Торгова війна: Китай заборгував США близько двох трильйонів доларів

Die Welt
Die Welt

Інформаційна німецька щоденна газета видавництва "Аксель Шпрінгер-ферлаг"

Зустріч президента США Дональда Трампа і лідера КНР Сі Цзіньпіна Фото з відкритих джерел

Вашингтон повинен пробачити Пекіну історичні борги — а в обмін на це Пекін повинен пробачити США їх борги. Для США це була б хороша угода. Дональд Трамп підтримує цю ідею, але його час швидко йде. Вважається, що і Джо Байден критично налаштований до Пекіна.

Про це пише Die Welt.

У торговому конфлікті з Китаєм Трамп не обходить увагою жоден вид зброї, тепер він може скористатися новим інструментом. Оскільки, за даними однієї лобістської групи, Китай винен американським кредиторам близько двох трильйонів доларів — за більш ніж 100 років. Але саме зараз часу стає дуже мало.

Коли Дональд Трамп у 2016 році вступив у передвиборчу боротьбу, він позиціонував себе як холоднокровний бізнесмен із талантом укладати угоди. Тому не стало несподіванкою, коли в центрі уваги його чотирирічного президентського терміну виявилася торгова війна з Китаєм. Ця війна стала метою для досягнення угоди з Пекіном і, тим самим, скорочення торгового дефіциту США з Китаєм.

У 2018 році, коли Трамп введенням першої хвилі митних зборів на китайські товари викликав торговельну війну, він випромінював впевненість у своїй перемозі. "Торгові війни — справа хороша, і їх легко виграти", — написав він у Твіттері. Коли Вашингтон і Пекін через два роки підписали попередню угоду, Трамп обсипав себе хвалебними епітетами та стверджував, що це найбільша угода, яку коли-небудь бачив світ.

Але навесні 2020 року, незабаром після підписання попередньої угоди, американо-китайські відносини загострилися. На тлі пандемії коронавірусу Вашингтон і Пекін почали звинувачувати один одного в цій катастрофі. Вони висилали зі своїх країн журналістів і дипломатів. Від цієї ескалації постраждала з таким трудом узгоджена угода.

Новини за темою: Боротьба в рамках геостратегічного трикутника США-Росія-Китай: Рівновага втрачена

Влітку радник Трампа з питань торговельної політики Пітер Наварро офіційно заявив про припинення угоди. Хоча незабаром після цього радник президента, який вважається затятим протекціоністом, взяв свої слова назад. Але, ймовірно, він просто озвучив незручну правду. Трамп, по всій видимості, погубив свою угоду з Китаєм. Зараз, за кілька тижнів до проведення наступних виборів, його проблема полягає в тому, що він більше не може цього змінити. Але його час вислизає.

Схожа ситуація склалася і в американській лобістській групі. Фонд, що представляє інтереси власників старих китайських облігацій, American bondholders Foundation (ABF) зі штаб-квартирою в Теннессі покладає великі надії на Трампа. Він хоче отримати гроші від Китаю — і не невелику, а астрономічну суму. Для цього йому необхідна допомога Трампа. Але час фонду також вислизає.

Фонд ABF був заснований у 2001 році, він був свідком того, як приходили і йшли різні президенти, розповідає керівник Фонду Джонна Б'янко телефоном. "Але жоден президент не був таким уважним до нашої справи, як президент Трамп". Б'янко походить з південного штату Теннессі, одного разу вона заснувала фонд. Про Трампа вона розповідає в захоплених тонах. Джо Байдена, кандидата від демократів, навпаки, називає "пекінський Байден". Такою риторикою команда Трампа намагається показати, що Байденом керує Пекін. Доказів таких тверджень немає.

Вимоги фонду ABF сягають своїм корінням у далеку історію. На початку XX століття, коли в Пекіні при владі був ще імператор, Китай почав випускати облігації, щоб зібрати кошти на інфраструктурні проєкти. І після 1912 року, коли була заснована республіка, Пекін продовжив цю практику.

Тоді Китай вважався ринком, що зростає. Тому облігації були популярні в усьому світі. Були приватні покупці в США, а також і в багатьох країнах Європи. Але в 30-ті роки для інвесторів почався катастрофічний розвиток подій — в Китаї почалося прострочення по платежах. Позики залишалися без оплати. Китай не виплатив їх досі.

Новини за темою: Доповідь Брукінгського інституту: Як Китай переграє США в Латинській Америці

Коли Б'янко заснувала фонд ABF, вона не знала, скільки американців ще є власниками своїх історичних облігацій. Але поступово з нею почали зв'язуватися все більше людей. Сьогодні фонд представляє понад 20 тис. американських кредиторів. Всі облігації пройшли судову перевірку. Підробок немає, тільки оригінали.

"Деспот — Китай — не хоче виплачувати борги", — говорить Б'янко. Але тут йдеться про особливо великі борги. За даними ABF, вони складають два трильйони доларів. Китай нічого не хоче про це знати. КНР не визнає ці борги. "Пекін просто не дотримується правил", — говорить Б'янко.

Коли Трамп прийшов до влади, здавалося, мрія фонду ABF здійсниться. Республіканці відомі тим, що жоден інструмент тиску на адресу Китаю у них не залишається невикористаним. У 2018 році вона особисто зустрічалася з президентом, протягом двох годин вони активно розмовляли. На фотографії з цієї зустрічі Б'янко стоїть поруч із Трампом. На президенті біле поло і червона бейсболка з написом "США". Він показує великий палець вгору. "Ми отримуємо величезну підтримку з боку президента Трампа", — говорить Б'янко.

Лобіст натхнена однією ідеєю. Китай є власником американських облігацій у розмірі більше одного трильйона доларів. Іншими словами, Вашингтон в Китаї в боргу на суму більше одного трильйона доларів. На думку Б'янко, Вашингтон і Пекін повинні здійснити операцію з обміну своїми боргами.

Якщо коротко: Вашингтон повинен пробачити Пекіну історичні борги — а в обмін на це Пекін повинен пробачити США їх борги. Для США це була б хороша угода. За словами Б'янко, Трамп підтримує цю ідею.

У США навіть досягнуто парламентського консенсусу, спрямованого на те, щоб вимагати повернення боргу. Обидві палати Конгресу США, Сенат і Палата представників, в цьому році прийняли спільне рішення, в якому вони вимагають, щоб президент зробив все, що в його силах, щоб домогтися повернення боргів. Але рішення лише висловлює позицію Конгресу. Воно не володіє юридично зобов'язуючою силою. Тим самим, на розсуд Трампа залишається, чи займеться він цією темою.

Але час Трампа — а, отже, і ABF — вислизає. До речі, вважається, що і Байден критично налаштований до Пекіна. Демократ заявив, що з торговельних питань буде вести жорсткі переговори з Китаєм. Але те, що він зацікавиться боргами столітньої давності, виключено.

Ті, хто задають Б'янко питання про те, як буде виглядати ситуація з ініціативою ABF в разі перемоги Байдена, у відповідь чують лише нерозуміння. "Те, що буде обраний Байден — абсолютно виключено", — каже вона. Більш реалістичну відповідь можна отримати, пославшись на рейтинги демократів і попросивши Б'янко на хвилину уявити собі такий сценарій, при якому на виборах виграє Байден. "Це суттєво скоротить наші шанси на успіх", — каже вона.

Максиміліан Кальхов

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...