Тепер "Амстердам+": Уряд знизив ціни на газ для населення на січень, але це може стати пасткою для споживачів

Людмила Ксьонз
Людмила Ксьонз

Журналіст

Ціна на газ для людей може стати вище, ніж для промисловості з відкритих джерел

В розпал опалювального сезону в Україні змінили ціну на газ для населення і формулу, за якою вона буде визначатися.

Як вже писала "Страна", 24 січня Кабмін прийняв постанову №17, якою вніс зміни в Положення про ПСО (саме воно визначає ціни на газ для населення).

За новою формулою ціну на газ будуть рахувати за котуваннями на біржі в Нідерландах плюс транспорт і націнка "Нафтогазу" в розмірі 1,9%. Діючу до цього "гарантовану ціну" на газ для населення у розмірі 5,5 гривні за куб плюс ПДВ, витрати на транспорт і розподіл, яка була зафіксована на весь опалювальний сезон, скасували. І змінюватимуть ціну на газ кожен місяць — в залежності від біржових котувань і курсу долара.

Прийняли постанову заднім числом, тобто нова ціна на газ фактично діє вже з 1 січня 2020 року. І поки людям вона більш вигідна, ніж гарантована ціна.

Згідно з розрахунками "Нафтогазу", нова ціна на газ для населення в січні зменшиться майже на тисячу гривень у порівнянні з "гарантованою" до 4,65 гривень за куб (без урахування ПДВ, націнки газозбутів і транспортування).

"Це на 25% менше, ніж у січні 2019 року", — відзвітували в НАКу.

Така ціна на газ стане аргументом влади під час перерахунку платежів за січень. Раніше багато комунальників заявили, що через зростання ціни на газ (на січень "гарантована ціна" виходила вище, ніж груднева) зменшать "знижки", а то і зовсім їх скасують. Але тепер знижки в платіжках за січень теоретично можуть бути такими ж, як і за грудень.

Але з новою формулою на газ не все так просто.

"По суті з'явилася схема "Амстердам плюс", яка може виявитися крутіше скандального "Роттердама плюс", — говорить керівник спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Ця схема однозначно вигідна "Нафтогазу", але може стати пасткою для рядових споживачів.

Адже в разі зростання котувань на біржі в Нідерландах або стрибка курсу долара ціна на газ для населення теж піде вгору.

"Для людей ціна може бути навіть вище, ніж для промисловості", — вважає Рябцев.

По суті уряд реалізував давню вимогу МВФ - зробити повністю "ринковим" механізм визначення ціни на газ для населення. І якщо в цю зиму через низькі котування на європейському ринку він може бути для українців дешевим, то в разі подоражания в Європі ціни злетять для людей і комунальників і в Україні.

При цьому уряд ігнорує простий і зрозумілий спосіб домогтися зниження цін на газ для населення в довгостроковій перспективі - прив'язати ціну газу для населення до собівартості внутрішнього видобутку (яка на 2/3 покриває потреби населення і теплокомуненерго).

"Страна" розбиралася, як буде працювати "Амстердам плюс" і що тепер буде з платіжками.

Нова формула замість гарантованої ціни

Як вже писала "Страна", з початку опалювального сезону ціну на газ для населення рахували за формулою "ціна для промисловості за минулий місяць". Оскільки газ у Європі дешевшав, такий підхід дозволяв забезпечувати людей і комунальників відносно недорогим газом. Приміром, у листопаді НАК продавав газ по 4899 гривень за тисячу кубів (без ПДВ і транспортних витрат), у грудні ще дешевше, по 4277 гривень (без податків і транспорту).

А з січня людям пообіцяли якусь гарантовану ціну — 5,5 тисяч гривень за куб без податків і транспорту. Її повинні були зафіксувати до кінця опалювального сезону.

Таким чином планували запустити механізм, який не дозволить цінам на газ для населення зростати услід за газовими котуваннями в Європі. А останні, як передбачалося, будуть збільшуватися, як це відбувається щозими.

Але на той момент ще було не зрозуміло, що буде з транзитним договором з Росією і якою буде погода взимку.

В реальності ж після продовження транзиту ціни в Європі, навпаки, пішли вниз. Газ реально придбати за 120-130 доларів за тисячу кубів, а деякі партії виставляються і за 70 доларів.

"Ситуація на газовому ринку стабільна, погода тепла, у підземних сховищах багато запасів. Це все вплинуло на поточне ціноутворення на європейських хабах. Вартість не почала зростати, що характерно для зимового періоду, Тому уряд, щоб забезпечити справедливу ціну на ресурси для населення, вніс зміни до Положення про спеціальні зобов'язання на ринку газу (ПСЗ). Вартість газу визначатиметься щомісяця на рівні "не більше", який залежить від щоденної середньоарифметичної ціни природного газу (Day-Ahead and Weekend) на нідерландському газовому хабі (ТТF) за період з 1 до 22 числа місяця. Потім до цієї ціни додається різниця між ціною на хабі TTF і ціною на кордоні України. Це дозволило знизити ціну на газ на 25% поточного місяця минулого року. Вона складе 5580 гривень за тисячу кубів з ПДВ без транспортування. Це на 15,4% менше, ніж було запропоновано гарантованою ціною", — пояснив на своїй сторінці в Facebook міністр енергетики Олексій Оржель.

