Телескоп ESO VLT отримав перший знімок планетної системи зірки типу Сонця

ESO
ESO

Європейська південна обсерваторія

Перший прямий знімок планетної системи у подібній до нашого Сонця зірки TYC 8998-760-1 ESO

Дуже Великим телескопом Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO) отримано перший в історії знімок молодої солнцеподібної зірки, навколо якої обертаються дві гігантські екзопланети.

Про це пише ESO.

Прямі знімки систем екзопланет вкрай рідкісні і досі астрономам ніколи не вдавалося спостерігати прямо понад одну планетиу, яка обертається навколо зірки, схожої на Сонце. Такі спостереження можуть допомогти зрозуміти, як утворилися і еволюціонували планети Сонячної системи.

Всього кілька тижнів тому в ESO на телескопі VLT було отримано нове чудове зображення планетної системи, що народжується. І ось тепер з тим самим телескопом і за допомогою того самого приймача отримано перший прямий знімок планетної системи у подібній до нашого Сонця зірки TYC 8998-760-1, розташованої приблизно за 300 світлових років.

"Це відкриття дає нам картину планетної системи, дуже схожою на нашу Сонячну, але знаходиться на набагато більш ранній стадії своєї еволюції", — говорить Олександр Бон (Alexander Bohn), докторант Лейденського університету в Нідерландах, керівник нового дослідження, результати якого публікуються сьогодні в журналі The Astrophysical Journal Letters.

"Хоча астрономи непрямими методами зареєстрували в нашій Галактиці тисячі планет, лише для крихітної частини цієї кількості вдалося отримати прямі зображення", — говорить співавтор статті професор Метью Кенворти (Matthew Kenworthy) з Лейденського університету. "А прямі спостереження дуже важливі при пошуках систем, в яких можливе життя", — додає він. Прямі знімки двох або більше екзопланет біля тої самої зірки – ще більш рідкісне досягнення. На сьогоднішній день спостерігалися дві такі системи з материнськими зірками дуже несхожими на Сонце. Нове зображення, отримане на телескопі VLT ESO – це перший прямий знімок більше однієї екзопланети біля солнцеподобної зірки. VLT був і першим телескопом, на якому ще в 2004 році було отримано перше пряме зображення екзопланети: коричневого карлика, "недозірки".

Новини за темою: Отримані нові докази занесення життя з космосу

"Наша група вперше зуміла отримати зображення двох газових гігантів, які обертаються навколо молодої зірки типу Сонця", — говорить учасниця дослідження Маддалена Реджіані (Maddalena Reggiani), постдок з Левенского католицького університету (KU Leuven) у Бельгії. На новому знімку планети виглядають як дві яскраві цятки на деякій відстані від материнської зірки, яка розташована у верхньому лівому кутку кадру (клацніть по зображенню, щоб побачити повний кадр). Отримавши кілька знімків в різні моменти часу, група змогла відрізнити планети від зірок поля.

Газові гіганти обертаються навколо своєї материнської зірки на відстанях приблизно 160 і 320 астрономічних одиниць (відстаней від Землі до Сонця). Таким чином, вони виявляються набагато далі від своєї зірки, ніж відстоять від Сонця Юпітер і Сатурн, газові гіганти Сонячної системи (на 5 і 10 астрономічних одиниць, відповідно). Дослідники також встановили, що ці дві екзопланети набагато масивніші, ніж гіганти Сонячної системи: внутрішня планета у 14, а зовнішня – у 6 разів важче за Юпітер.

Група Бона отримала зображення цієї планетної системи в процесі пошуків молодих гігантських планет зірок, схожих на Сонце, але набагато молодших за неї. Вік розташованої в південному сузір'ї Мухи зірки TYC 8998-760-1 всього 17 мільйонів років. За словами Бона ця зірка є "дуже молодою копією нашого Сонця."

Можливо, ключовим фактором, що дозволив отримати ці фото, стали унікальні можливості приймача SPHERE, змонтованого на телескопі VLT ESO, який встановлений в чилійській пустелі Атакама. Камера SPHERE блокує світло від материнської зірки за допомогою пристосування, званого коронографом. Цей пристрій дозволяє розрізнити поруч із зіркою набагато слабкіші планети. Старі планети, такі, як планети Сонячної системи, занадто холодні, щоб їх можна було зареєструвати таким методом, але молоді планети гарячіші і тому яскравіші в інфрачервоних променях. Зробивши протягом минулого року кілька знімків, і крім того, використавши старіші дані, аж до отриманих в 2017 році, дослідники підтвердили, що спостерігали дві планети, що належать одній планетній системі.

Подальші спостереження цієї системи, в тому числі з майбутнім Надзвичайно Великим телескопом ESO (ELT), дозволять астрономам перевірити, чи утворилися ці планети на своїх нинішніх вельми віддалених від материнської зірки орбітах або мігрували. Надтелескоп ESO ELT допоможе виявити і взаємодії між цими двома молодими планетами. Бон каже: "Можливість в майбутньому за допомогою інструментів, які будуть встановлені на ELT, зареєструвати навколо цієї зірки планети навіть і з меншою масою – важлива віха у вивченні планетних систем; це відкриє нові можливості для дослідження історії Сонячної системи".

За матеріалами: Space Room Космос і Астрономія

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...