Туреччина і Росія вступають в нову еру війн найманців

The Washington Post
The Washington Post

Найбільша американська щоденна газета

Президентові Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану вигідна ескалація конфлікту в Нагірному Карабасі

Infografik WELT

В черговій сутичці Вірменії та Азербайджану в Нагірному Карабасі Туреччина і Росія, ймовірно, залучають на передову найманців, які показали свою ефективність в протистоянні в Сирії та Лівії.

Про це пише The Washington Post.

Новий раунд бойових дій, що почався минулими вихідними в Нагірному Карабасі, гірському анклаві етнічних вірмен, оточеному територією Азербайджану, став найкривавішим моментом з 1990-х років, коли дві колишні радянські держави вели війну через спірні регіони, поки в 1994 році за посередництва Росії не було досягнуто припинення вогню, пише The Washington Post.

"Обидві країни мобілізували свої збройні сили і звинувачують одна одну в провокуванні насильства і вбивствах мирних жителів. Ситуація ускладнилася втручанням Туреччини, яка, на відміну від попередніх загострень, коли вона закликала до припинення бойових дій, рішуче підтримала Азербайджан і, як стверджується, навіть залучена в зіткнення. Вірменські чиновники заявили, що турецький F-16 збив вірменський винищувач. Чиновники Азербайджану і Туреччини відкинули це звинувачення", - повідомляє видання.

"Що ще цікавіше, і Туреччина, і Вірменія стверджують, що інша сторона залучає найманців на передову", - пише оглядач газети Ішан Тхарур, вказуючи на інформацію, передану The Guardian, згідно з якою в останні тижні була найнята група сирійських бойовиків з провінції Ідліб, де Туреччина має значний вплив, для роботи на приватну турецьку військову компанію, що діє в Азербайджані. (...) "Анкара заперечує ці твердження і різко обрушилася на уряд в Єревані, звинувативши його в тому, що він привозить курдських ополченців із забороненої Робочої партії Курдистану (РПК) для допомоги в навчанні вірменських бойовиків у Нагірному Карабасі (...)",- йдеться в статті.

Новини за темою: Війна в Нагірному Карабасі: Ердоган кидає виклик Путіну?

Ці звинувачення, пише The Washington Post, "вказують на більш широкий феномен, що набуває поширення, - найманські підприємства на передових рубежах війн XXI століття. Зрештою, Туреччина створила шаблон залучення сирійських бойовиків до своїх проксі-війн, коли відправила сотні людей до Лівії на допомогу уряду в Тріполі. Її очевидна залученість на боці Азербайджану робить внесок в очевидний набір геополітичних конфронтацій, ініційованих президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, включаючи вступ в громадянську війну в Лівії, забезпечення останньої лінії оборони повстанців на північному заході Сирії, участь у напруженому морському диспуті в східному Середземномор'ї, до якого залучені Франція та інші європейські уряди, і ведення давніх боїв з курдськими сепаратистами, які діють на кордонах Сирії та Іраку".

"Більшість сирійських бойовиків в Лівії були найняті Туреччиною, яка спонсорує ополченців всередині Сирії, які виступають проти уряду сирійського президента Башара Асада", - повідомили раніше в цьому році кореспонденти The Washington Post Карім Фахім і Закарія Закарія. (...) Але Анкара не самотня на цьому фронті. Група Вагнера, російська приватна військова компанія, пов'язана з Кремлем, дислокувала найманців по широкому спектру світових полів битв, від східної України до Сирії та Лівії. Також - часто за фінансової підтримки Об'єднаних Арабських Еміратів - як сухопутні війська у громадянських війнах в Ємені та Лівії виступали суданські бойовики".

Кореспонденти The Washington Post повідомили, що сотні сирійців, пов'язаних з режимом Асада і його російськими покровителями, також були найняті для підтримки лівійського командира Халіфи Хафтара, чий наступ на ПНР був успішно відбитий за допомогою Туреччини на початку цього літа. У доповіді ООН цього місяця повідомлялося про 338 російських військових вантажних авіарейсів із Сирії до Лівії на підтримку групи Вагнера, що діє на боці Хафтара. У доповіді також говорилося, що Росія, ОАЕ, Катар, Туреччина і Йорданія всі порушують ембарго ООН на постачання зброї Лівії, переправляючи військове обладнання і поставки протиборчим сторонам конфлікту.

Новини за темою: Війна в Нагірному Карабасі: Вплив Росії й Туреччини та перспективи для України

"Прості сирійці стали пішаками в цій регіональній пожежі. "Коли сирійська економіка і валюта обвалюються, потенційним бойовикам важко відмовитися від щедрих фінансових пакетів, пропонованих при відправці до Лівії, які включають зарплату в розмірі 2 тис. доларів на місяць і аванс в 500 доларів для сімей, що залишилися в Сирії, і обіцянку виплатити кілька тисяч доларів у вигляді компенсації в разі смерті", - писала газета.

"Пів десятиріччя тому крах держави і економічні труднощі розглядалися як рушійні сили для ісламістських бойовиків, що стікаються в хаос сирійської війни, - йдеться в статті. - Тепер деякі з цих бойовиків направляються в нові зони конфліктів, які розпалюються конкуруючими державами. Переважання сирійських бойовиків у таких місцях, як Лівія, стверджує Фредерік Вері, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир, відображає "глобальну тенденцію до аутсорсингу екстериторіальних Збройних сил, частково обумовлену наявністю кочових і оплачуваних бійців невдалих революцій і громадянських війн в Африці і на Близькому Сході та зростання приватних військових компаній".

"Ці групи можуть розглядати бої за Нагірний Карабах як нову можливість. Російські чиновники закликали до припинення вогню і зниження напруженості, але експерти побоюються, що ситуація може загостритися на тлі того, як Туреччина порушує крихку рівновагу сил. Анкара і Москва можуть зіткнутися одне з одним в третьому проксі-конфлікті, якщо азербайджансько-вірменські зіткнення вийдуть за межі Нагірного Карабаху", - йдеться в публікації.

"Якщо ми станемо свідками того, як цей конфлікт пошириться на інші географічні райони... це спровокує набагато складніший епізод між Туреччиною і Росією, який вийде на перше місце в порівнянні з наявними театрами конфліктів у Сирії та Лівії", - сказав турецький аналітик Сінан Ульген газеті Financial Times.

Ішан Тхарур

За матеріалами: Inopressa

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...