"Нафтогаз" розкрив повну формулу, за якою тепер буде рахуватися ціна на газ. Це ціна на нідерландській біржі ТТF (її можна відстежувати на Powernext/EEX), різниця між ціною на хабі і на кордоні України (сума двох складових - середньоарифметична різниця між хабом ТТF і найближчим до України хабом NCG і транспортні витрати до кордону України від хаба NCG по найкоротшому маршруту: Німеччина-Австрія-Словаччина).

Далі до отриманої цифри додається тариф на вхід в українську ГТС, який сплачується кожним імпортером новому оператору газотранспортної системи. Наступна складова формули — торгова надбавка "Нафтогазу" у розмірі 1,917%. Таким чином отримуємо оптову ціну на газ. Щоб дізнатися роздрібну, потрібно ще додати націнку газозбуту в 2,5%, 20% ПДВ і вартість транспортування і розподілу (тариф різний в кожному регіоні, від 30 копійок до 3 гривень у Львові).

Тобто якщо порахувати все разом, то виходить приблизно 6,5-6,8 гривень за куб, що на 1-1,5 гривні дешевше, ніж повинно було бути за гарантованою ціною.

Якщо ціни на газ в Європі будуть падати, то ми можемо розраховувати і на ще більш низьку ціну. Юрій Корольчук припустив, що ціна на газ вже з ПДВ і транспортом у межах 5,5-6,5 гривень за куб, тобто на 1,5-2,5 гривні дешевше, ніж зараз.

Може бути дорожче, ніж для промисловості

Втім, спроба знизити ціну на газ для населення — це далеко не єдина причина термінової заміни формули.

Ще один аргумент — виконання умов перед МВФ. Нагадаємо: раніше Україна зобов'язалася скасувати соціальні ціни на газ з 1 січня 2020 року. З нового року ціна повинна бути повністю ринковою.

"Страна" вже публікувала прослушку з наради у Гончарука, де чиновники радяться, що б такого придумати для МВФ, щоб не підвищувати ціни на газ хоча б до кінця нинішнього опалювального сезону. Адже якщо підвищити, населення просто не зможе платити і зростуть борги.

На той момент ще було не зрозуміло, чи буде транзит і як відреагують на ринкову кон'юнктуру європейські хаби. Тому придумали "гарантовану ціну на газ".

Але нова формула, як вважають у "Нафтогазі", "дозволяє виконати зобов'язання перед МВФ про поетапний перехід на ринок газу з вільним ціноутворенням і конкуренцією за побутового споживача між багатьма постачальниками газу. Оптова ціна "Нафтогазу" відповідає рівню імпортного паритету".

І формально це дійсно так — ціна "з імпортного паритету", а значить — ринкова. А низька вона тільки тому, що впали котування в Європі.

І якщо вони раптом почнуть зростати або ж, скажімо, відбудеться стрибок курсу долара, то дешевого газу для українців вже не буде. Хіба що доведеться знову терміново міняти формулу і повертати гарантовану ціну.

"Якщо газ почне дорожчати, то ціна для людей може бути вище, ніж для промисловості. Адже ціни для промисловості не так жорстко прив'язані до котувань на конкретному хабі", — зазначає Геннадій Рябцев. Зараз промисловість отримує газ по 6,6 тисяч гривень за куб з ПДВ, але без транспорту за умови передоплати і по 7,3 гривні, якщо платити пізніше.

Ризики подорожчання газу в Європі на сьогодні не такі великі. Але вони все ж є.

"Ринок Нідерландів стає більш дефіцитним, тому і біржа буде реагувати відповідно. І в перспективі зросте ціна на газ. Раніше на цій біржі був найдешевший газ, а скоро буде дорогий", — пояснив аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

"Амстердам плюс" та 50 доларів зверху

Але є ще одна версія — для чого Кабмін раптом терміново змінив газову формулу.

"Ми можемо спостерігати створення нової схеми "Амстердам плюс", яка буде крутіша скандальної "Роттердам плюс", — вважає Рябцев.

За його словами, якщо "Роттердам плюс" був тільки маркером для ринку, то "Амстердам плюс" повністю визначає ціну для населення. При цьому вона взагалі не враховує ціни на газ внутрішнього видобутку (саме він забезпечує дві третини внутрішнього споживання і коштує не вище 3 гривень за куб). "Виходить, що ми даємо населенню дешевий український газ, але чогось рахуємо його вартість по європейському хабу, ще і накручуємо зверху витрати на доставку з Нідерландів", — дивується експерт.

За його словами, така формула гарантує суперприбутки "Нафтогазу", хоча формально його націнка у формулі залишається невеликою — всього 1,9%.

