live

Трамп представив план для Ізраїлю і Палестини: Чи погодяться араби на умови Вашингтону?

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Президент США Дональд Трамп і прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу на церемонії підписання прокламації, що визнає суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами Скріншот з відео euronews.com

Президент США Дональд Трамп на прес-конференції з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу представив план мирного врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, який розроблявся ще з 2017 року, так звана "угода століття". Що пропонує Вашингтон та чи підуть на це сторони конфлікту?

Про це пише Ілля Куса на своїй сторінці в Facebook.

Щойно президент США Дональд Трамп нарешті представив "Угоду Століття" - свій план мирного врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, що розробляється з 2017 року.

На спільній прес-конференції з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу він розкрив деталі плану, який Вашингтон пропонує імплементувати для "завершення конфлікту".

Ось основні положення плану:

 1. Єрусалим - неподільна столиця Ізраїлю. Це питання закрито.
 2. Палестинці отримають свою державу, але в певних межах і тільки якщо приймуть цей план. Їх столиця буде в Східному Єрусалимі (йдеться про одне приміське село Абу Ад-Діс на схід від міста).
 3. Питання палестинських біженців закрите. Їх повернення неможливе. Ця проблема буде відтепер вирішуватися поза межами Ізраїлю.
 4. Палестинці повинні визнати Ізраїль єврейською державою, а Єрусалим - його столицею + його межі, з урахуванням анексованих Голанських висот і підготовку до анексії Йорданської долини.
 5. Ісламістський рух ХАМАС має бути роззброєно, а сектор Гази - демілітаризовано. Хто це буде робити та яким чином, поки незрозуміло. Це ж стосується й угруповання "Ісламський джихад".
 6. США офіційно визнають суверенітет Ізраїлю не тільки над Голанськими висотами (що було зроблено в минулому році), але і над частиною Західного берега р. Йордан і Йорданською долиною, які Ізраїль має намір анексувати після виборів у березні.
 7. Палестинці зобов'язані припинити виплачувати допомогу сім'ям "терористів", засуджених за такою статтею в Ізраїлі, а також припинити вживати зусилля проти Ізраїлю в міжнародних судах, наприклад в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
 8. Статус-кво на Храмовій горі зберігається. Ізраїль охороняє її, Йорданія залишається берегинею святинь, включаючи мечеть Аль-Акса.
 9. Ізраїль погоджується на прямі мирні переговори з палестинцями за цим планом, але тільки якщо вони погодяться на нього. Ізраїль також заморожує будівництво нових єврейських поселень на тих палестинських територіях, які за планом відходять "новій Палестинській державі".
 10. Якщо палестинці приймуть цей план, то протягом 10 років отримають 1 мільйон робочих місць і їм заллють $ 50 млрд "різні країни", але це зі слів Трампа, чітких гарантій немає. Також дозволено побудувати тунель (один) між Газою і Західним берегом, щоб зв'язати два анклави, але тільки якщо на це дасть добро Ізраїль.
 11. Палестинська держава не буде мати повноцінної можливості проводити власну зовнішню політику чи політику оборони. Великі питання з приводу того, чи будуть вони мати право на власні Збройні сили.

Коротше, мирний план Трампа, як і очікувалося, схиляє чашу терезів на користь Ізраїлю. Нетаньягу, розуміючи, що більше, можливо, йому ніколи ніхто такого не запропонує, погодився на цей план.

Палестинці відмовляться. Жоден лідер не піде на таке самогубство - відмовитися від усіх базових речей, що складають зміст їх діяльності і життя останні 70 років в обмін на незрозумілі обіцянки Трампа (якому вони не довіряють) вибити у когось на Палестину $ 50 млрд.

Оскільки палестинців навряд чи будуть довго вмовляти, і перекроювання Близького Сходу почнеться в будь-якому випадку, можна очікувати спалаху збройного конфлікту і дестабілізації регіону. Я про це писав ще 2 роки тому, коли тільки почалися розмови про цю "Угоду Століття".

Ще один важливий факт - якщо дивитися на карту майбутньої "нової Палестини", яку опублікував Трамп, то виходить, що палестинці позбавляються найважливіших водних джерел. А це додатковий аргумент для них взятися за зброю в умовах банального виживання і коли заганяють у кут.

Конфлікт буде й тому, що Ізраїль поспішатиме реалізувати хоча б частину цього плану вже цього року, через листопадові вибори президента в США (а раптом Трамп не переможе?), схиляючись до односторонніх дій на тлі бойкоту з боку палестинців.

Нетаньягу почне діяти вже зараз. У нього в березні вибори, які він не може дозволити собі так просто програти. Трамп своєю прес-конференцією і планом зробив йому черговий мега-подарунок (вже третій) до виборів.

А в цілому, ми можемо констатувати смерть регіонального близькосхідного порядку, створеного в 1970-1990-х роках самими Штатами (особливо Генрі Кіссінджером), а також початок битви за залишки "палестинського проєкту".

Цікава, звичайно, буде позиція арабських держав. Адже вони опинилися у досить делікатній ситуації, особливо ті, хто в останні роки зблизився з Ізраїлем. На прес-конференції Трампа і Нетаньягу були лише посли Оману, ОАЕ та Бахрейну.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...