Україна може істотно поповнити бюджет податками, не збільшуючи навантаження на бізнес

В'ячеслав Черкашин
В'ячеслав Черкашин

Старший аналітик з податкових питань Інституту соціально-економічної трансформації

Фото з відкритих джерел

Оригінал на сторінці В'ячеслава Черкашина в Facebook

"Боже, в якій холодній країні ми живемо. У нас все приховано, все в підпіллі. Радянського мільйонера не може знайти навіть Наркомфін з його надпотужним податковим апаратом" ("Золоте теля").
 
Експерти МВФ у своїй роботі "How to Get More from Tax Administrations?" спантеличилися питанням ефективності податкових адміністрацій (ПА), а саме відповіли на питання про те, як збирати більше податків без підняття податкового навантаження (що надзвичайно актуально для України). Оцінивши ступінь впровадження ключових практик податкового адміністрування (таких, як автоматична ризик-орієнтована система-CRM та електронний аудит, накопичення і використання сторонніх даних, включаючи міжнародний обмін податковою інформацією, ступінь цифровізації послуг і сервісів, ступінь прозорості діяльності ПА) серед країн з ринком, що формується, і країн з низькими доходами, було встановлено, що країни з високою операційною ефективністю на збирають в середньому на 3,25% ВВП більше податків за інших рівних умов. Говорячи простіше, українська податкова служба лише за рахунок поліпшення якості адміністрування здатна знайти в бюджет кілька десятків мільярдів гривень, не вдаючись до зростання податкового тиску.
Крім цього, цікавим є аспект регулювання чисельності контролюючих органів (згадаємо, наприклад, дискусії про чисельність Служби фінансових розслідувань). Так ось, надмірне укомплектування персоналом стає контрпродуктивним при перевищенні критичного порогу, яким є чисельність більше 0,25% робочої сили (гранична вигода від додаткового персоналу стає негативною). Для України цей показник з урахуванням даних органів статистики становить 43,5 тис. осіб (17 382 тис. * 0,25%), в той час як на сьогодні гранична чисельність податкової та митної служб, а також ще не ліквідованої ДФС становить близько 42 тисяч, тобто майже максимум (можна вже не скорочувати, але збільшувати не можна!).
 
В'ячеслав Черкашин

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...