Турки зупиняють роботу газопроводів "Газпрому"

Rzeczpospolita
Rzeczpospolita

Щоденне видання суспільно-політичного та економічно-правового профілю

Символічний зварний шов, який знаменує закінчення кампанії з укладання морських трубопроводів першої нитки "Турецького потоку" TurkStream

Газопровід "Турецький потік" зупинений на два тижні, а з кінця травня не працює другий газопровід "Газпрому" - "Блакитний потік". Що відбувається?

Про це пише Rzeczpospolita.

Газопровід "Турецький потік", який обійшовся "Газпрому" в 7 мільярдів доларів, по якому з початку року в Туреччину надходив російський газ, буде, як заявив його турецький оператор "Боташ", зупинений на два тижні. Це вже другий випадок простою за останні два місяці. Перший тривав тиждень з 23 до 29 червня. Тоді його ініціював "Газпром", який заявив про необхідність провести планове техобслуговування.

Правда, однак, є такою, що Туреччина різко скорочує закупівлю російського газу. З кінця травня не працює також "Блакитний потік" — другий газопровід "Газпрому", за яким в цю країну йшов газ. Його потужність складає 16 мільярдів кубометрів на рік. Там спочатку теж проводилося техобслуговування, але після його завершення газопровід так і не відновив роботу через відсутність нових замовлень.

З "Турецьким потоком" може статися те саме. Роботи завершаться 10 серпня, але, як звертає увагу портал Фінанс.Ру, серпень може стати для Туреччини першим за 20 років місяцем без російського газу.

В обох випадках причина криється в тому, що в Туреччині знижується попит на російський газ. В умовах перенасиченості ринку і низьких ринкових цін сировина з Росії не витримує конкуренції. У першому кварталі турки скоротили обсяг закупівель на 70% у річному обчисленні, порівняно з показниками дворічної давнини він зменшився в 14 разів.

Новини за темою: Чому й хто боїться російського газопроводу "Північний потік-2"

Росія перестала виступати для них основним постачальником. Її змінили в цій ролі Азербайджан та Іран. Крім того, Туреччина замінює російську сировину скрапленим газом. У травні на найбільших хабах Європи він коштував 40-50 доларів за 1 000 кубометрів, у червні ціна піднялася до 72 доларів, а в липні знову впала до 55-67.

Газпром продає свій газ дорожче, але намагається зберегти клієнтів, пропонуючи їм перенести терміни оплати на найближчу зиму або навіть на наступний рік. Турок, однак, така пропозиція не приваблює. З квітня, згідно з контрактом, вони повинні платити російському концерну 228 доларів за 1 000 кубометрів, ця ціна вище цін на вільному ринку в чотири рази.

У червні російський газ продавався в Європі в середньому по 94 долара за 1 000 кубометрів, що на 9 доларів нижче точки рентабельності "Газпрому" (105 доларів, за даними агентства "Фітч"). У другому кварталі доходи компанії від експорту виявилися найнижчими з 2002 року. Між тим обсяг імпорту СПГ у Туреччину зріс на 300%. Основними постачальниками стали Катар і США. Крім того, турки закуповували скраплений газ в Алжирі, Нігерії, Камеруні та Єгипті.

Івона Трусевич

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...