і в червні.

Як заявляють в уряді України, "ракетний комплекс "Нептун" призначений для ураження бойових кораблів класів есмінець, фрегат, корвет, десантних і танкодесантних кораблів і транспортів противника, які діють як самостійно, так і у складі окремих корабельних груп і десантних загонів, берегових радіоконтрастних цілей в простих і складних метеорологічних умовах, в будь-який час доби і пору року при активній вогневій і радіоелектронній протидії супротивника".

Малопомітна ракета "Нептун" з системою РЛ-наведення може вражати кораблі на відстані до 280 кілометрів, а це означає, що з власної території Україна може створювати загрозу ракетного удару по цілях приблизно на половині акваторії Чорного моря. В залежності від кількості батарей "Нептун", які розгорне Україна, це може перетворити регіон на неминучу ракетну "пастку" для російських кораблів.

"Ракети проєкту "Нептун" є перспективною українською розробкою і у разі запуску серійного виробництва можуть стати вагомою зброєю стримування", — заявляють в уряді України.

Девід Екс

За матеріалами: ІноЗМІРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...