Викликає питання і вибір біржі — Нідерландська TTF. "Чому TTF, а не NCG - біржа (в Німеччині, - Ред.), як було раніше? Тобто будуть обрані компанії, які стануть контактувати "правильні" обсяги газу і перепродавати його в Україну "Нафтогазу". І ми ніколи не дізнаємося, хто власник цих фірм і хто отримає прибуток", — говорить Юрій Корольчук.

Є ще один важливий нюанс — через Нідерландську біржу TTF почав продавати газ "Газпром". Тому поява "Нафтогазу" на цій же біржі може позначати якісь гібридні "прямі закупівлі газу", які Росія нам пропонувала зі знижкою 25%, але від яких ми відмовилися.

"У "Газпрома" може закуповувати газ, скажімо, швейцарська дочка НАК ("Нафтогаз Трейдинг") або одна з численних фірм-"прокладок". А потім перепродувати ці обсяги "Нафтогазу" з націнкою. Можна спокійно заробляти по 50 доларів за тисячу кубів", — припустив Геннадій Рябцев.

Про можливості такої схеми говорить і експерт енергоринку Валентин Землянський.

"Найцікавіше, про що не пишуть на урядовому порталі та відомі блогери. "Газпром експорт" повідомив про початок продажів газу через електронну торгову платформу (ЕТП) з точкою здачі на газовому хабі TTF в Нідерландах. Перша торговельна сесія з доставкою на лютий була запланована на вівторок, 15 січня, випливає з матеріалів компанії. Результати торгів "Газпром" не розкрив. Збіг? Не думаю. Тобто замість прямих договорів з Газпромом, де, звісно, не закладеш свій скромний маржинальний дохід на старість, буде традиційна схема через швейцарську "прокладку" Нафтогазу. Так, ціна трохи знизиться, але переплати в 50 доларів на тисячі кубометрів збережуться", — написав Землянський на своїй сторінці в Facebook.

Тобто нова формула, яка, на перший погляд, робить газ для населення дешевше, насправді зберігає ситуацію, коли газ дорожче, ніж міг би бути при прямих поставках з Росії або ж при перерахунку цін з урахуванням собівартості внутрішнього видобутку. І, таким чином, забезпечується "годівниця" для самого "Нафтогазу" і численних газових посередників.

Як нова ціна на газ відкоригує платіжки

Нову знижену ціну на газ увімкнули заднім числом — з 1 січня 2020 року. Тобто по суті ціна на січень збереглася практично такою ж, як і в грудні.

А це багато що змінює в історії з перерахунком платіжок, про яку ми вчора писали. За грудень багато комунальників дали знижку — від 5% до 30% в залежності від міста. Але відразу попередили — за січень буде дорожче, тому що дорожчає газ.

Тепер цей аргумент у них вибили. І треба буде перераховувати платіжки так само, як і за грудень.

Теплокомуненерго поки в роздумах, хоча вже кінець січня і скоро потрібно буде розсилати нові платіжки.

В "Київтеплоенерго", наприклад, нам повідомили, що поки не знають, як будуть перераховувати за січень, тому що ще немає температурного показника за місяць, від якого також залежить підсумкові нарахування.

Але, як зазначила радник заступника столичного міського голови Петра Пантелєєва Юлія Грамотна, "все залежить від ціни на газ".

Ціна газу за структурою тарифу на опалення і гарячу воду доходить до 80%. Отже, якщо він дешевшає, то є всі підстави для перерахунку.

Втім, є ще один нюанс. У січні НКРЕ затвердила нові тарифи на тепло для теплокомуненерго багатьох міст і окремих ТЕЦ. І майже скрізь цінник виріс.

Як вже писала "Страна", нові цінники поки тільки на "тепло як товар". Вони стануть робочими, коли їх перезатвердять як на "послугу" і зафіксують у договорах з населенням (їх поки теж немає).

Втім, деякі експерти припустили, що окремі комунальники почнуть перераховувати платіжки за січень, відштовхуючись від нових тарифів, які формально вже діють (вступають в силу на наступний день після публікації на офіційному веб-сайті НКРЕ). У такому разі платіжки за січень будуть вище, ніж за грудень, і тільки на 5% менше, ніж у минулому році.

А деякі комунальники зовсім не будуть нічого перераховувати. Про це нам сказали, зокрема, в "Миколаївтеплоенерго", заявивши, що чинний тариф і так економічно необґрунтований.

В "Полтаватеплоенерго" заявили, що порахували всю економію на газі, з травня минулого року, і повідомили про неї в НКРЕ (це більше 70 млн гривень). Цю економію регулятор врахував у нових тарифах для компанії — вони підвищилися, але не так сильно, як в інших, всього на 60 гривень за гігакалорію. Отже, за січень ніяких перерахунків теж не планується.

Тобто конкретна цифра перерахунку платежів за січень буде залежати від місцевих комунальників і місцевих чиновників, а також від того, чи зуміє Кабмін в черговий раз "продавити" знижки.

Людмила Ксьонз

Оригінал на сайті Страна.uа.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...